Через офшорну мережу інвестиційного банку «Тройка Діалог», що входить до структури російського Сбербанку, від 2006-го по 2013 пройшли майже 9 мільярдів доларів. Зокрема це гроші компаній, помічених у найбільших фінансових махінаціях останніх років.

Про це йдеться в опублікованому напередодні розслідуванні OCCRP.

На журналістське розслідування вже відреагували в Кремлі та Сбербанку. Акції установ, залучених до виведення коштів з Росії, впали. А ЗМІ дізналися, що офшорними схемами «Тройки Діалог» користувалися навіть благодійні компанії принца Чарльза.

Реакція Кремля

OCCRP з’ясували, що отримувачем грошей з офшорної мережі був зокрема віолончеліст і друг президента Володимира Путіна Сергій Ролдугін. Його компанії уклали контракти з офшорними фірмами «Тройки Діалог» не менш ніж на 69 мільйонів доларів.

Прес-секретар президента, коментуючи розслідування, сказав, що воно не входить до порядку денного Путіна, і займатися цим повинні профільні відомства: «Маючи всі необхідні повноваження, фінансові відомства можуть оцінити такі публікації на достовірність чи недостовірність».

Реакція Сбербанку

«Тройка Діалог» нині — це інвестиційний підрозділ Сбербанку Sberbank CIB. У банку заявили, що «згадані операції здійснювалися з рахунків компаній, які ніколи не входили в периметр угоди щодо покупки Сбербанком компанії «Тройка Діалог».

Падіння акцій

Після публікації розслідування OCCRP акції кредитних установ, що, як з’ясувалося, були залучені до виводу коштів з Росії, подешевшали. Зокрема, йдеться про Citigroup, Raiffeisen Bank і Deutsche Bank.

Найбільше постраждав Raiffeisen Bank — його акції втратили на Лондонській біржі 12,9% вартості.

Заяви про перевірку

Засновник Hermitage Capital Вільям Браудер звернувся до прокуратури Австрії із заявою щодо перевірки Raiffeisen Bank. Про схему, в якій банк допомагав відмивати гроші, розповідав юрист Hermitage Сергій Магнітський. Він був арештований і помер у СІЗО у 2009 році.

Антикорупційна організація Transparency International пообіцяла звернутися до президента РФ Путіна з проханням перевірити, чи виконував Росфінмоніторинг свої функції щодо протидії відмиванню коштів. Також організація планує звернутися до фінансових регуляторів США та Великої Британії, щоб перевірити обставини угоди про поглинення Сбербанком «Тройки Діалог» і можливе відмивання коштів через структури Sberbank CIB.

Реакція ЗМІ

Guardian дізналася, що офшорними схемами структур, пов’язаних з «Тройкою Діалог», користувалися й благодійні компанії принца Чарльза. Вони отримали близько 200 тисяч доларів.

Видання з’ясувало, що гроші до фонду принца Чарльза переказував засновник «Тройки Діалог» Рубен Варданян через зареєстровану на Британських Віргінських Островах компанію Quantus Division. Кошти направили на відновлення історичного маєтку Дамфіс-хаус, щоб завадити його передачі до приватних рук. Варданян сказав, що відправляв гроші на «збереження архітектурного спадку Англії».

(Головне фото — Flickr)