Після публікації розслідування «Слідства.Інфо» про посадовиць Державної митної служби журналісти звернулися до органу виконавчої влади із запитом, чи відбувалися службові перевірки згаданих держпрацівниць після оприлюднення інформації.

«Зазначені у запиті особи не є посадовими особами апарату Держмитслужби. За інформацією Чернівецької, Одеської та Харківської митниць, посадовими особами яких є Думітру С.Л., Крікунова С.О. та Асанова А.В. відповідно, було направлено листи до спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції з ініціюванням проведення моніторингу способу життя останніх», повідомила Держмитслужба в офіційній відповіді на журналістський запит.

У відповіді на запит також йдеться про затверджені наказом Державної митної служби Кодекс та Правила етичної поведінки працівників Державної митної служби. Журналісти ознайомилися з цими  документами на сайті Верховної Ради України.

Кожна гривня може стати нашим новим розслідуванням. Приєднуйся до «Слідство-клубу». Підтримай нашу роботу!

Зокрема, у Загальних обов’язках працівників митниці прописано дотримання вимог фінансового контролю. Нагадаємо, що працівниця Чернівецької митниці, Серафима Думітру, у розмові з журналістами не могла пригадати розмір своєї заробітної плати, тому що «працює нещодавно і все виписує на листочку». Ще одна посадовиця Анна Асанова головна державна інспекторка відділу організації митного контролю на Харківській митниці. У декларації за 2023 рік вона не вказує розмір заробітної плати. 

Крім цього, у Кодексі пишуть: «Працівники повинні запобігати виникненню конфліктів у стосунках з окремими фізичними чи юридичними особами, громадськими, релігійними та політичними організаціями, керівниками, колегами та підлеглими». 

Батько вже згаданої Серафими Думітру Лорін Думітру або ж протоієрей Павло благочинний Герцаївського церковного округу Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ МП. 

Чоловіка  можна побачити разом зі ще одним священником УПЦ МП, наставником Банченського монастиря — митрополитом Лонгином (у миру — Михайлом Жаром), який з 2014 року проводив антиукраїнську риторику. У 2023 році СБУ оголосила Жару підозру через розпалювання міжрелігійної ворожнечі. 

Його син — теж Михайло Жар — у 2019 році балотувався та був обраний у Чернівецьку обласну раду від нині забороненої політичної партії «Опозиційна платформа за життя». Агітаційні брошури на його підтримку на своїй сторінці публікувала і Серафима.

Також, відповідно до Кодексу митників, «працівники зобов’язані дотримуватися принципу політичної неупередженості, поняття якої визначено статтею 10 Закону України «Про державну службу». 

Журналісти «Слідства.Інфо» запитали у Думітру про її ставлення до УПЦ МП та до проросійських наративів у її оточенні, на що працівниця митниці відповіла: «Тут, де мій тато служить, немає нічого пов’язаного з людьми, які на нас напали. Владика Лонгин, Михайло Жар, монастир — нічого спільного з проросійськими батюшками не мають».

Під час підготовки матеріалу «Слідство.Інфо» отримало відповідь від Держмитслужби із поясненням, що «внутрішні перевірки щодо кандидатів на посади Державної митної служби України не передбачені законодавством». 

Втім, у вже згаданому Кодексі знаходимо інформацію про те, що у структурі Держмитслужби є уповноважена особа з питань етичної поведінки, до обов’язків якої належить «здійснення контролю за дотриманням Правил, надання працівникам роз’яснень і консультацій з питань їх застосування, а також пов’язаних з ними нормативно-правових актів, проведення занять щодо їх вивчення». 

Читайте також: Гроші тата, квартира у подарунок, бренди з дермантину: гламурне життя працівниць митниці