Марія Горбань, Слідство.Інфо

Детективи Національного антикорупційного бюро провели обшук у квартирі колишнього генерального директора “Укркосмосу” Сергія Капштика в справі українського супутника “Либідь”. Про це йдеться в рішеннях Солом’янського районного суду міста Києва, передає “Слово і Діло”.

У червні 2009 року “Укркосмос” уклав з канадською компанією MDA контракт зі створення першого українського телекомунікаційного супутника “Либідь”. Його запуск дозволив би українським телеканалам заощадити чимало грошей на поширенні сигналу. Сьогодні вони  використовують супутники інших країн. Як розповідало раніше Слідство.Інфо, роботу над проектом так і не завершили – держава втратила мільйони доларів, а канадська сторона відмовилась продовжувати співпрацю.

Зараз антикорупційне бюро проводять досудове розслідування за фактами можливого зловживання службовим становищем Сергієм Капштиком. За версією детективів, його дії могли призвести до заподіяння державі збитків на суму майже 239 мільйонів гривень тобто біля 8 мільйонів доларів, які просто зникли з рахунків офшорної компанії-посередника між канадською та українською сторонами.

У грудні 2009 року державне підприємство “Укркосмос”, директором якого був Капштик, для підготовки проекту по запуску супутника взяло у канадського експортного агентства кредит у розмірі понад 290 мільйонів доларів.

На прохання української сторони до роботи над запуском супутника залучили кілька підрядників та субпідрядників, серед яких російська компанія “ЦЕНКІ” й український “Південмаш”. Обидва підрядники мали виготовити ракету, яка б підняла супутник в космос. Гроші на будівництво ракети українцям також мали дати канадійці.

Саме колишній керівник “Укркосмосу” Капштик наполіг аби фінансування відбулось не на пряму, а через офшорну компанію Briklin Limited і, нібито, особисто гарантував прозорість такої схеми канадським партнерам. Отже підрядники уклали контракт із сейшельською компанією Briklin Limited. Втім офшорна компанія не виконала умов контракту і не передала “Південмашу” близько восьми мільйонів доларів. За ці гроші “Південмаш” мав виконати свою частину роботи з побудови ракети-носія. Після цього канадська компанія вирішила вийти з проекту, що повністю зупинило процес запуску супутника “Либідь”.

Загалом у справі супутника “Либідь” детективи провели два обшуки. Під час першого обшуку в Капштика вилучили жорсткий диск та низку документів, пов’язаних із запуском телекомунікаційного супутника та Національної супутникової системи зв’язку України. В ході другого обшуку правоохоронці вилучили копії документів про діяльність семи компаній, які можуть бути пов’язані з виведенням коштів.