Посадовець Міністерства оборони України міг домовитися з вихідцями з Росії та поставити Збройним силам України десятки тисяч непридатних для бою бронежилетів та армійської форми сумнівної якості. З матеріалами офіційного слідства, де викладені докази перелічених фактів, вдалося ознайомитися «Слідству.Інфо». Журналісти також отримали армійську форму та з експертами переконалися у її сумнівній якості. Виявилося, що болгарською фірмою, яка протягом першого року повномасштабного вторгнення отримала з українського бюджету близько 3 мільярдів гривень, володіють вихідці з Росії, які тривалий час мешкали у Москві та мали там бізнес.

Про це йдеться у розслідуванні «Слідства.Інфо» у співпраці з болгарським медіа BIRD.

5 березня 2022 року Міністерство оборони України підписало контракт з болгарською компанією «Mimaltemer LTD» на постачання 30 000 бронежилетів. Протягом наступних двох місяців у болгар законтрактували ще 52 000  бронежилетів. Згодом замовили та оплатили ще майже 50 000 комплектів військової форми. Загалом, згідно з документами, з якими ознайомилося «Слідство.Інфо», фірма з Болгарії у 2022 році отримала 86,5 мільйонів євро, 78 з яких — на бронежилети і 8,5 — на армійську форму  (за середнім курсом 2022 року — майже 3 мільярди гривень).

Як зʼясували журналісти «Слідства.Інфо» у співпраці з болгарськими колегами з медіа BIRD, компанія «Mimaltemer LTD» зареєстрована в столиці Болгарії місті Софія. На момент укладання перших угод з українським Міноборони навесні 2022-го власником був Іса Ісраїлович Мержоєв.

Іса Мержоєв

Іса Мержоєв

Він, судячи з російських баз даних, має чинний паспорт громадянина РФ. У травні 2022-го, коли ЄС та Україна почали запроваджувати санкції щодо власників-росіян, новою директоркою та власницею фірми стала громадянка Франції Оксана Мержоу. Глибше дослідження російських баз даних дозволило встановити, що Оксана Мержоєва (у дівоцтві Казначєєва) має спільних синів з Ісою Мержоєвим та всі разом вони тривалий час були зареєстровані за спільною адресою у Москві. І Оксана, і Іса, і їхні діти мали кілька фірм у Росії — щонайменше до 2022 року вели там бізнес. 

Саме з Оксаною Мержоу, яка, схоже, є дружиною попереднього власника фірми, 13 вересня 2022 року українське Міністерство оборони уклало угоду на постачання майже 50 000 зимових комплектів одягу, куртку з якого «Слідство.Інфо» дослідило разом з експерткою. Інженерка цеху «Ветеранка» Анна Суворкіна зазначила, що куртка, на бирці якої написано «Mimaltemer LTD, дуже поганої якості – вона продувається і шурхотить. «Вона дуже шурхотить, — зазначила Суворкіна. — Це важливо, бо коли люди підкрадаються на фронті, їх мають помітити у останню хвилину». Інженерка зауважує, що і тканина, і нитки для пошиття обрані дуже дешеві. У січні 2023 року військовослужбовець Дмитро «Калинчук» Вовнянко публікував допис про низьку якість виданих йому штанів — на його фото також бирка з назвою болгарської фірми «Mimaltemer LTD». «Тканина на таких штанах скрипить так, що чути їх метрів за 20, не менше. Для армії штани, ви ж розумієте? Маскування…», — писав військовослужбовець, підкреслюючи, що видана форма «хрінова» та непридатна для війни. 

Хочеш знати правду, яку від тебе приховують? Підтримай нашу роботу, щоб ми могли робити більше розслідувань!

У судовому реєстрі журналісти виявили кілька ухвал, де згадується болгарська фірма «Mimaltemer LTD». Зокрема, вдалося зʼясувати, що проведена під час офіційного розслідування експертиза бронежилетів засвідчила, що їх не можна використовувати в армії. І це завдавати збитків і бюджету, і обороноздатності України. 

«ОСОБА_9, ОСОБА_13 та ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюються у розтраті коштів Міністерства оборони України … при закупівлі засобів індивідуального захисту, які не можуть використовуватися військовослужбовцями Збройних сил України за своїм цільовим призначенням, що, відповідно до висновку експертів …, перебуває у причинно-наслідковому зв’язку зі зниженням стану боєздатності підрозділів Збройних Сил України», — йдеться в ухвалі

У відповіді на запит «Слідству.Інфо» Офіс Генпрокурора, хоч і не відповів на низку запитань, пов’язаних з офіційним слідством, зазначив, що бронежилети від болгарської фірми були непридатними для використання. 

«У ході досудового розслідування за результатами проведення судово-балістичних та товарознавчих експертиз встановлено, що закуплені у компанії, назва якої наводиться у Вашому запиті (фірма «Mimaltemer LTD», — ред.), бронежилети не відповідають державним стандартам та стандартам НАТО, у зв’язку з чим не можуть використовуватися за своїм цільовим призначенням», — відповіли в Офісі Генпрокурора.

