У відповідь на запровадження електронного декларування, українські посадовці придумали чимало способів не розкривати своє майно. Ми вже розповідали, як тещі і тесті, а також дорослі діти чиновників та правоохоронців раптом стають казково багатими. І декларувати їхні статки за законом не потрібно. Але є ще один спосіб. Йдеться про так званий фіктивний шлюб, коли все майно можна переписати на колишнього дружину або чоловіка, отримати свідоцтво про розлучення. І при цьому жити спільним життям і далі, не вказуючи численні спільні статки в електронній декларації. Про сімейні драми українських суддів та їхнє мистецтво «грати комедію» в цьому розслідуванні Слідства.Інфо.

Це Алла Тищенко – суддя Київського апеляційного господарського суду. Кандидатка у судді Верховного Суду. Розлучена, має двох дітей.

Київ, вулиця Дмитрівська, 75. 9 година ранку. Алла Тищенко виїжджає на своєму позашляховику Lexus RX270 2013 року, вартістю майже у мільйон гривень. Незважаючи на дорогу автівку, декларація судді на перший погляд невибаглива. Заощаджень – 13 тисяч доларів,  квартира на 55 квадратних метрів, та й та у власності вже колишнього чоловіка.

– Алло Іванівно, скажіть будь-ласка, в яких Ви стосунках з колишнім чоловіком?

– Розлучені 10 років, не проживаємо, не підтримуємо, живемо окремо, – відповідає журналістам “Слідства.Інфо” суддя Алла Тищенко.

– Ми бачили, як ви виїжджали…

– Звідки?

– З його домашньої адреси на вулиці Дмитрівській, 75.

– Не може бути, це не його домашня адреса, його домашня адреса зовсім інша, Ви неправильно вияснили.

– А хто живе на Дмитрівській, 75? – уточнюємо.

– Мої діти.

– І чоловік також, півквартири його – додаємо.

– Шановні, що ви говорите? Він там не прописаний і не проживає.

– Але півквартири його.

– Так, це його власність, – нарешті погоджується з журналісткою суддя.

На Дмитрівську, 75, де, за словами судді, мешкає її 20-річна донька та 26-річний син, Алла Тищенко навідувалась майже щовечора протягом тижня і залишалася тут до ранку.  

Роман Маселко – адвокат та член Громадської ради доброчесності, чиї члени рекомендують кандидатів до Верховного Суду. Роман один з двадцяти тих, хто аналізує біографії та діяльність суддів-кандидатів.

– В ході конкурсу до Верховного Суду Громадська рада доброчесності  при аналізі судді Господарського суду Києва Алли Тищенко виявила дуже цікаві факти. З  2011 року доходи у її чоловіка дуже мізерні, але в 2013 і 2016 році в нього з’являється дуже дорога нерухомість, – розповідає нам Роман Маселко.

Квартира у елітному новобуді, до якої суддя їздить щовечора після роботи, має 160 квадратних метрів. Нерухомість придбав колишній чоловік судді,  Василь Тищенко 2013-го року. Ідентичні апартаменти нині продають за 6 мільйонів гривень. Слідом чоловік купує ще й Lexus ES250. Нині таке авто коштує майже мільйон гривень.

Минулоріч Василь Тищенко витрачається на ще одну квартиру у Шевченківському районі столиці. Нерухомість площею у 120 квадратів на сайті житлового комплексу «Покровського посаду» продають за дві сотні тисяч доларів.

Далі більше – колишній чоловік судді купує ще й землю і будинок в передмісті Києва. На папері нерухомість у Вишгороді має лише 44 квадратних метри, однак натомість наша знімальна група фіксує ось цей двоповерховий маєток.

Бізнесмен Василь Тищенко є одним із засновників та керівником «САТ ГРУП». Підприємство декларує  ремонтні роботи, однак за вказаною адресою журналісти “Слідства.Інфо” знаходять адресу масової реєстрації фіктивних фірм.

– Що у вас за фірма? Я керуючий і хотів би знати.

– Доброго дня! Ми шукаємо приватне підприємство «САТ ГРУП».

– У нас немає такого.

– Немає? Це Панаса Мирного, 16/13?

 

Так. Це у нас “липовоє” місце реєстрації,  – запевняє нашу знімальну групу чоловік.

