Трирічного сина депутата Київської облради вбили пострілом, вірогідно, з карабіну, коли сім’я В’ячеслава Соболєва сіла в авто. Так офіційно повідомили правоохоронці, які невдовзі схопили підозрюваних. Нещодавно слідство назвало й організатора злочину — наразі він у розшуку. Замовник вбивства невідомий. У поліції вважають, що ціллю зловмисників була не дитина, а сам депутат, підприємець донецького походження. Утім, кілер промахнувся. 

Однією з версій замаху на Соболєва в поліції назвали його бізнесову діяльність. Невдовзі після трагедії сім’я Соболєвих озвучила імена людей, які, на їхню думку, можуть бути причетні до злочину, і закликали їх пройти поліграф. “Слідство.Інфо” проаналізувало їхні особи і виявило, що більшість з цих людей об’єднані спільною історією. Ідеться про давній донецький бізнес Соболєва — мережу магазинів “Обжора”. Журналісти поспілкувалися із депутатом, у сім’ї якого сталася трагедія, щодо можливого мотиву у злочині проти нього. 

Фінансування тероризму

Вихідець з Донеччини В’ячеслав Соболєв є чинним депутатом Київської облради від БПП. Коли він ішов на вибори, навколо його імені розгорнувся публічний скандал. Соболєва звинуватили у фінансуванні тероризму. Ішлося про те, що він нібито володіє донецькою мережею супермаркетів “Обжора”, яка сплачує податки бойовикам на Донбасі. Соболєв тоді ці твердження заперечував. Він заявляв, що давно не володіє цим бізнесом. Офіційно це справді так.

Утім, “Слідство.Інфо” знайшло документ, який вказує на те, що він міг неформально бути причетним до цієї мережі й після офіційного виходу з переліку засновників — щонайменше до 2017-го року. Принаймні, так вважали слідчі Служби безпеки України, які вели провадження про причетність мережі “Обжора” до фінансування тероризму.

У коментарі нашій редакції Соболєв заявив, що продав бізнес у 2007 році своїй кумі. За даними СБУ, власницею мережі “Обжора” цього ж року стала Євгенія Бурун. Саме це прізвище й ім’я згадував депутат у списку людей, які можуть бути причетні до злочину проти його родини. 

Інна та В’ячеслав Соболєви, фото зі сторінки у Facebook

Сам Соболєв, як довідалося “Слідство.Інфо” з ухвали Печерського суду Києва за 2017 рік, теж спочатку фігурував у розслідуванні Служби безпеки. СБУ вказувала його, зокрема, як власника фірми “Восход”, яка була частиною мережі “Обжора”.

За інформацією офіційного слідства, Соболєв особисто давав вказівки продовжувати діяльність торговельної мережі “Обжора” в так званій “ДНР” і заробляв на мережі

Утім, підозру Соболєву правоохоронці так і не оголосили, а згодом його перестали згадувати в судових ухвалах. Натомість правоохоронці почали підозрювати в цьому злочині іншу людину — уже згадану нами Євгенію Бурун. Її розшукують і по сьогодні.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа Шеремета: Умовно доведено

Та в судовому рішенні від березня 2017 року згадувалася не лише фірма “Восход”, а й інші компанії, до яких мав стосунок свого часу Соболєв. Зокрема, фірма “Донукрпроектніі”. На думку слідства, цю компанію використовували для відмивання грошей, незаконно зароблених на окупованих територіях України. Як ми уже повідомляли, автомобіль Range Rover, у якому вбили дитину депутата, належить саме цій фірмі. Соболєв орендує в неї машину, а ще два роки тому він вказував “Донукрпроектніі” як свою власність. Згодом цю фірму, як і прізвище Соболєва, слідчі теж перестали згадувати в своїх зверненнях до суду. 

Проти Соболєва в цьому кримінальному провадженні також давала свідчення підозрювана — Олена Муртазіна, яку слідчі вважали його особистою фінансисткою. За версією слідства, вона також нібито використовувала факсимілє Соболєва для того, щоб розпоряджалася коштами на рахунках бізнесмена і здійснювала виплати на його особисті потреби. Звітність щодо цих виплат, як стверджували тоді слідчі, ішла разом зі звітністю щодо діяльності “Обжори” на території окупованого Донбасу. Пізніше Муртазіна змінила покази. Ініціатором ведення бізнесу на території незаконної “ДНР” вона назвала саме Євгенію Бурун.

