Марія Горбань, Слідство.Інфо

Олексія Левіна, якого офіційне слідство називає ймовірним організатором нападу на Катерину Гандзюк, що спричинив смерть активістки, оголосять у міжнародний розшук. Про це повідомила речниця генпрокурора Лариса Сарган у Facebook.

За її словами, Шевченківський райсуд Києва вже обрав Левіну запобіжний захід — тримання під вартою. Після того, як опублікують текст ухвали, Генпрокуратура передасть документи для екстрадиції в Інтерпол. Це дозволить оголосити Олексія Левіна в міжнародний розшук.

В організації злочину працівники СБУ підозрюють Олексія Левіна, якого оголосили в розшук, та очільника Херсонської обласної ради Владислава Мангера. Основним мотивом убивства активістки офіційне слідство називає її публічну позицію щодо підпалів лісу й корупційної вирубки. Сама Гандзюк також вважала Мангера ймовірним замовником замаху на неї.

Шевченківський райсуд Києва відмовився продовжити відсторонення Мангера від посади голови Херсонської облради.

Наприкінці квітня генеральна прокуратура оголосила йому нову підозру. Тепер Мангера підозрюють не в замовленні вбивства Катерини Гандзюк, а в замовленні нанесення важких тілесних ушкоджень, що спричинило її смерть.

Під час роботи над фільмом-розслідуванням «Гандзюк: системне вбивство» Слідство.Інфо отримало документи правоохоронців, які доводять, що заступник голови Херсонської ОДА Євген Рищук також міг бути причетним до незаконних підпалів 600 гектарів лісу, про які писала Гандзюк.

Окрім цього, в розпорядженні Слідства.Інфо з’явилося відео, на якому Олексій Левін розповідає, як Євген Рищук просив «якось покарати» Катерину Гандзюк.

Також журналісти з’ясували, що очільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв міг впливати на офіційне розслідування. Про це під час телефонної розмови журналістці Слідства.Інфо розповів заступник Гордєєва Євген Рищук.

За словами Рищука, Гордєєв мав зустріч з головою СБУ Василем Грицаком і домовився, щоб правоохоронці не вели розслідування проти нього. На той час справу вбивства активістки розслідувала саме Служба безпеки.

Журналістам Гордєєв спершу підтвердив, що говорив з Грицаком про справу Гандзюк, однак згодом відмовився від своїх слів.

Очільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв написав заяву про звільнення за власним бажанням 6 квітня. За кілька днів рішення схвалив Кабмін, а 12 квітня указ про звільнення Гордєєва підписав президент Порошенко.

Одразу після Гордєєва написав заяву про звільнення його заступник Євген Рищук.

Голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру (праворуч) змінили підозру із замовлення вбивства Катерини Гандзюк на замовлення нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що призвели до смерті активістки. Голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв (ліворуч) наразі не є підозрюваним у справі. Херсон, 26 листопада 2018 року. Паршина Ірина / УНІАН

Екс-голову херсонської адміністрації Андрія Гордєєва, як і Євгена Рищука, активісти ініціативи «Хто замовив Катю Гандзюк» називають одним із замовників убивства активістки. Але наразі вони не є підозрюваними у справі.

Також 2 травня Шевченківський райсуд Києва відпустив під домашній арешт Ігоря Павловського, якого донедавна підозрювали в організації вбивства. 17 квітня стало відомо, що прокуратура змінила підозру Ігореві Павловському. Замість організації вбивства його звинуватили в замовчуванні (частина 1 статті 396 Кримінального кодексу). Ця стаття передбачає «пом’якшення» покарання.

Фігурант справи про вбивство активістки Катерини Гандзюк Ігор Павловський (ліворуч) з адвокатом під час засідання Шевченківського районного суду Києва, 24 квітня 2019 року. Уже 2 травня Шевченківський райсуд Києва відпустив його під домашній арешт. Синиця Олександр / УНІАН

Однак редакція Слідства.Інфо володіє інформацією, яка вказує, що дії Павловського в цій історії були спрямовані не на приховування злочину, а на безпосередню співучасть у ньому.

У травні 2019 року Генеральна прокуратура передала до суду обвинувальний акт щодо п’ятьох обвинувачених у нападі на Катерину Гандзюк. Вони визнали свою вину й почали співпрацювати зі слідством. Начебто саме після написання заяви про визнання вини їм змінили підозру з умисного вбивства на умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень.