Марія Горбань, Слідство.Інфо

Бути суддею в Україні — справа не з легких. Суддів ображають у соцмережах, перераховують хабарі на рахунки без їхньої на те згоди й розміщують пропозиції їхніх «послуг» на вуличній рекламі. А з кабінету судді в Житомирській області за його відсутності забрали справи просто зі столу.

Про все це судді впродовж року повідомляли Вищій раді правосуддя. Лише за 2018 рік там отримали 430 таких повідомлень. Слідство.Інфо вже писало про листи з погрозами, прокльони та акції під домівками в суддів. На що ще скаржаться служителі Феміди — в нашому матеріалі.

Образливі листівки та «вулична реклама»

Суддя з Харківської області Олексій Присяжнюк помітив біля входу до станції метро в Харкові листівку з власним фото. Зображення супроводжував напис: «Алексей Присяжнюк. Трус — офицер-артиллерист, отсиживается дома! Коррупционер — 800 000 грн. за ухвалу! Забрал дочь у матери! Нам нужен такой судья?» За словами Присяжнюка, його колеги бачили чимало таких само оголошень по всьому місту. Суддя запевнив, що «жодне з тверджень не відповідає дійсності». А крім цього, поскаржився на низку повідомлень у медіа, які стосувалися справи щодо землі, на яку претендував місцевий бізнесмен. Як заявив Присяжнюк, усе це погано впливає на його психологічний стан:

«Здійснювати правосуддя ускладнено, оскільки всі думки тільки про це».

Ще один харківський суддя Віктор Плетньов, як і ще чимало суддів, отримував погрози в месенджері Viber від користувача з нікнеймом «Тризуб». Наступного ж дня під дачним будинком Плетньова з’явилися невідомі, почали кричати й погрожувати розправою. На паркані будинку вони так само залишили листівки, як зазначив суддя, «образливого змісту».

А на Київщині розмістили сітілайт з начебто «прайс-листом» судді Ірпінського міськсуду Наталії Карабази. Згідно з повідомленням судді, фото «реклами» розмістила на своєму сайті й Ірпінська міськрада. Попри звернення працівників суду, повідомлення залишалося на сайті кілька днів. Карабаза також зверталася до поліції, щоб авторів «вуличної реклами» притягнули до відповідальності.

Джерело: 04597.com.ua

«Примусові» хабарі

Суддя Шевченківського райсуду Києва Олена Мєлєшак отримала повідомлення з пропозицією хабара — 5 тисяч (еквівалент не вказувався). Суддя заблокувала номер, звідки надійшло повідомлення, а наступного дня отримала погрози вже з іншого. А відтак на банківський рахунок судді справді перерахували 5 тисяч гривень.

Гроші на власний рахунок отримав і суддя Верховного суду Григорій Мачульський. Як він пояснив, адвокат в одній зі справ, яку розглядав суддя, подав заяву про відвід суддів через хабар. Згодом Мачульський помітив, що справді отримав на рахунок 5 тисяч гривень. За його словами, ПриватБанк не зміг установити, хто саме зробив переказ.

До кабінету судді з Донеччини Віктора Капітонова прийшла жінка, яка нібито вирішила віддячити «за швидке та позитивне вирішення» її справи. Вона залишила на столі судді конверт і мовчки пішла, проігнорувавши прохання Капітонова забрати «подяку». За словами Капітонова, він викликав помічників і секретаря, а вони — поліцію. Правоохоронці відкрили конверт і знайшли 2 тисячі гривень.

Коментарі в соцмережах, крадіжка особистих даних і «листи щастя»

У березні двоє суддів Старобільського райсуду Луганської області поскаржилися на коментарі на сайті «Живой Старобельск». Судді Олександр Пелих та Ігор Кудрявцев помітили там образи на свою адресу, а деякі користувачі писали, що судити потрібно самих суддів.

Ще одного суддю з Луганщини, Віталія Снегірьова образив допис у Facebook нардепа Ігоря Мосійчука. Суддя зазначив, що пост містить погрози та «заклики вчинення у відношенні до суддів насильницьких дій поза законом».

До телефону судді Верховного суду Віктора Пророка отримали доступ невідомі. Як розповів суддя, в їхньому розпорядженні опинилися контакти, галереї та інша інформація.

А от суддя Монастирищенського райсуду Черкаської області Даниїла Чорненька вирішила перестрахуватися й повідомила Вищу раду правосуддя про лист, який отримала на свою електронну адресу, адже, на її думку, це втручання в діяльність судді. Текст і-мейлу, щоправда, схожий на спам або розповсюджений вид інтернет-шахрайства.

Прослушка та проникнення в приміщення суду

Як уже писало Слідство.Інфо, за 2018 рік аж п’ятеро суддів у Маріуполі знайшли у своїх кабінетах приховані камери та прослушку. Ще одне таке повідомлення Вища рада правосуддя отримала від голови Ужгородського міськрайонного суду Віктора Данка. За його словами, він дізнався із записів камер спостереження, що наприкінці квітня невідомі проникли в приміщення суду й установили в його кабінеті прослушку.

Суддя Олевського райсуду Житомирської області Любомир Винар поскаржився на голову суду, який зайшов у його кабінет і забрав звідти матеріали справи. Винар тоді був у Києві на засіданні ВРП. Своєю чергою голова суду пояснив, що зробив це, оскільки Винар «забирає у суду штатну одиницю своїм відрядженням», а отже, йому, мовляв, вигідніше зробити все, щоб суддю звільнили.

(Головне фото: Цензор.НЕТ)