Від часу замаху на одеського політика та активіста Олега Михайлика минуло майже 9 місяців. Він встиг пережити дві операції та пройти курс реабілітації. Тепер чоловік поступово відновлюється — запрацювала дрібна моторика рук і покращився зір, це суттєвий прогрес. Утім, в розслідуванні його справи прогресу немає.

Правоохоронці досі не вийшли на замовників злочину. А докази щодо тих, кого слідство офіційно назвало виконавцями, виглядають не надто переконливо.

Слідство.Інфо з власних джерел отримало інформацію про те, де був стрілок у момент замаху на Михайлика. Наша редакція проаналізувала документ і зіставила місце перебування нападника з місцями розташування офіційних підозрюваних у той вечір. Ми знайшли документи, які піддають сумніву версію офіційного слідства.

ДЕ БУВ СТРІЛОК

В Олега Михайлика стріляли торік 22 вересня. Після злочину Слідство.Інфо працювало на місці події та детально описало, що трапилося. Замах стався просто в центрі Одеси, на перетині вулиць Єврейська та Осипова, неподалік будинку активіста, коли він увечері повертався з магазину. Михайлик не чув звуку пострілу та не бачив нападника.

Перетині вулиць Єврейська та Осипова в Одесі — місце нападу на Олега Михайлика. Слідство.Інфо

Лише за кілька місяців після замаху, наприкінці грудня, правоохоронці вирішили провести експеримент, щоб визначити місце, звідки в Михайлика могли стріляти. Активіст стверджує, що донині не отримав результати цього аналізу. Однак у розпорядженні Слідства.Інфо опинився цей документ з експертними висновками.

«Постріл був здійснений під кутом 86-90 градусів по відношенню до горизонталі. Дистанція стрільби 21,65 — 45,19 метра», — ідеться в документі. З урахуванням цих даних, а також інших експертиз, зокрема, медичної, правоохоронцям удалося встановити й імовірне місце розташування стрілка. Це — вулиця Єврейська, неподалік Деволанівського узвозу.

Скріншот експертизи. Слідство.Інфо

Нападник, судячи з аналізу, вистрілив у Михайлика через перехрестя по діагоналі.

Нападник, судячи з аналізу, вистрілив у Михайлика через перехрестя по діагоналі

«Висота місця розташування дульного зрізу ствола (переднього зрізу глушника, закріпленого на стволі) зброї, з якої був здійснений постріл, у момент пострілу сягає 1,3-1,59 метра», — слідує з матеріалів правоохоронців. Експерт зі зброї Сергій Львович, з яким проконсультувалося Слідство.Інфо, вважає, що за таких показників стріляти могли як з машини, так і «з рук».

МІСЦЕ НАПАДУ

На початку дев’ятої вечора Олег Михайлик вийшов зі свого будинку в центрі Одеси, що на вулиці Осипова. Він вирішив перепаркувати свій автомобіль на нічну стоянку, яка розташована на кілька кварталів вище по сусідній вулиці Єврейській.

Михайлик припаркував автомобіль, перекинувся кількома словами з охоронцем на парковці та попрямував додому. Дорогою вирішив купити кавун. І зайшов у магазин «Обжора», на розі вулиць Єврейської та Осипова. На цьому ж перехресті невдовзі в нього вистрілять.

Того вечора Михайлик вийшов зі свого будинку в центрі Одеси на вулиці Осипова. Він перепаркував свій автомобіль на нічну стоянку, яка розташована по сусідній вулиці Єврейській, а дорогою додому зайшов у магазин «Обжора», на розі вулиць Єврейської та Осипова. На цьому ж перехресті невдовзі в нього вистрілять.

Олег вибрав кавун та розрахувався, а на виході з магазину вирішив перекласти кавун на ліве плече — так зручніше було спостерігати за машинами праворуч при переході дороги. За мить, коли в нього вистрілять, цей кавун врятує йому життя, переконаний Михайлик:

«Якщо не було б кавуна, мені б вистрілили в голову. Він просто був великий і нападники не бачили голови за цим кавуном».

Пізніше чек на цей же кавун дозволить визначити й час нападу — 20.50. І, як довідалася наша редакція, судячи з того, звідки здійснений постріл, слова Михайлика не позбавлені змісту.

З матеріалів, які має Слідство.Інфо, видно ракурс, з якого активіста бачив злочинець. З такого кута Михайлик справді міг прикрити собі голову кавуном. Тому, припускає активіст, нападник і вирішив цілити в серце.

З матеріалів, які має Слідство.Інфо, видно ракурс, з якого активіста бачив злочинець. З такого кута Михайлик справді міг прикрити собі голову кавуном

ДЕ БУЛИ ПІДОЗРЮВАНІ

Коли Олега Михайлика доставили до лікарні, він був непритомним і майже не дихав. Частота — 6-8 подихів на хвилину. Стан лікарі назвали агонією — боротьба, що передує смерті. Операція та клінічна смерть. Та попри важке поранення Олег вижив. Пізніше, під час допиту в слідчого, він розповість: одразу зрозумів, що в нього вистрілили. І побіг додому, щоб «не дати комусь другого шансу стріляти».

