Громадська рада доброчесності заявила про вихід з процесу оцінювання суддів, що проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів. Про це члени ГРД заявили на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Громадська Рада Доброчесності – це орган, який покликаний сприяти Вищій кваліфікаційній комісії суддів України в оцінюванні суддів на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики. Саме на висновки ГРД мала б покладатись ВККС, приймаючи рішення щодо суддів. Зараз Громадська рада доброчесності долучена до процесу кваліфоцінювання понад 5000 тисяч суддів, яке Комісія хоче провести в бутафорно-конвеєрному форматі. Члени Ради доброчесності стверджують, що рядом бюрокартичинх процедур їх фактично “витіснили” з процесу, а їхні висновки не мають жодного значення. 

Галина Чижик, співкоординаторка Громадської ради доброчесності, заявила: “Вихід ГРД з процесу кваліфоцінювання – закономірний результат дій ВККС, засліпленої бажанням якнайшвидше закінчити так і не розпочату реформу. Ми не можемо і не будемо легітимізувати своєю участю це відверте знущання над надіями громадян на чесний і справедливий суд“.

За словами членів ГРД вже перший день співбесід, 23 березня,  продемонстрував, як члени Комісії за півтори години провели співбесіди дев’ятьох суддів. Навряд чи за такого темпу Комісія зможе прозоро та ефективно провести переатестацію суддів.

Члени ГРД вимагають повністю зупинити процес кваліфікаційного оцінювання, який  став джерелом марнотратства бюджетних коштів і міжнародної технічної допомоги. Також громадськість вимагає перезавантаження ключових органів – Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя –  з участю громадськості у формуванні та контролі зазначених органів.

Член Громадсбкої ради доброчесності, адвокат Віталій Титич також підкреслив, що ані Президент, ані Комісія, ані будь-хто інший не може обмежити право громадськості взяти участь в оцінюванні суддів і чекати, що громадськість робитиме вигляд, що все добре: “Участь громадськості в очищенні суддівської системи – не подарунок від “реформаторів” Банкової, а пряма вимога Майдану. Ми не будемо заручниками цієї недореформи”.

Під час конкурсу до Верховного Суду Громадська рада доброчесності проаналізувала 381 кандидата, третина з них отримала висновок про невідповіність критеріям доброчесності та професійної етики. Втім, це не завадило кандидатам із заплямованою репутацією через рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя потрапити до “оновленої” найвищої судової інстанції.