Суддівський епізод

У списку Соболєва прозвучали прізвища двох суддів колишнього Вищого господарського суду — Татьков і Ємельянов. Депутат неодноразово заявляв, що суддя Артур Ємельянов посягає на його майно. Ємельянов — фігура із доволі суперечливою репутацією. Він, як і Соболєв, теж виходець з Донбасу. Тривалий час чоловік пропрацював у господарському суді Донецької області. Але після приходу до влади Януковича у його кар’єрі відзначився суттєвий ріст. Зокрема, у  2013-2014 роках Ємельянов обіймав посаду заступника голови Вищого господарського суду України. На цій посаді він прославився, зокрема, справою тиску на своїх колег. А очолював цей суд інший, не менш відомий, суддя Віктор Татьков.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Замах на Михайлика: Що не так з офіційною версією

Соболєв у грудні 2016-го року отримував погрози і пов’язував їх із Артуром Ємельяновим. Він повідомляв на своїй Facebook-сторінці, що група рейдерів, яку, на його думку, очолює суддя, відібрала у нього нерухомість у Донецьку і хоче захопити торговий комплекс у Маріуполі. Пізніше депутат видалив це повідомлення на вимогу Ємельянова.

Майно, яке, за словами депутата, той намагався у нього забрати, як з’ясувало “Слідство.Інфо”, може бути пов’язане з тією ж скандальною “Обжорою”. Ідеться про компанію “Восход”, яка була частиною мережі, від якої Соболєв офіційно відхрещується. 

На зв’язок Соболєва із “Восходом” вказує, зокрема, епізод шестирічної давності. Про це ми дізналися із судових рішень у кримінальному провадженні, в якому, зокрема, фігурує Татьков і Ємельянов. Так, у 2013-му році фірма з орбіти Соболєва ініціювала банкрутство компанії “Восход”, яка йому вже нібито не належала. Невдовзі Господарський суд Донецької області призначив ліквідатора компанії. Це особа, яка повністю розпоряджається майном на етапі банкрутства підприємства. Ліквідатор повинен був продати майно “Восходу” на аукціоні, аби розрахуватися з боргами компанії.

Натомість, як вважає офіційне слідство, ліквідатор фактично організував схему із розкрадання майна компанії. Нерухомість “Восходу” за значно нижчою ціною продали людям з орбіти Ємельянова та Татькова. За даними слідчих, її реалізували за 149 мільйонів гривень. При тому, що її справжня вартість, як вважають правоохоронці, становила від 500 мільйонів до майже півтора мільярда гривень.

Після того, як майно “Восходу” пішло задешево, фірма, пов’язана із Соболєвим, намагалася оскаржити аукціон, стверджує офіційне слідство. Це ще раз вказує на причетність депутата до діяльності “Обжори” після його офіційного виходу з бізнесу.

Утіленню цієї та багатьох інших схем з привласнення чужого майна, за даними правоохоронців, сприяли судді господарських судів. А ключовими фігурами, за даними слідства, у цих схемах були Віктор Татьков та Артур Ємельянов. За президентства Януковича Татьков очолював Вищий господарський суд України, який мав найвищі повноваження у вирішенні суперечок навколо бізнесу та майна. А Ємельянов був його соратником і теж працював у господарському суді у столиці. Обидва вихідці з Донеччини.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа Гандзюк: Як готували напад

За версією Генпрокуратури, вони створили злочинну організацію, до якої входили судді та керівники господарських судів України, адвокати, ліквідатори та інші особи. Члени цієї організації, зокрема, відбирали державне й приватне майно, ухвалювали неправосудні рішення, втручалися в роботу судів для власної вигоди, стверджують правоохоронці. 

Також Татькова та Ємельянова офіційно підозрюють у втручанні в роботу суддів. Генпрокуратура вважає, що вони фактично підпорядкували собі систему ухвалення рішень в господарських судах.

Два роки тому журналісти з проекту “Схеми” виявили численну нерухомість в Україні й за кордоном, оформлену на оточення судді Ємельянова. А у 2018-му році суд арештував понад 100 об’єктів нерухомості, записаних на близьких до Татькова людей.

