Американський бізнесмен Сем Кіслін, який нещодавно став власником кіпрського офшору з арештованими на ньому “грошима Януковича”, готує позов до Окружного суду Сполучених Штатів південного округу міста Нью-Йорк. Американський та український адвокати Кісліна показали “Слідству” чернетку позову до Ощадбанку, яку вони збираються подавати до американського суду. Бізнесмен каже, що, якщо не поверне свої гроші, то зробить так, щоб український державний банк більше ніколи не провів жодної доларової операції.

Про це йдеться у матеріалі “Мільярди Януковича: чи надовго гроші повернулись до українського бюджету” журналістів “Слідство.Інфо”. Офшорна фірма, яку купив американець, належала до мережі відмивання грошей, сконструйованої поплічниками Януковича Сергієм Курченком та Сергієм Арбузовим. Навесні 2017 року Краматорський суд виніс рішення про конфіскацію активів на рахунках низки цих кіпрських компаній.

Сем Кіслін, власник компанії Trans Commodities, у 2016 році викупив кіпрську компанію Opalcore Ltd з арештованими рахунками в Ощадбанку. На той момент кіпрською фірмою володіла британська компанія Exbridge Properties L.P., яка через свою структуру власності донедавна була пов’язана  з фірмою, що, за версією українського офіційного слідства, належать до “грошової пральні” олігарха-втікача Курченка та віце-прем’єра часів Януковича Арбузова.

Американський бізнесмен запевняє, що ніхто його не попереджав про те, що рахунки Opalcore Ltd арештовані. Він же про це дізнався лише восени 2017 року. Тепер для того, щоб отримати свої кошти, а це більше 20 млн доларів, Кіслін складає позови в Окружний суд США до “Ощадбанку”, на рахунках якого зберігалися активи кіпрського офшору. При цьому з кожним днем, як стверджують радники Кісліна, сума відшкодування зростає.

“Усе, що підлягало коментуванню з боку банку в цьому питанні, вже було відкоментовано. Решта обмежено рішеннями слідчого прокуратури стосовно обмеження доступу до інформації. Можу запевнити, що банк діяв у чіткій відповідності з приписами законодавства”, – відповів журналістам “Слідства” очільник Ощадбанку Андрій Пишний. На звернення самого Кісліна та його адвокатів Пишний не відповідав.

Більше того, адвокати Кісліна почали говорити і про Європейський суд: “Все йде до того, що ми підемо до Європейського суду. Легалізуємо там рішення і спишемо гроші з бюджету країни”, – каже Дмитро Щербина, український адвокат фірми Opalcore.

Прес-служба ГПУ та сам генпрокурор Юрій Луценко ігнорували  запити “Слідства” щодо справи про 1,5 мільярда протягом останніх півроку. Але під час звіту на засіданні комітету з питань національної безпеки та оборони 17 січня  Луценко заявив, що українське законодавство не дозволяє повернути спецконфісковані 1,5 мільярда доларів “організованого злочинного угрупування екс-президента Віктора Януковича”.  

“Спроби представників офшорних компаній, які або співпрацювали з ОЗУ Януковича, або зараз змінили власників, і намагаються стати невинними овечками, натикаються на український закон, який унеможливлює їхню участь у скасуванні таких рішень”, – зазначив генпрокурор.