Марія Горбань, Слідство.Інфо

Вона була адвокаткою недоброчесних суддів, засновницею громадської організації-клона, позивалася проти активістів та керує компанією, яка, ймовірно, заборгувала понад 30 мільйонів гривень податків. Це Дар’я Козій, яка, окрім іншого, встигає допомагати народному депутатові від «Народного фронту».

Що вдалося дізнатися Слідству.Інфо про Дар’ю Козій завдяки проекту «Посіпаки» — в нашому матеріалі.

ПОЗОВИ ПРОТИ АКТИВІСТІВ

Адвокаткою Дар’я Козій працює понад вісім років. Декілька років вона працювала в бюро Олексія Шевчука, а близько року тому — заснувала власне. Її екс-партнер Олексій Шевчук відомий тим, що був адвокатом судді Вищого господарського суду Олексія Ємельянова, якого звинувачували в «ручному» розподілі справ між суддями, а також захищав нардепа Борислава Розенблата, якого звинувачують у корупції.

Дарія Козій. Фото — особиста сторінка у Facebook

Сама Дар’я Козій, зокрема, вимагала визнати незаконним припинення участі в конкурсі до Верховного Суду судді Мальвіни Данилової, захищала інтереси судді Володимира Поліщука, коли той вимагав у Громадської ради доброчесності скасувати негативний висновок щодо себе. Також вона представлятиме Іллю Киву в позові про захист честі й гідності проти Мураєва.

Окрім того, Дар’я Козій позивалася проти активіста та члена Громадської ради доброчесності Романа Маселка. Адвокатка хотіла, щоб його позбавили адвокатського посвідчення — начебто за критику судової реформи. Підставою став допис Маселка у Facebook. Він критикував Апеляційний окружний адмінсуд Києва, коли той визнав незаконними вибори до Ради громадського контролю при НАБУ. Це, на думку Маселка, могло бути реакцією на дії бюро, адже рішення суд ухвалив за декілька днів після обшуків НАБУ в київського судді Павла Вовка.

Член Автомайдану, експерт судової групи РПР, адвокат Лариси Гольник Роман Маселко під час прес-брифінгу «Справа побиття судді Гольник: як захистити суддів-викривачів?» у Києві, 27 листопада 2017 року. Фото Гонтар Володимир / УНІАН

«РЕАНІМАЦІЙНИЙ ПАКЕТ РЕФОРМ» ПРОТИ «РЕАНІМАЦІЙНОГО ПАКЕТА РЕФОРМ»

На початку 2018 року коаліція громадських організацій та незалежних експертів «Реанімаційний пакет реформ» заявила, що стороння ГО використала їхній бренд та логотип для дискредитації. І на бланку з логотипом коаліції видала документ, який використали юристи Barristers для подачі пропозиції на тендер ДП «Енергоринок».

Член коаліції Олександр Лємєнов розповів, що члени РПР дізналися про це випадково.

«Ніяких повідомлень від них, ніяких комунікацій, взагалі нічого — просто вкрали наш бренд. І як на мене, вони не лише хотіли використати наше ім’я, а й певною мірою дискредитувати нас», — сказав він.

На підтвердження журналісти Слідства.Інфо отримали від представників коаліції документи, в яких згадана громадська організація зверталася до народних депутатів. Документ підписала його керівниця та засновниця — Дар’я Козій.

Слідство.Інфо знайшло й тендер, на який подавалося адвокатське агентство Barristers. Справді, серед документів, які адвокати надали для участі в конкурсі, є й «лист-відгук» від ГО «Реанімаційний пакет реформ», підписаний Дар’єю Козій. Також ці документи підписав й Олексій Шевчук.

Окрім цього, після створення цієї громадської організації Дар’я Козій подала заявку на створення торгового знаку «Реанімаційний пакет реформ». Нині триває формальна експертиза, відтак на заявку чекатиме кваліфікаційна експертиза. Якщо громадська організація Козій отримає права на товарний знак «Реанімаційний пакет реформ», то справжньому РПР буде доволі важко захистити свій бренд.

