Сценаристи, продюсери та керівники телепродакшнів, а також бізнесмени, юристи й один науковець — так тепер виглядає Адміністрація президента України. Попри те, що Зеленський обіцяв, що «не допустить кумівства», посади отримали багато його найближчих соратників, зокрема, колеги з «Квартал 95». 

Адміністрація президента, зокрема, залучається до зовнішньої політики, допомагає президентові контролювати діяльність армії, проводить експертизу ухвалених парламентом законів, готує проекти законів, що вносяться президентом, розглядає призначення, переведення та звільнення суддів тощо. А також «у межах компетенції» має доступ до державної таємниці.

Хто всі ці люди, які прийшли до влади разом із Володимиром Зеленським, — розповідає «Слідство.Інфо»

Андрій Богдан — глава Адміністрації президента

Андрій Богдан — відомий адвокат, родом зі Львова. Серед його клієнтів — олігарх Ігор Коломойський та Геннадій Корбан.

Адвокатська кар’єра Андрія Богдана почалася в Києві, де він був партнером юридичної фірми «Пукшин і партнери». Її керівник Ігор Пукшин з 2006-го по 2009-й працював заступником Секретаріату президента Ющенка. Тоді ж почав політичну кар’єру й Андрій Богдан. Він балотувався до Верховної Ради від блоку «Наша Україна — Народна Самооборона» у 2007-му, але не пройшов.

Богдан був помічником нардепа Андрія Портнова. Згодом став заступником міністра юстиції Миколи Оніщука. Працював в уряді Азарова як заступник міністра Кабінету міністрів, пізніше — як уповноважений із питань антикорупційної політики. Вдруге спробував стати депутатом у 2014 році за списком партії «Блок Петра Порошенка», але й цього разу безуспішно.

Під час останніх президентських перегонів Богдан таємно зустрічався з головою Конституційного суду Станіславом Шевчуком і директором НАБУ Артемом Ситником. Журналісти Bihus.Info дізналися з листування «Зе команди» у Telegram, що Богдан у штабі був посередником між Ігорем Коломойським і Володимиром Зеленським. Також він курував медіа.  

Андрій Богдан потрапляє під люстрацію й не може обіймати державні посади. Проте формально голова Адміністрації президента і його заступники, згідно із законом про держслужбу, не є посадовцями, а отже й люстрація на них не розповсюджується.

Андрій Богдан

Андрій Богдан під час брифінгу після завершення консультацій президента Володимира Зеленського з лідерами фракцій Ради щодо розпуску парламенту, біля Адміністрації президента України, в Києві, 21 травня 2019 року. Гонтар Володимир / УНІАН

Сергій Трофімовперший заступник голови АП

Виконавчий продюсер «Студії Квартал-95», відповідав за кінематографічний напрямок студії. З Telegram-листування «Зе команди» відомо, що він розглядав можливість очолити Адміністрацію президента.

Юрій Костюкзаступник голови АП

Костюк працював сценаристом і продюсером серіалу «Слуга народу». Сценарист фільмів «8 нових побачень», «Свати 5», «Любов у великому місті 3».

Сергій Шефірперший радник президента Зеленського

54-річний Сергій Шефір — сценарист, продюсер і директор «Студії Квартал-95». Працює з Зеленським ще з часів КВК. За даними журналістів, родина Шефірів і Зеленський через кіпрську фірму володіють квартирами у будинку біля Верховної Ради.  

Руслан Стефанчукрадник президента, представник президента у Верховній Раді

Руслан Стефанчук — доктор юридичних наук, член-кореспондент Національної академії правових наук України. Під час виборів був радником Зеленського, відповідав за ідеологію програми кандидата.

Раніше займався виключно наукою: спочатку в Хмельницькому університеті управління та права, потім — в Інституті законодавства Верховної Ради, а пізніше був проректором з наукової роботи Національної академії прокуратури України.

Стефанчук був помічником нардепа VI скликання Анатолія Матвієнка. А донедавна — радником першого віце-прем’єра Степана Кубіва.

Стефанчук розповідав «Громадському», що познайомився з Володимиром Зеленським у студентські роки, коли обоє грали у КВК.

Руслан Стефанчук, Київ, 27 серпня 2015 року. Синиця Олександр / УНІАН

Кирило Тимошенкозаступник голови АП

Кирилу Тимошенку 30 років, він керував телепродакшн-компанією GoodMedia. Продакшн знімав ролики для армії, рекламу для уряду Володимира Гройсмана. А також документальні фільми про губернатора Ігоря Коломойського й найближчого соратника Петра Порошенка Ігоря Кононенка.

Тимошенко балотувався до Київради від партії «УКРОП» у 2015 році, але не пройшов. Донедавна працював помічником нардепа від «БПП» Андрія Денисенка, який у 2015 році був членом партії «УКРОП», потім вийшов, але цьогоріч поновився.

Андрій Єрмак — помічник президента

Андрій Єрмак — адвокат з 1995 року. Також співвласник десятка компаній, які надають юридичні та бухгалтерські послуги, приватну охорону тощо. Окремо можна виділити фірми, які займаються кіновиробництвом — «Ер.Пі.Ай», «Гарнет інтернешенал медіа груп», «Українсько-грузинська медійна компанія» та «Ама віжн».

Єрмак був помічником нардепа Ельбруса Тадеєва від «Партії регіонів».

Михайло Федоров — позаштатний радник президента

Михайло Федоров був керівником діджитал-стратегії в кампанії Володимира Зеленського. Займається власним бізнесом і співзасновник громадських організацій «Команда Зеленського» та «Команда Зе».

Руслан Рябошапка — заступник глави АП

Руслан Рябошапка у 2000-х працював у Мін’юсті. Згодом його призначили директором новоствореного Бюро з питань антикорупційної політики секретаріату Кабміну. Пізніше керував Департаментом аналізу антикорупційної політики в Transparency International Україна та був членом Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) до 2017 року.

На президентських виборах був радником Володимира Зеленського.

Призначена заступниця глави АП Олена Зеркаль відмовилася від посади.