Повідомлення про замах на життя одеського політика мало широкий суспільний резонанс. І за кілька днів після спроби вбивства правоохоронці затримали трьох підозрюваних. Це — Манучар Варшанідзе, Лаша Герасін і Торніке Герасін. Усі троє, як стверджують правоохоронці, мають кримінальне минуле. В останнього — інвалідність, він не може пересуватися без сторонньої допомоги. Утім, його, як і решту підозрюваних, взяли під варту.

Їх вирахували за мобільними телефонами, які потрапили в радіус скоєння злочину.

Адвокат Володимир Поярков підтверджує, що того вечора двоє його підзахисних справді перебували в центрі Одеси, але за кілька кварталів від місця замаху — на вулиці Успенській. А Лаша Герасін узагалі був вдома, каже він. На підтвердження своєї позиції Поярков надав Слідству.Інфо відео з камер спостереження, які йому вдалося зібрати в перші дні після нападу. Ці записи він також передав правоохоронцям.

Адвокат Володимир Поярков

Крім того, редакція отримала підтвердження від власників камер щодо точності часу на записах. З 20.41 по 20.43 людина, схожа на Лашу Герасін, була в аптеці в понад 5 кілометрах від місця замаху — на Адміральському проспекті, 1-Г.

З 20.41 по 20.43 людина, схожа на Лашу Герасіна, була в аптеці в понад 5 кілометрах від місця замаху — на Адміральському проспекті

На кадрах з міських камер відеоспостереження видно, що машина, в якій сиділи інші підозрювані, приїхала на вулицю Успенську. Чорний Wolksvagen Touareg опинився там о 20.02 і зупинився неподалік номеру 43. Це, за словами адвоката, саме те авто, яке арештували правоохоронці в його підзахисних у зв’язку зі скоєнням злочину.

За кілька хвилин звідти вийшла людина. Вона пройшла кілька кроків по Успенській і, не доходячи до вулиці Осипова, зникла. Наступного разу в полі зору вона з’явиться о 20.54 у цьому ж місці, сяде в машину й вони разом вирушать геть. За цей час авто більше ніхто не покидав.

Чоловік виходить з під’їзду на Успенській. Час, вказаний на відео, відстає на 8 хв, реальний час — 20.54

ЧИ МІГ ХТОСЬ З ОФІЦІЙНИХ ПІДОЗРЮВАНИХ БУТИ НА МІСЦІ НАПАДУ О 20.50

За допомогою записів з камер відеоспостереження нам удалося встановити будинок і під’їзд, в якому перебував чоловік, який виходив з авто. Звідти є кілька шляхів до місця нападу на Олега Михайлика.

Перший — по вулиці Осипова. Утім, з наявних у Слідства.Інфо записів видно, що людина цю вулицю не перетинала. Другий — через вулицю Канатна. Але туди чоловік теж не рухався.

За допомогою записів з камер відеоспостереження нам удалося встановити будинок і під’їзд, в якому перебував чоловік, який виходив з авто. Звідти є кілька шляхів до місця нападу на Олега Михайлика

Останній варіант опинитися на місці злочину на перетині вулиць Осипова-Єврейська, який залишається за таких обставин, це дістатися туди обхідними вулицями. Для цього чоловікові треба було, зайшовши в будинок на Успенській, пройти дворами. А звідти — вийти на паралельні вулиці.

Утім, наскрізний вихід з цього двору лише один — на вулицю Осипова. Цю вулицю видно на відео, протягом години підозрюваний не перетинав її.

Звісно, лишається ймовірність, що підозрюваний міг змінити одяг чи скористатися іншим шляхом з двору — підвальними приміщеннями чи дахом. Проте, якщо чоловік міг дістатися через прихований неочевидний прохід до місця злочину, то звідти мусив потрапити назад у двір на Успенську за чотири з половиною хвилини. За цей час він мав здолати щонайменше 700 метрів, пройти у двір через підвальне приміщення чи дахами, зайти в під’їзд із заднього двору та вийти о 20.54 на вулиці Успенській.  

Інший підозрюваний, Лаша Герасін, який, нагадаємо, о 20.43 був в аптеці за більш ніж 5 кілометрів від місця злочину, відповідно до розрахунків Google Maps, міг дістатися туди не раніше, як за 10-12 хвилин.

Відповідно до розрахунків Google Maps, інший підозрюваний, Лаша Герасін, міг дістатися до місця нападу на Михайлика не раніше, як за 10-12 хвилин

Можливо, правоохоронці мають й інші докази, які підтверджують їхню позицію. Однак до сьогодні вони не представили їх громадськості.  

А віднедавна суд випустив з-під варти одного з підозрюваних — Торніке Герасіна, і не призначив жодного іншого запобіжного заходу.

Олег Михайлик. Особиста сторінка у Facebook