Після Революції Гідності в Україні почали створюватися нові незалежні органи, які мали б реформувати країну. Українське громадянське суспільство покладало багато сподівань на іноземців, які знають, як ефективно протидіяти корупції. Національне антикорупційне бюро України теж формувалось зусиллями іноземців – зокрема, спеціалістів з США та Грузії. З моменту створення НАБУ до початку його роботи у 2015 році минуло понад півроку. У цей час тривали численні консультації, відбори та перемовини щодо керівництва НАБУ та майбутньої роботи нового органу. Утім, схоже, офіційними переговорами процес не обмежився.

Журналісти Слідства.Інфо отримали документальне підтвердження того, що у період формування НАБУ на початку 2015 року нинішній заступник директора бюро Гізо Углава міг зустрічатися з міністром часів екс-президента Віктора Януковича Едуардом Ставицьким. Слідство.Інфо намагалося з’ясувати мету зустрічі у її безпосередніх учасників.

ЗУСТРІЧ З ПАПЕРАМИ

На фото, яке опинилося у журналістів Слідства.Інфо, двоє чоловіків сидять за столиком у приміщенні, схожому на кав’ярню або зону громадського харчування торгового центру. Позаду чоловіків видно прилавки з товарами та зону, схожу на касу, ймовірно, це – супермаркет. Також у приміщенні можна розгледіти надписи на івриті – очевидно, дія відбувається у Ізраїлі.

Фото, яке отримало Слідство.Інфо від своїх джерел

Один з чоловіків за столиком – схожий на міністра енергетики та вугільної промисловості України часів Януковича Едуарда Ставицького. Він одягнений у темну куртку. Отже, зустріч відбувається у холодну пору року. На столі немає їжі чи напоїв, натомість ми бачимо папери – ймовірно, документи.

Інший чоловік на фото – у  темному піджаку, з-під якого визирає комір світлої сорочки.  Він сидить боком і його обличчя видно не повністю. Проте навіть такого ракурсу достатньо, щоб розгледіти його схожість з першим заступником директора НАБУ Гізо Углавою. Крім загальної схожості, можна помітити кілька характерних ознак, які співпадають на різних фото. Це специфічний проділ зачіски та контури зачіски на голові у Гізо Углави, а також форма обличчя та вушних раковин.

Журналісти Слідства.Інфо звернулися до міжнародної дослідницької пошукової мережі Белінгкет, яка займається аналізом інформації з відкритих джерел, аби підтвердити особу людини на фото, схожої на Гізо Углаву. Спеціалісти організації, які працювали з фотографією, також вказали на ідентичність контурів зачіски чоловіка з фото та контурів зачіски Углави на його фото з відкритих джерел.  

 

Спеціалісти з Белінгкет знайшли багато спільних рис між людиною на фото та Гізо Углавою

“Є кілька деталей, які очевидно співпадають, і жодних, які не співпадають”, – пояснив результати дослідження один з розслідувачів Белінгкет Арік Толер. У мережі підкреслили, що вони не можуть сказати, що співпадіння  стовідсоткове, але ймовірність, що на фото саме Гізо Углава – дуже висока.

СТВОРЕННЯ НАБУ

За інформацією джерел Слідства.Інфо, зустріч, зафіксована на фото, відбулася у січні-лютому 2015 року у Тель-Авіві.

Саме тоді НАБУ, як правоохоронний орган, починало своє становлення. Закон, за яким було створено бюро, набрав чинності у січні 2015 року. Тоді й розпочалася кількамісячна кампанія з обрання голови нової структури.

У той час Гізо Углава входив до групи експертів, яка розробляла законодавство щодо створення НАБУ. Я працював більше 6 місяців над створенням Антикорупційного бюро в Україні. Входив до тимчасової групи, яка займалася імплементацією Закону. Ідея детективів – це грузинська ідея”, – казав Гізо Углава у травні 2015 року.

Гізо Углава. Фото НАБУ

За процесом обрання директора НАБУ уважно стежила громадська організація “Центр протидії корупції” (ЦПК). Її очільник Віталій Шабунін регулярно та у деталях висвітлював його та знав всіх важливих гравців того часу. Особливо ЦПК турбували спроби тиску та втручання у процес з боку Адміністрації Президента Петра Порошенка. У одному зі своїх дописів Шабунін навіть висловлював думку, що Президент хоче просунути на посаду керівника бюро іноземця.

“На якомусь етапі в Адміністрації Президента з’явилися грузинські радники, там, де був цей Вашадзе… і ще кілька людей”, – згадує Шабунін. За його словами, основна робота відбувалася восени 2014 року, коли ключову роль грали грузинські радники Георгій Вашадзе (екс-парламентар Грузії) та Давід Сакварелідзе (колишній заступник головного прокурора Грузії). “Я пам’ятаю Углаву… Як гравець у всьому цьому процесі він з’явився  після призначення Ситником своїм першим замом”, – додав Шабунін.

Дійсно, у квітні 2015 року, одразу після призначення Артема Ситника директором НАБУ, його першим заступником став Гізо Углава. Основним для прийняття рішення були не ті посади, які займав Углава, а те, яких результатів він досяг у боротьбі з корупцією”,заявив під час представлення свого першого заступника Артем Ситник.

Гізо Углава працював у грузинській прокуратурі майже 20 років, а перед зміною влади у Грузії був заступником головного прокурора країни. Разом з командою екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі він приїхав в Україну, де почав працювати над законодавством щодо роботи НАБУ.

МОВЧАННЯ ПОСАДОВЦЯ

Та повернімося до фото чоловіків, схожих на Гізо Углаву та Едуарда Ставицького, які сидять за столом у невідомому ізраїльському закладі.

