Карабіни CZ Scorpion чеського виробництва використовують спецслужби в Європі та військові НАТО. Попри те, що імпортувати бойову зброю приватним підприємствам майже неможливо, влітку 2018 року одеська компанія поставила в Україну дві партії таких карабінів. 

Державне бюро розслідувань викрило схему завезення чеської зброї в Україну. Ключову роль зіграли документи, видані експертно-криміналістичним центром МВС. Завдяки їм карабіни завезли як «Спортивну та мисливську зброю». І тепер їх цілком легально можна купити.

Яким чином бойова зброя в обхід закону потрапляє до України — розповідає Слідство.Інфо.

ХТО МОЖЕ МАТИ ВОГНЕПАЛЬНУ ЗБРОЮ

В Україні наразі немає закону, який регулював би володіння зброєю. Регулюються ці питання наказом МВС, затвердженим іще 1998 року. Згідно з документом, придбати короткоствольну травматичну зброю, що стріляє гумовими або іншими несмертельними кулями, може обмежене коло осіб. Наприклад, працівники судів, охоронці або журналісти.

Короткоствольною вогнепальною зброєю володіти можуть іще менше людей — зокрема, військові або працівники охоронних структур. Цивільні не можуть купувати бойові пістолети, автомати, кулемети чи штурмові гвинтівки.

Якщо тільки громадянин не має «особливих заслуг перед державою». У такому разі будь-якою зброєю його може нагородити міністр МВС.

Попри те, що в МВС немає найновішої зброї — її просто не закуповують — людина, яку збираються нагородити, за бажанням може сама придбати будь-яку зброю. Чи то Desert Eagle, як у фільмі «Матриця», чи то найпопулярніший австрійський Glock останніх моделей. І міністр нагородить саме нею. Про це казав речник МВС Артем Шевченко кілька років тому. І таким чином вогнепал буде цілком легальним.

Згідно з тим же наказом МВС, будь-який громадянин, отримавши дозвіл, може придбати вогнепальну мисливську зброю: гладкоствольну з 21 року або нарізну — з 25-ти.

Карабіни CZ Scorpion, які продають одеські підприємці, потрапляють в Україну саме під виглядом спортивної чи мисливської.

Карабін Scorpion EVO 3 S1 виробництва Ceska Zbrojovka, калібру 9х21. Фото — офіційний сайт виробника

СЕРТИФІКАЦІЙНА МОНОПОЛІЯ

Імпортувати бойову зброю приватним підприємствам майже неможливо. Хіба що для потреб армії чи правоохоронних органів, і то з дозволу численних інстанцій. Приватна компанія має право ввезти зброю відповідно до вимог закону про державний контроль за передачею товарів військового призначення. Для цього необхідні документи — висновки Державної служби експортного контролю. Процедура отримання таких документів складна й потребує багато часу.

Але газову, спортивну та мисливську зброю, кулі якої мають несмертельну дію, ввезти набагато простіше. Імпортер може взагалі уникнути процедур служби експортного контролю та ввести пістолети, карабіни й набої до них. Це пояснив Слідству.Інфо юрист Віталій Коломієць:

«Як варіант, компанія при розмитненні може дати сертифікат відповідності, що зброя відноситься до мисливської чи спортивної».

Сертифікат відповідності надає Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС. Основна діяльність цієї організації — криміналістична експертиза для правоохоронців. Сертифікація зброї — не основний вид діяльності центрів, тут це роблять платно.

Попри те, що за словами Віталія Коломійця, оцінювати відповідність зброї та робити сертифікацію можуть будь-які організації, які відповідають вимогам закону, експертно-криміналістичні центри МВС фактично єдині видають сертифікати на зброю. Адже від часів УРСР саме вони мають відповідну матеріально-технічну базу.

СХЕМА РОЗМИТНЕННЯ БОЙОВОЇ ЗБРОЇ

Чеські карабіни CZ Scorpion EV 03 S1 в Україну ввозять дві одеські приватні компанії — «Ствол» та «Фенікс ЛЛС». Схему поставок Державне бюро розслідувань (ДБР) вивчає з літа 2018 року.

За версією слідчих, підприємці разом зі співробітниками Нацполіції й експертно-криміналістичного центру МВС налагодили механізм ввезення в Україну чеських карабінів, які не є спортивною або мисливською зброєю.

Торговий договір з виробником зброї «Ceska Zbrojovka» уклала фірма «Фенікс ЛЛС». Ця ж фірма отримала дозвіл на придбання зброї в Нацполіції. Відтак в майстерні компанії «Ствол» в Одесі переробили тільки один карабін з партії. Його віддали для сертифікації до експертного центру МВС. Саме цей примірник відповідав стандарту й цілком вписався в категорію «Спортивна та мисливська зброя». Але розмитнили як мисливську зброю всю партію.  

Фрагмент висновку Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС

Інструктор зі стрільби Сергій Львович на прохання Слідства.Інфо подивився на два зображення — з висновку експертного центру МВС та з офіційного сайту компанії «Ствол» — та сказав, що це карабіни однієї моделі, тільки перший має подовжений ствол. Й обидва відповідають цивільній версії.

«Цивільний карабін від бойового відрізняють два основних моменти, — пояснив він. — Перше, це можливість стрільби чергами, друге, можливість стрільби зі складеним прикладом і довжиною».

Також, за його словами, перероблений короткий карабін можна повернути назад в оригінальну версію, довгий — ні.  

Деякі моделі карабінів CZ Scorpion опинилися в продажі магазину «Сафарі-Україна». Продавці навіть зробили кілька відеооглядів. Сьогодні цю зброю можна придбати за 75 тисяч гривень. Однак жодних коментарів від «Сафарі» Слідство.Інфо не отримало.

ФЕНІКС І СТВОЛ

Одеську компанію «Фенікс» заснували Володимир Максименко та Дмитро Слюсарєв. 2016 року третім власником став Микола Попов, а з 2017 році він одноосібний засновник компанії. Максименко та Слюсарєв є також засновниками фірми «Ствол».

За інформацією Слідства.Інфо, «Фенікс» завозить продукцію чеської компанії «Ceska Zbrojovka» з 2014 року. Компанія постачає «Стволу» зброю, боєприпаси та спорядження для стрільби. Зокрема, як свідчать судові ухвали з розслідування ДБР, ті самі карабіни CZ Scorpion.

До речі, у 2015 році міністр внутрішніх справ Арсен Аваков нагородив Слюсарєва зброєю — німецьким пістолетом Sig Sauer. За що саме підприємець отримав таку відзнаку МВС — невідомо. Вочевидь, за «особливі заслуги перед державою».

У системі Прозорро немає таких замовлень, отож імовірно така зброя МВС не закуповувалася. Цілком можливо, пістолет для власника «Ствола» теж завезли як «спортивну чи мисливську зброю».

Керує компанією «Ствол» Андрій Трасоруб. Коментувати ситуацію він відмовився, сказавши: «Мені по***, вибачте».

У МВС відмовилися надавати будь-яку інформацію щодо сертифікації чи висновки про чеські карабіни CZ Scorpion, оскільки триває розслідування ДБР. У бюро наразі не відповіли на запит Слідства.Інфо. До речі, в січні 2019 року під час розслідування ДБР провело обшуки в експертно-криміналістичному центрі МВС України. Якими були подальші дії в провадженні — невідомо.