Марія Горбань, Слідство.Інфо
Конкурс до Вищого антикорупційного суду розпочався в серпні 2018 року. Кваліфікаційна комісія повинна відібрати 39 зі 150 кандидатів, які залишилися в конкурсі на сьогодні. Їх також перевіряють громадські організації, зокрема Фундація DEJURE.
Раніше ми вже писали про те, що не декларують кандидати до ВАС. Цього разу в матеріалі Слідства.Інфо — про адвокатів із сумнівно низькими доходами, які подалися на конкурс до антикорупційного суду.
Адвокат Олег Луценко з Хмельниччини не задекларував ніякого доходу за 2016-2017 роки, хоча від 2014-го очолює юридичну компанію «ЮРКОРПУС». В анкеті Луценко написав, що сплачує аліменти на утримання доньки, але невідомо, з яких саме доходів.
Костянтин Докійчук раніше подавався на конкурс до Верховного суду й директора в НАБУ, однак не пройшов. Нині працює адвокатом у Києві. Відповідно до декларації кандидата, за 2017 рік заробив лише три тисячі гривень. А у 2015 році взагалі не задекларував ніяких доходів. Під час конкурсу до Верховного суду Громадська рада доброчесності вже звертала увагу на невідповідність рівня життя сім’ї Докійчука задекларованим доходам.
Єдиним доходом адвоката з Чернігова Юрія Красненко за 2016-ий і 2017 роки була тільки допомога від центру зайнятості — 8,5 тисяч гривень. До того ж, він указав у декларації, що має іпотечний кредит на 195 тисяч гривень. Хоча, як пише Красненко в досьє, у 2016-2017 роках укладав договори про надання правової допомоги, що може свідчити про отримання ним доходів від адвокатської діяльності.
Максим Скржешевський з Вінниччини задекларував за 2017 рік лише 10 тисяч гривень доходу. Приблизно стільки ж заробив і у 2016-му. Утім, задекларував також квартиру у Вінниці й автомобіль Hyundai I30 2012 року у користуванні, а в досьє зазначив, що веде досить активну адвокатську діяльність — виступає або з’являється в судах близько 10 разів на місяць.
Дмитро Титаренко — адвокат із Сімферополя (нині проживає в Києві), колишній зять та екс-помічник народної депутатки від «Народного фронту» й омбудсменки Людмили Денісової. Титаренко вказав у декларації, що за рік заробив лише 11 тисяч гривень, хоча як адвокат виступає в судах щонайменше чотири рази на місяць.
Достатньо невисокий дохід усе ж не завадив Титаренку придбати BMW 520I 2013 року випуску вартістю 700 тисяч гривень. Також адвокат указав, що є співзасновником компанії «ОСАВІАХІМ». Однак не згадав, що його батько — керівник однойменного підприємства, зареєстрованого за законодавством Росії. А також є засновником або директором низки інших підприємств, зареєстрованих за законами РФ.
У декларації за 2017 рік київського адвоката Віталія Мельничука — лише 21 тисяча гривень доходу. Хоча, з його слів, останні 10 років він активно виступає в судах — мінімум 10 разів на місяць. У вересні-жовтні 2018 року Мельничук отримав від ТОВ «ЕНЕРГОТЕХПРОМ» 1,7 мільйона гривень, що в понад 80 разів перевищує його дохід за 2017 рік. Ця компанія фігурує в так званій «справі Мартиненка». За що саме Віталій Мельничук отримав такі кошти — невідомо. Активісти DEJURE припускають, що вони можуть бути оплатою за надання правової допомоги.
Адвокат Олександр Сагайдак зазначив, що бере участь у близько п’яти судових засіданнях щомісяця. Хоча в деклараціях за 2016-ий та 2017 роки річні доходи кандидата — 18122 та 39770 гривень. Попри це, у 2014 році Сагайдак придбав будинок під Києвом площею майже 400 квадратних метрів, про який згадав у декларації.
У деклараціях адвокатки Тетяни Круценко з Одещини за останні два роки — заробіток близько 36-37 тисяч гривень на рік. Однак сама вона відзначає в анкеті, що відвідує суд щомісяця, представляючи сторони на 20 засіданнях.
А от єдине джерело доходу її колеги з Києва Анатолія Мельничука за 2017 рік — лише пенсія. Щоправда, це 237 тисяч гривень.
Фото Facebook-сторінка Фундація DEJURE