Півтора місяці Слідство.Інфо намагалися отримати коментар Гізо Углави щодо цієї зустрічі. Спочатку перший заступник директора НАБУ перебував у відрядження і не міг зустрітися з журналістами. Після відрядження ситуація не змінилася, перемовини про інтерв’ю тривали тижнями. А коли журналіст Слідства.Інфо напряму спитав про зустріч зі Ставицьким, посадовець просто перестав відповідати на повідомлення.

Спроба журналістів потрапити до Углави на прийом громадян теж була невдалою. Перед прийомом кожен громадянин має написати на папері питання, які збирається поставити чиновнику. Журналіст Слідства.Інфо так і зробив, але до кабінету заступника директора бюро його так і не покликали.

Сам же Едуард Ставицький не одразу пригадав цю зустріч і журналісти показали йому фото. “Я себе тут впізнаю, безумовно”, – сказав екс-міністр під час скайп-інтерв’ю, дивлячись на фото. Він також підтвердив приблизний час зустрічі, про який Слідству.Інфо повідомляли джерела.

Це фото, судячи з моєї зачіски і вигляду, десь 2014 рік…  Чи це 2015-й, як ви кажете, січень… – намагався пригадати Ставицький, – На жаль, у мене така тоді була ситуація… цей 2014-й рік дуже важкий був для мене… того що міграція була і таке все інше”.

Часи у Едуарда Ставицького, справді, були не найкращі. У лютому 2015 року колишній очільник Міністерства енергетики та вугільної промисловості фігурував у кількох кримінальних провадженнях, які розслідувала Генеральна прокуратура України. Його підозрювали у “привласненні, розтраті майна шляхом зловживання службовим становищем у особливо великих розмірах”, а також “легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом”.

Ім’я Едуарда Ставицького фігурувало у справі про відчуження території “Межигір’я”, що згодом стала резиденцією президента-втікача Віктора Януковича. Саме з приводу цієї справи до Ставицького в Ізраїль літали заступники Генерального прокурора, про що розповідало Слідство.Інфо у своєму фільмі “Генеральна домовленість”. Під час тієї таємної зустрічі восени 2016 року йшлося про вигідне для Ставицького вирішення цієї справи.

ПРЕДМЕТ РОЗМОВИ

Про що ж могли говорити Ставицький з Углавою на ймовірній зустрічі у Ізраїлі?

Попри те, що колишній міністр упізнав себе на фото, свого співрозмовника  він пригадати так і не зміг. Мовляв, у той час було дуже багато різних зустрічей. На питання журналістів Слідства.Інфо, чи справді він не може впізнати людину на фото поруч з ним, Ставицький відповів ствердно. Більше того – навіть ім’я Гізо Углави йому ні про що не говорить. “Ще раз вам говорю, що я особисто по імені і прізвищу, які ви мені зараз задаєте, не згадую цю персону”, – роздратовано пояснив екс-міністр.

Едуард Ставицький впізнав себе на фото, однак, про свого співрозмовника мовчить

Слідство.Інфо звернулося до прес-служби НАБУ та запитало, чи відомо щось про  зустріч Гізо Углави та Едуарда Ставицького. Нам відповіли, що “НАБУ не розслідує і ніколи не розслідувало справ стосовно Ставицького. Відтак, повідомлення про нібито таємні переговори першого заступника директора зі Ставицьким щодо “закриття” є неправдивими”.

Відповідь прес-служби НАБУ цілком логічна – описана зустріч відбувалася на початку 2015 року, а повноваження заступника директора бюро Гізо Углава отримав лише у квітні цього ж року. Отже, представляти нову структуру офіційно він не міг.

А от неофіційно – можливо, і міг.

Судячи з того, що Ставицький не може пригадати ім’я Гізо Углави, їх навряд чи пов’язують дружні чи товариські зв’язки. До того ж, під час зустрічі людина на фото, схожа на Углаву, одягнена в діловий костюм, а на столі замість їжі та напоїв, схоже, документи.

Від своїх джерел Слідство.Інфо отримало інформацію, що під час зустрічі Гізо Углава пропонував Ставицькому домогтися переведення справи екс-міністра з ГПУ до НАБУ і посприяти її позитивному для втікача вирішенню. На початку 2015 року, коли бюро ще не запрацювало, а Гізо Углава був у складі групи, яка розробляла законодавство для нового органу, така обіцянка цілком могла мати місце. Те, що всі справи щодо можливих корупційних дій колишніх посадовців залишаються у стінах Генпрокуратури, з’ясувалося  лише згодом, коли бюро запрацювало.

Підтверджень отриманої інформації щодо суті зустрічі Слідству.Інфо отримати не вдалося. Журналісти також звернулися до директора НАБУ Артема Ситника з проханням прокоментувати ймовірну зустріч його заступника з колишнім міністром. Ситник проігнорував прохання.

Директор НАБУ Артем Ситник (посередині) та його заступник Гізо Углава (праворуч). Фото НАБУ

Описана зустріч відбулася за кілька місяців до офіційного запуску НАБУ. Утім, підготовка до старту роботи нового органу вже тривала. Залученість Гізо Углави, який, ймовірно, зустрічався з Едуардом Ставицьким взимку 2015-го року, до процесу створення бюро у той час була більш ніж активною. І оскільки українське суспільство продовжує покладати чи не найбільші сподівання у боротьбі з корупцією саме на НАБУ, редакція Слідства.Інфо вважає, що керівництво бюро має прокоментувати факти, отримані журналістами, та прояснити ситуацію щодо обставин та мети зустрічі у Ізраїлі.