Марія Горбань, Слідство.Інфо

Вища кваліфікаційна комісія суддів та громадська рада міжнародних експертів виключили десятьох кандидатів до Вищого антикорсуду через невідповідність критеріям відбору на спільному засіданні 21 січня. Слідство.Інфо продовжує серію публікацій про «сумнівних» кандидатів. Кого й чому виключили з конкурсу до Антикорупційного суду, де вже незабаром судитимуть топ-корупціонерів, — у нашому матеріалі.  

Суддя Петропавлівського райсуду Дніпропетровської області Петро Бурда раніше вже подавався на конкурс до Верховного суду. Але вибув через негативний висновок від Громадської ради доброчесності через незадекларований у 2015 році будинок. Також у декларації за 2017 рік суддя не вказав будинок, частина якого належить дружині. Водночас, за даними Громадської ради доброчесності, приховував доходи від адвокатської діяльності та не згадав у декларації доброчесності доньку, яка у 2016 році працювала помічницею судді в Ленінському райсуді Харкова. У 2005 році Петра Бурду звільняли через порушення суддівської присяги.

Суддя Господарського суду Житомирської області Олексій Омельян сам вирішив знятися з конкурсу до Антикорупційного суду. Його самовідвід прийняла Вища кваліфікаційна комісія.

Суддю Голосіївського райсуду Києва Миколу Дідик підозрюють у ймовірному незаконному збагаченні. Зокрема, п’ять років тому його дружина отримала в подарунок квартиру на майже 100 квадратних метрів у Києві вартістю 876 тисяч гривень. Відповідно до інформації з реєстру речових прав на нерухоме майно, квартиру Наталії Дідик ймовірно подарували батьки, повідомляє «Українська правда». Водночас її батьки тоді працювали на Кам’янець-Подільському заводі «Електроприлад».

Суддя Донецького окружного адміністративного суду В’ячеслав Дмитрієв указав недостовірну інформацію в декларації. Зокрема, у 2015 році він придбав автомобіль Mitsubishi Outlander за 149 тисяч гривень, ринкова вартість якого — понад 400 тисяч гривень. На думку експертів, суддя міг навмисно занизити ціну. Дмитрієв пояснив, що придбав автомобіль у дуже поганому стані й потім довго «ремонтував у друзів».

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Олег Кімстачов раніше здійснював серйозні процесуальні порушення, за що отримав негативний висновок Громадської ради доброчесності. Також, як зазначили аналітики DEJURE, у 2006-2010 роках Кімстачов був депутатом Печенізької селищної ради. А відповідно до закону «Про Вищий антикорупційний суд», людину, яка обіймала політичні посади, не можуть призначити на посаду в Антикорсуді.

Тетяна Черниш, донедавна колега Кімстачова, у 2014 році придбала квартиру в 57 квадратних метрів за 147 тисяч гривень. За інформацією експертів, ця сума нижча від реальної вартості. Також під час конкурсу до Верховного суду Черниш отримала негативний висновок Громадської ради доброчесності через спроби втручання в автоматизовану систему документообігу суду.

Суддя Кропивницького апеляційного суду Віктор Онуфрієв, ймовірно, вдається до приховування власного майна через реєстрацію на матір. Жінка 1946 року народження у 2013 році придбала квартиру в Києві на 67 квадратів за понад 695 тисяч гривень, а в 2014-му — автомобіль Mazda за 230 тисяч. Пояснюючи походження таких коштів у матері, Онуфрієв пояснив експертам, що його батьки впродовж 20 років займалися сільським господарством, зокрема, бджільництвом.

Суддя Петриківського райсуду Дніпропетровської області Іван Соловйов, за інформацією міжнародних експертів, у 2010 році отримав від матері в подарунок квартиру в Харкові. У декларації він оцінив нерухомість у шість тисяч доларів, хоча, як зазначили експерти під час засідання, тоді така квартира коштувала близько 40 тисяч.

Помічник голови Рожищенського райсуду Волинської області Руслан Хитрик 12 серпня 2014 року сів за кермо п’яним, перевищив швидкість, зіштовхнувся з іншою машиною й намагався втекти. Цікаво, що того ж дня суддя розглянув 12 справ і навіть притягнув іншого водія до відповідальності за керування транспортним засобом у стані сп’яніння. На засіданні Хитрик заявив, що не був п’яним.

Вища кваліфікаційна комісія суддів декілька разів рекомендувала звільнити Хитрика. Та у 2018 році суддя пішов за власним бажанням, уникнувши звільнення через невідповідність посаді.

Адвокат Дмитро Ягунов у 2015 році задекларував дохід у розмірі 20 тисяч, а у 2017-му — 40 тисяч гривень. Попри це, у 2016 році його сім’я придбала за 1,3 мільйона гривень квартиру в Києві. Згідно з даними анкети кандидата, батько Ягунова — пенсіонер, а мати — вчитель. У деклараціях адвокат не зазначив доходи батьків, а можливість придбання такої нерухомості Дмитро Ягунов пояснив тим, що його батько як інвалід і ветеран війни не сплачує комунальних платежів.

«Крім того, хочу зауважити, що наша родина та я особисто ніколи не мали ні автомобілів, ні земельних ділянок, і не відвідували зарубіжних країн для відпочинку. Тому це просто економія сімейного бюджету», — пояснив на засіданні Дмитро Ягунов.

У конкурсі до Вищого антикорупційного суду залишилася суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Інна Білоус, яка не згадала в декларації доброчесності, що 3 грудня 2013-го заборонила декільком опозиційним партіям збиратися на мітинги біля держустанов Тернополя. Також продовжити участь у конкурсі дозволили судді Млинівського райсуду Рівненської області Петру Феськову. Як повідомили експерти, суддя невчасно надав відповіді щодо своїх земельних ділянок — майже на 2 тижні пізніше, хоча все ж пояснив походження майна. Громадські активісти питань до судді не мали.

Наступне засідання Вищої кваліфікаційної комісії та ради міжнародних експертів щодо сумнівних кандидатів до Антикорсуду відбудеться вже 22 січня.