Сьогодні, 23 травня, Верховна Рада може розглянути законопроєкт 7033-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання розголошенню окремих відомостей у текстах судових рішень». Правозахисники вже розкритикували його, оскільки закритий реєстр судових рішень надає суддям необмежені повноваження. 

Українські журналісти також закликали Верховну Раду не приймати законопроєкт, який фактично закриває від громадськості рішення у справах, пов’язаних із війною, військом та мобілізацією, що становлять значний суспільний інтерес. 

Журналісти «Слідства.Інфо» від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну активно висвітлюють злочини, пов’язані з війною, — ідентифікують окупантів, колаборантів, пишуть про ухилення від мобілізації тощо. Наприклад, впродовж 2023 року «Слідство.Інфо» опублікувало 63 матеріали про російських військових, які скоїли воєнні злочини на території України. Агенція за минулий рік ідентифікувала 84 окупантів.

Прийняття даного законопроєкту буде перешкоджати висвітленню пов’язаних з війною справ. Оскільки ці дані, зокрема, журналісти беруть з Єдиного реєстру судових рішень, який нардепи збираються закрити для суспільства. 

«Ми, українські журналісти та медійні організації, закликаємо депутатів не приймати законопроєкт 7033-д: вважаємо, що він суттєво перешкоджатиме висвітленню кримінальних справ, повʼязаних із війною, та у результаті позбавить громадськість контролю над правосуддям у важливих судових процесах», — йдеться у заяві медіаспільноти.

Законопроєкт також наділяє суддів правом не публікувати інформацію, яка, на їхню думку «може сприяти ідентифікації» місць та закладів критичної інфраструктури. Проте ці відомості легко можна знайти в інтернеті. 

Хочеш знати правду, яку від тебе приховують? Підтримай нашу роботу, щоб ми могли робити більше розслідувань!

Українські журналісти переконані, що при прийнятті цього рішення судді керуватимуться лише своїми переконаннями. Крім того, з судового реєстру зникнуть усі рішення у зазначених справах, що були прийняті з початку введення воєнного стану. 

«Судді й зараз, замість того, щоб закривати від громадськості лише чутливу інформацію, воліють закривати весь судовий процес, посилаючись на розмите формулювання «з міркувань безпеки», і рішення у справі внаслідок цього журналістам неможливо знайти в реєстрі. Новий законопроєкт масштабує та узаконить цю практику», — йдеться у заяві. 

Журналісти вбачають у законопроєкті 7033-д спробу цензури, яка значно звузить можливості громадського контролю над важливими судовими процесами та ймовірно сприятиме суддівському свавіллю. 

Наразі заяву вже підписали: видання судової журналістики «Ґрати», Інститут масової інформації, ГО та група видань «Детектор медіа» та Медіарух. Усі охочі можуть додати свій підпис за лінком.

Читайте також: «Краще у в’язницю, ніж на війну»: як суди карають «ухилянтів»