20 жовтня Віталій Кличко підписав наказ про призначення директором Департаменту охорони здоров’я КМДА невідому киянам Валентину Гінзбург. Нове призначення відбулося досить непомітно для громадськості, адже сам конкурс на цю посаду відбувся ще торік восени.
«Ми проводили відкритий конкурс на посаду керівника департаменту охорони здоров’я ще рік тому. Пані Гінзбург зайняла друге місце на конкурсі», — сказав Віталій Кличко.
На конкурсі переміг Дмитро Турчак, та вже у вересні він звільнився за власним бажанням. Позаяк переможець вирішив піти з посади впродовж року, згідно з процедурою новий відбір проводити не потрібно — призначають кандидата, який посів наступне місце після переможця.
Тож Віталій Кличко підписав наказ про призначення на посаду керівника департаменту охорони здоров’я Валентини Гінзбург, яка на конкурсі була другою.
«Конкурс був відкритим, прозорим, проходив у 3 етапи, був доступним для кожного пересічного громадянина, киянина. Я пройшла його і ніяких питань не було», — прокоментувала призначення директорка департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург.
Однак киянам не повідомили, що попередня діяльність новопризначеної чиновниці супроводжувалася численними скандалами. Про минуле Валентини Гінзбург добре обізнані на Дніпропетровщині, медициною якої вона опікувалася з 2007-го по 2015 роки. Популярності вона набула разом з приходом до влади Януковича. Саме в цей період діяльність Гінзбург супроводжували численні скандали.
«Валентина Григорівна відзначилась у нас в різних справах, але найгучнішими були «справа лікарів» та «справа немовлят», — розповідає голова громадської організації «Дніпропетровська правозахисна група» Василь Сухов.
Він — правозахисник з Дніпра, один з активістів, що пильно стежив за діяльністю Гінзбург на Дніпровщині.
«Кожному головному лікарю була поставлена умова, щоб стаціонарні пацієнти кожної лікарні проголосували за «Партію регіонів», — каже Василь Сухов.
Скандал з померлими немовлятами стався у 2011 році. Тоді в пологовому відділенні 9-ї лікарні міста Кам’янське фіксувалися численні смерті новонароджених, з яких 26 поховала сама лікарня.
Прокуратура Дніпропетровської області в лютому 2011-го відкрила кримінальну справу та провела ексгумацію поховань. Однак, замість 26 дитячих тіл знайшли тільки одне.
Сама ж Гінзбург запевняла, що порушень при поховані немовлят не виявили. А нині називає цю історію нісенітницею:
«Це дійсно нісенітниця, яка не підлягає ніякому коментуванню. Це через хворобливий стан деяких, хто пише про таке. Тільки так можу прокоментувати, з усією відповідальністю».
Справа щодо смертей новонароджених, зрештою, для Валентини Гінзбург ніяких наслідків не мала. А от «справа лікарів» дійшла до суду. У березні 2014 року чиновницю затримали. Проти неї розпочали кримінальне провадження за статтею «зловживання владою», помістили під цілодобовий домашній арешт та відсторонення від посади.
Однак уже в лютому 2015 року Кіровський райсуд міста Дніпра закрив кримінальне провадження.
«Ми були обурені, стурбовані й здивовані закриттям справи. Суд повинен був обґрунтувати причинно-наслідковий зв’язок, провести судове слідство та встановити наявність або відсутність провини. Незрозуміла позиція прокуратури: чому прокурор підтримав клопотання Гінзбург?», — розповів голова правління ГО «Центр захисту прав людини та протидії корупції» Олег Бовкун.
Варто зазначити, справу щодо Гінзбург закрив суддя Геннадій Підберезний. Той самий служитель Феміди, який цьогоріч у вересні намагався дати 300 тисяч доларів хабара очільникові антикорупційної прокуратури Назару Холодницькому.
Сама ж Гінзбург своєї провини в справі лікарів не визнає.
«Справа закрита за рішенням суду за відсутності складу злочину. Хочу наголосити: я аполітична, впродовж життя як професійного, так і перебуваючи на посадах державної служби з 2000 року ніколи до жодної партії не належала», — сказала новопризначена директорка департаменту охорони здоров’я КМДА.
Утім, аполітична чиновниця забула розповісти, що раніше була помічницею народного депутата від «Партії регіонів» В’ячеслава Задорожного. Та й прихильність відомого регіонала Олександра Вілкула до Гінзбург теж ні для кого не була секретом.
«Вона була не просто зручна, а її всіляко підтримували, розганяли над нею хмари, стелили під неї соломку. Тому що з початком медичної реформи громадськість збунтувалася. Єдиною людиною, з ким вона могла ділитися всіма питаннями щодо охорони здоров’я, був губернатор Вілкул», — запевняє голова громадської організації «Дніпропетровська правозахисна група» Василь Сухов.
Пов’язаний з гучними скандалами і чоловік Валентини Гінзбург — Валерій Войченко.
Уже багато років він — директор комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи». На початку року прокуратура розпочала кримінальне провадження щодо наявності конфлікту інтересів у Войченка, що могло призвести до розтрати ним бюджетних коштів. Сама ж Валентина Гінзбруг відмовилася коментувати справу проти нього:
— Немає такого. Не було порушено проти чоловіка.
— Як не було, якщо це є в реєстрі? Войченко Валерій — ваш чоловік?
— Це мій чоловік. Я думаю все, що стосується мого чоловіка, треба спитати в нього.
Фірма, що належить синові Валерія Войченка Тимуру впродовж останніх трьох років постійно перемагала в тендерах на транспортування померлих громадян у Дніпрі. Отже, виходить, що батько оформлює тіла померлих, а син транспортує їх родичам. І все це за бюджетні кошти. Загалом фірма Войченка-молодшого отримала 2,5 мільйони гривень.
«Так, вигравали торги, але все було законно в межах правил. Часто кажуть, що порушуватимуть проти вас кримінальні справи. Річ у тім, що ми експертна установа і завжди когось не влаштовуватимемо — чи сторону обвинувачення, чи сторону захисту, весь час у нас скарги, весь час порушуються кримінальні справи, така у нас робота», — коментує по телефону директор комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи», чоловік Валентини Гінзбург Валерій Войченко.
Тим часом представники столичної громади не розуміють, як Валентина Гінзбург, діячка епохи Януковича зі скандальною репутацією, очолила один з ключових Департаментів столиці.
«За нею тягнеться такий неприємний шлейф кримінальних справ, різноманітних публікацій. І коли мені кажуть, що вона імплементуватиме реформу охорони здоров’я в Києві, мені особисто страшно за свій регіон», — обурюється член Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я Євгеній Гончар.
Ми запитали в очільника Києва Віталія Кличка, чи задоволений він таким кадровим рішенням.
«Я не проводжу конкурсних комісій, не можу вивчати кожного керівника комунального підприємства, яких у нас у Києві понад тисячу. Я вже відверто втомився, якого б заступника не призначав, до кожного є питання, мовляв, у нього погане минуле», — розповідає мер Києва Віталій Кличко.
«Виходів два: або Кличко розуміє, що вони не правильно щось зробили, звільняють і призначають новий прозорий конкурс або, найпевніше буде саме так, усі скажуть, що нічого страшного. Реформа в Києві провалена, скандали, хабарі тощо — і її звільнять за рік, але ми ж втратимо якийсь час», — так бачить наразі ситуацію член Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я Євгеній Гончар.