Марія Горбань, Слідство.Інфо

Печерський райсуд Києва дозволив проводити заочний розгляд справи нардепа-втікача Олександра Онищенка. Наступне засідання проведуть 31 травня.

Про це Слідство.Інфо дізналося з зали судового засідання.

Про спеціальний, заочний розгляд так званої «газової справи» Онищенка клопотали прокурори Спеціальної антикорупційної прокуратури. Як пояснив Слідству.Інфо прокурор САП Роман Симків, продовжити розгляд справи в заочному провадженні суд зможе тільки після публікації повістки до суду Олександрові Онищенку «Урядовому кур’єрі».

«Так вимагає Кримінально-процесуальний кодекс. Якби судді продовжили розглядати справу без публікації повістки, вони б порушили закон», — сказав він.

Водночас розгляд зняття з розшуку нардепа перенесли, оскільки документ про екстрадицію, на думку суддів, був неправильно оформлений.

Напередодні, 22 травня суд не розглянув клопотання про зняття з розшуку Онищенка через відвід судді Віталія Писанця. Замість нього в колегії тепер скандальний суддя Сергій Вовк, який у 2012 році засудив до чотирьох років за ґратами Юрія Луценка.

Народний депутат Олександр Онищенко під час засідання регламентного комітету Верховної Ради, який розглядав подання Генпрокуратури про його притягнення до кримінальної відповідальності, затримання й арешт, Київ, 29 червня 2016 року. Синиця Олександр / УНІАН

За версією слідства, Онищенко та його поплічники продавали газ держпідприємства Укргазвидобування через «псевдобіржі», через це держава втратила понад 1,5 мільярда гривень.

Він утік з України у 2016 році й наразі перебуває в Іспанії. В Україні його оголосили в розшук, однак Інтерпол оголошувати нардепа в міжнародний розшук відмовився. Сам Онищенко звинувачення заперечує.

Торік Слідство.Інфо опублікувало фільм-розслідування «Клуб книголюбів». У матеріалі йдеться про те, як соратники Петра Порошенка домовлялися про купівлю посад і голосів для ухвалення вигідних для президентської партії рішень.

У листуванні, яке журналісти отримали від депутата-втікача Олександра Онищенка, співрозмовники називали “книжкою” мільйон — імовірно, йшлося про мільйон доларів за одне голосування. Купували й продавали не лише політично вигідні законопроекти, а й законопроекти, які полегшували б ведення бізнесу для них.

Журналісти Слідства.Інфо опублікували переписки Олександра Онищенка з членами «Блоку Петра Порошенка», зокрема, і з першим заступником голови фракції Ігорем Кононенком. Онищенко був посередником між соратниками Порошенка та Юлією Тимошенко й домовлявся про купівлю голосів і розрахунок.

Під час підготовки фільму «Клуб книголюбів» у травні 2018 року журналісти Слідства.Інфо написали заяву про злочин і прийшли на допит до НАБУ у справі Онищенка. Вони надали детективам флеш-накопичувач з аудіозаписом розмови з Онищенком у 2016 році та фотознімками переписки, які колишній народний депутат сам дозволив зробити журналістам.

НАБУ раніше отримало доступ до номера телефону нардепа Олександра Онищенка — від січня 2015-го до грудня 2016 року. За версією детективів, Онищенко використовував номер для політичних домовленостей.