Клінінгові компанії з орбіти російського бізнесмена Едуарда Апсіта, якого пов’язують з Євгеном Пригожиним, під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну прибирають українські стратегічні об’єкти. 

Про це йдеться у новому розслідуванні журналістів «Слідства.Інфо» «Від Кремлівського палацу до «Укренерго»: хто прибирає стратегічні об’єкти України».

На 9-му році війни з РФ група компаній, яка має звʼязок з російським бізнесменом білоруського походження Едуардом Апсітом, отримує державні підряди та має доступ до великої кількості стратегічних об’єктів України. Усе це коштом українських платників податків.

Едуард Апсіта створив цілу клінінгову імперію з компаній в Росії, Білорусі та Україні.

Едуард Апсіт на суді у Латвії / Фото: NothingPersonal/TV3

В Україні працює ТОВ «Чистий Світ Технології», яке входить в умовну групу компаній «Чисто» і належить до орбіти російського бізнесмена. Ці компанії роками мали доступ до стратегічних об’єктів, як-от «Укрпошта», «Укртранснафта», аеропорт Бориспіль, «Укрзалізниця» тощо. Зокрема, ТОВ «Чистий Світ Технології» виграло тендер від «Укренерго» на прибирання електричних підстанцій у різних областях України.

Нещодавно держбанк «Приватбанк» замовив прибирання будівель, які знаходяться на території Донецької та Луганської областей, у групи «Чисто».

Також компанії з орбіти Апсіта прибиратимуть на територіях електричних підстанцій в різних областях України, про що свідчать кілька контрактів з «Укренерго».

Міжнародна мережа ОССРП, з якою журналісти «Слідства.Інфо» проводили розслідування, виявила в Апсіта російський та білоруський паспорти та його зв’язок з власником ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожиним.

За даними колег з ОССРП, у Росії клінінгові компанії, пов’язані з сім’єю Апсіт, прибирали Кремлівський палац.

Крім того, журналісти знайшли компанію групи «Чисто», яка працювала в окупованому Криму та прибирала казарми Чорноморського флоту Міноборони Росії.

Тоді ж, у 2016-му році, українська компанія з групи «Чисто» виграла тендер на прибирання столичного аеропорту «Бориспіль».

У 2017 році Федеральна антимонопольна служба Росії встановила картельну змову на аукціонах з обслуговування військових містечок. Антимонопольники розділили компанії-змовниці на дві групи: одна — пов’язана з Пригожиним, а інша — з людьми, які пов’язані з компаніями групи Апсіта. Сам бізнесмен заперечує знайомство, бізнес-стосунки і картельну змову з Пригожиним, однак відмовляється розголошувати інші дані щодо свого бізнесу.

Журналісти встановили, що клінінгові компанії, які пов’язані з росіянином та (через його родину і партнерів) з компаніями у Росії та Білорусі, що прибирали Кремлівський палац та казарми Чорноморського флоту в окупованому Криму і були помічені у співпраці з компаніями Пригожина, роками прибирають у найбільших державних будівлях України.

текст на сірому фоні

Список об’єктів, до яких мають доступ компанії групи «Чисто»

Співробітники клінінгових фірм, пов’язаних з росіянином Едуардом Апсітом, мають доступ до приміщень головних українських стратегічних об’єктів. Чи займаються вони там лише прибиранням, наразі невідомо.