Зв’язатися із останнім “Слідству.Інфо” не вдалося, оскільки наразі він перебуває в розшуку. А суддя Артур Ємельянов уникнув прямої відповіді на запитання нашої редакції про конфлікт із Соболєвим навколо “Обжори”. Раніше, щоправда, суддя у коментарі “Українським новинам” відреагував на заяву Соболєва після вбивства сина. Він заперечив причетність до злочину проти його родини Соболєва і запевнив, що готовий пройти перевірку на поліграфі.

У свою чергу, В’ячеслав Соболєв у коментарі “Слідству.Інфо” заявив, що кримінальне провадження з фінансування тероризму проти нього було сфабриковане. Утім, вказувати імена конкретних осіб він відмовився.

“Енні” свавільники і рейдери намагались забрати все, що можна забрати і всього лише з однієї причини: щоб показати всім іншим… Та вони пів України вкрали. Пів України вкрали! Мільйони, мільярди. В них сотні апартаментів в Іспанії, в Австрії, по всьому світу. Сотні. І що? Вони скуповують суди. Вони скуповують прокуратуру. Вони скуповують все. Далі що?”, — зазначив Соболєв. Депутат заявив, що йому довелося покинути Донецьк через проукраїнську позицію і до бізнесу там він не має стосунку.

Інші імена, пов’язані із суддями

Ще двоє людей, імена яких назвав Соболєв, теж можуть мати стосунок до мережі “Обжора”. Ідеться про Павла Маліка і Руслана Браславського. Останній, за версією правоохоронців, координував схему із заволодіння майном компанії “Восход”, яка була частиною мережі супермаркетів. 

“Слідство.Інфо” з’ясувало, що Браславський також тісно пов’язаний з оточенням Ємельянова і Татькова. Зокрема, він був співзасновником кількох фірм разом з ексдружиною Ємельянова, а також володів компанією спільно з довіреною особою Татькова. Крім того, дружина Браславського донедавна була керівником фірми, якою володіли родини Ємельянова і Татькова

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Стрілянина в Княжичах: Як спецоперація перетворилася на трагедію

Браславський відповів на закиди Соболєва досить різко. “Він (В’ячеслав — РЕД.) використовує цю подію, щоб щось отримати. Це трагедія, а він її використовує у корисливих намірах. Цинічно використовує”, — заявив він у коментарі “ТСН”.

“Не розумію, навіщо він називає імена людей, причетних до супермаркетів “Обжора”, при цьому каже, що від 2007 року жодного стосунку до “Обжори” не має, і водночас називає імена причетних до “Обжори” і каже, що його могли “замовити”. Про це ніхто не замислювався?”, — додав Браславський.

Іншу людину, Павла Маліка, якого назвав Соболєв у списку причетних до злочину, депутат згадував теж ще в 2016-му році. Він заявляв, що той причетний до рейдерства його бізнесу в інтересах того ж таки судді Ємельянова. Ідеться про вже згадану мережу супермаркетів “Обжора”. 

Більшість майна мережі, яке виставлялося на аукціоні, дісталося фірмі, яка належить наближеній до Маліка особі. Також, як з’ясували журналісти програми “Схем”, він мав спільний бізнес із колишньою дружиною Артура Ємельянова.

Соболєв у розмові з журналістом “Слідства.Інфо” ані підтвердив, ані спростував інформацію щодо можливого зв’язку цього бізнесу із злочином проти його дитини. 

“Я не готовий з вами і ні з ким взагалі говорити ні про які бізнес-процеси до того моменту, поки я не знайду замовників мого вбивства і вбивства мого сина”, — заявив він.

Також депутат заявив, що офіційне слідство впродовж кількох тижнів після вбивства його сина не здійснювало жодних слідчих дій щодо осіб, яких він назвав: “До сьогодні ніхто з названих мною людей не був ні допитаний, ні в кого не було, ні огляду, ні обшуків. Ні в кого не вилучали телефони. Тобто ніхто нічим, швидше за все, не займається”. 

Прессекретар прокуратури Києва Надія Максимець не стала коментувати слова Соболєва, посилаючись на таємницю слідства. Водночас вона зауважила, що правоохоронці цікавляться вказаними людьми. “Я можу сказати, що були узгоджені дати зустрічі з цими особами. Усі ці особи — з ними працюють. Є певний графік роботи з кожним з тих, хто був названий, на конкретні дати”, — каже Максимець.