Ексвласник болгарської фірми Іса Мержоєв у коментарі «Слідству.Інфо» зауважив, що бронежилети, поставлені його фірмою, були якісні. 

«Вам поставили найкращі бронежилети, які випускає Туреччина. 20 тисяч штук цих бронежилетів лежали як резерв для турецької армії, — запевнив Мержоєв. — Ваші люди, які знаходяться в Україні, вкрали 2500 бронежилетів, надали фальшиві документи для розмитнення. Ваші люди міняли бронежилети, продавали бронежилети. Це працювала мафія в Україні. Недарма американці кажуть, що у вас там корупція. Немає жодного випадку, що через бронежилети хтось був вбитий. Ваш слідчий брав використані бронежилети й на них робив експертизу». 

Іса Мержоєв обіцяв надати документи, які підтверджують його звинувачення на адресу української сторони, однак після трьох тижнів спілкування так і не надав їх. У розмові з журналістом він також підкреслив, що ніколи не допустив би, щоб в Україну потрапив хоч один неякісний бронежилет і в нього власні рахунки з Росією, бо він чеченець.

На дзвінки від журналістів Оксана Мержоєва не відповіла.

Згідно з матеріалами офіційного розслідування, один з посадовців Міноборони протягом семи років перебував у дружніх стосунках з директором болгарської фірми. «Слідство.Інфо» встановило, що йдеться про Геннадія Вдовиченка.

Геннадій Вдовиченко

Геннадій Вдовиченко

Судячи з оголошення на сайті МВС, він зараз перебуває у розшуку як особа, яка переховується від слідства. Його звинувачують одразу за двома статтями — заволодіння чи розтрата майна зі зловживанням службовим становищем,  а також за перешкоджання законній діяльності ЗСУ, яка призвела до загибелі людей чи інших важких наслідків. Найважче покарання за цими статтями передбачає 15 років тюрми.

Геннадій Вдовиченко відповів на запитання «Слідства.Інфо» письмово. Він, як і Мержоєв, стверджує, що не має жодної інформації про куртки сумнівної якості та наполягає на відповідній якості бронежилетів. 

«Претензії МОУ (Міноборони, — ред.) до Постачальника лише на невелику частину поставленого товару (13 000 бронежилетів) та одночасно до колишніх співробітників МОУ претензії на всю суму за двома договорами поставки (95 000 бронежилетів). Проте цифра виходить красива, є про що ЗМІ розповідати. Дарма, що справа є мильною бульбою, — написав Вдовиченко. — Вилучені ДБР бронежилети перебували у користуванні та експлуатації військовослужбовців понад рік та могли перебувати під впливом різних фізичних та механічних навантажень (падінь, ударів тощо) при їх використанні, завантаженні, розвантаженні, транспортуванні. Також могли мати місце випадки заміни військовослужбовцями балістичних пластин на балістичні пластини інших постачальників або на власні. Вищезгадане може мати істотне значення та впливати на кінцеві результати експертиз».

У відповіді «Слідству.Інфо» Вдовиченко також зазначив, що виїхав з України легально та бере участь у кожному судовому засіданні. Однак, жодних деталей щодо причин свого виїзду та планів повернення на Батьківщину не надав.

Журналісти також встановили, що крім Вдовиченка у справі про непридатні бронежилети, яку нещодавно передали до Вищого антикорупційного суду,  фігурують інші посадовці Міноборони — Вʼячеслав Шаповалов, Богдан Хмельницький та Геннадій Вдовиченко.

Богдан Хмельницький, Вячеслав Шаповалов та Геннадій Вдовиченко

Схоже, саме цих експосадовців Міноборони Офіс Генпрокурора звинуватив у розтраті майже двох мільярдів гривень. «Амуніцію закуповували за завищеними цінами зі 100% оплатою, — йдеться у повідомленні про передачу справи до ВАКС. — Експосадовці без перевірки прийняли засоби індивідуального захисту та передали неякісну продукцію на військові склади ЗСУ. Згідно з висновками експертиз амуніція не відповідає державним та військовим стандартам України, технічним вимогам для закупівлі бронежилетів різних типів і не може належним чином захистити українських військовослужбовців. Всього внаслідок незаконних дій обвинувачених окремі підрозділи Збройних сил України не були належно укомплектовані засобами індивідуального захисту на суму майже 2 млрд грн».

У попередній версії тексту помилково було використано фото Хмельницького Богдана Станіславовича, адвоката та співзасновника «Всеукраїнської громадської організації «Стоп корупції» замість Хмельницького Богдана Володимировича, експосадовця Міноборони України. Адвокат Хмельницький Богдан Станіславович не має жодного стосунку до історій, пов’язаних з розтратою коштів Міноборони. Редакція «Слідства.Інфо» приносить свої вибачення за цю помилку. (ДОПОВНЕНО 10.01.2025)

Читайте також: Мінус 2 мільярди. Посадовці Міноборони могли домовитися з бізнесменами-вихідцями з Росії та поставити українській армії непридатні бронежилети та неякісну форму