На думку Олександра Лємєнова, Дар’я Козій «репрезентує інтереси» Олексія Шевчука. Адвокат, за його словами, неодноразово позивався проти нього та інших експертів коаліції. Слідство.Інфо намагалося зв’язатися з Дар’єю Козій та Олексієм Шевчуком, щоб дізнатися, зокрема, про діяльність цієї громадської організації. Однак Козій упродовж двох тижнів ігнорувала дзвінки та повідомлення журналістів, а Олексій Шевчук послався на те, що нібито у відпустці. В адвокатському бюро Дар’ї також нікого не було.

Член коаліції «Реанімаційний пакет реформ» Олександр Лємєнов. Фото — особиста сторінка у Facebook

ТЕНДЕРИ УКРТРАНСГАЗУ

Дар’я Козій також володіє або керує ще декількома компаніями. Увагу журналістів привернула підприємство «Полімерізол», яке фігурує в низці проваджень.

За версією правоохоронців, компанія, кінцевим бенефіціаром якої є Козій, зокрема, користувалася фірмами з ознаками фіктивності для перерахунку коштів у готівку. А державна фіскальна служба виявила, що вони створили фіктивний податковий кредит на понад 27 мільйонів гривень. За версією офіційного розслідування, підприємство начебто проводило безготівкові операції з фірмами з ознаками фіктивності, ухиляючись від сплати податків, і саме таку суму фіскали мали повернути «Полімерізолу». Однак згодом Окружний адміністративний суд Києва скасував висновки правоохоронців.

У 2015-2017 роках «Полімерізол» виграв декілька тендерних торгів з Укртрансгазом. Зокрема, компанія Дар’ї Козій поставила для станції «Зіньків» на Полтавщині обладнання на майже 73 мільйони гривень. Хоча, як потім установили під час перевірки, воно коштувало не більше 15 мільйонів. За версією правоохоронців, «Полімерізол» разом з посадовцями Укртрансгазу могли змовитися й навмисно завищити ціну на понад 55 мільйонів гривень.

В іншому кримінальному провадженні «Полімерізол» та ще одну компанію — «Газпромінновації» підозрюють у тому, що за їхні послуги Укртрансгаз переплатив майже 170 мільйонів гривень. Слідчі Генпрокуратури вважають, що ці компанії могли використовувати низку фірм з ознаками фіктивності для того, щоб штучно підвищити вартість послуг. В обох провадженнях фігурують три компанії — «Євро-Сталь», «Білден Хісторі» та «Терра Еко Продукт». Їх зареєстрували за однією юридичною адресою з квітня по листопад 2016 року. А керівником, згідно з даними слідства, записали людину, яка померла ще до реєстрації.

Компанія «Газпромінновації» також пов’язана з Дар’єю Козій: її теперішній власник Шахін Алієв теж позивався проти активіста Романа Маселка, а представляла його інтереси в цьому та ще декількох судових провадженнях Дар’я Козій.

Слідство.Інфо зв’язалося з народним депутатом Михайлом Бондарем, помічницею якого є Козій, і спитало, чи відомо йому про кримінальні провадження, в яких фігурує компанія помічниці, та про громадську організацію-клон, яку вона заснувала. За словами Бондаря, про бізнес та інші справи своєї помічниці він чує вперше.

«Вона моя помічниця останні 6-8 місяців, на сайті є інформація. Решту я нічого не знаю, виясню», — сказав він.

Згідно з українським законодавством, помічник-консультант народного депутата має всіляко допомагати йому. Також помічник може мати доступ до кореспонденції нардепа та бути присутнім на засіданнях Ради та комітетів. Журналісти Слідства.Інфо створили проект «Посіпаки», за допомогою якого можна дізнатися, хто працює помічниками народних депутатів.