У інтернеті ані сайту, ані телефонів, ані відгуків про діяльність компанії не знайти. Телефонуємо на мобільний  колишнього чоловіка судді.  

– Алло, Василю Івановичу, доброго дня! Хотіла запитати Ви розлучені зі своєю дружиною, суддею Тищенко Аллою?

– Вибачте, я коментарів не даю…

 

За інформацією Громадської ради доброчесності, сукупний дохід Василя Тищенка за останні 5 років не перевищує 67 тисяч гривень. Цікаво, як Тищенко міг дозволити собі елітний шопінг?

– На наше переконання, це один iз способів приховування її майна, тому що ні доходи судді, ні доходи її чоловіка не можуть пояснити, за рахунок чого вони придбали нерухомість, яка коштує десятки мільйонів, – розповідає нам член Громадської ради доброчесності Роман Маселко.

 

Однак у ході співбесіди на посаду у Верховному Суді Алла Тищенко заперечувала з’язок із колишнім чоловіком:

– Я хочу зазначити, що з колишнім чоловіком у нас різні бюджети і різне місце проживання. Що стосується мого проживання в квартирі мого колишнього чоловіка, я там проживала з донькою і право користування виникло ще в період шлюбу, це такі домовленості, він мені давно хотів віддарувати ту квартиру, але я відмовилась.

Активістам «Автомайдану» вдалось зафіксувати у подвір’ї будинку Василя Тищенка у Вишгороді автівку судді. “Слідство.Інфо” поцікавилось у сусідів, чи часто вони бачать тут Аллу та Василя Тищенків.

– Хотіла запитати, ці ваші сусіди взагалі бувають вдома?

– Бувають.

– Хотіла поспілкуватись, але немає ні Алли Іванівни, ні Василя Івановича.

 

Вечором вони бувають, – запевнив нас один із сусідів колишнього чоловіка Алли Тищенко.

Хоч сусіди і підтвердили, що колишнє подружжя Тищенків буває вдома, того вечора суддя із колишнім чоловіком до маєтку не приїхали.

– Я не підтримую фактичні шлюбні відносини, я з ним не проживаю разом і у нас немає спільного побуту. Ви це не доведете ніяк!  До побачення!

– У Вишгороді Вас також не буває?

– Буваю! Це батько моїх дітей. Я підтримую з ним дружні відносини, – емоційно відповіла суддя Алла Тищенко.

 

Стосунки колишнього подружжя Тищенків важко назвати просто “дружніми”. Попри розлучення на папері, вони разом відпочивали у Бангкоку, Барселоні, Дубаї, на Тенерифе.

– Ми ніколи не їздили вдвох відпочивати, це організовували поїздки наші друзі, я погоджувалась і ще раз погоджусь, бо маю можливість їх оплатити, – розповідає суддя Київського апеляційного господарського суду Алла Тищенко.

– Щороку системно їздить з ним на відпочинок, понад 65 днів разом вони провели за ті останні три роки, – розповідає Роман Маселко.

Голова антикорупційної організації Transparency International в Україні Ярослав Юрчишин переконує, що перевіркою достовірності відомостей у електронних деклараціях має займатись першочергово Національне агентство із запобігання корупції.

– Якщо ви зафіксували такі факти, то перший, хто має перевірити фактичне, а не номінальне співжиття і співкористування майном – це, звісно, Національне агентство запобігання корупції. Вони дуже часто ідуть методом –  немає зафіксованого шлюбу, отже, у нас питань немає, – розповідає голова антикорупційної організації Transparency International в Україні Ярослав Юрчишин.

У НАЗК визнають недосконалість власної системи перевірки, утім зарадити не можуть.  

– Колишніх дружин і колишніх чоловіків немає повноваження перевіряти, а суб’єкта декларування є повноваження перевірити, – говорить заступник голови Національного агентства із запобігання корупції Руслан Радецький.

– Зараз почало популярності набирати розлучення з дружиною та невказування в декларації всього майна, яке є на дружині, – розповідає Роман Маселко.

До прикладу, у травні цього року Національне антикорупційне бюро в рамках обшуку застало напівголого суддю Окружного адмінсуду Павла Вовка у заміському будинку екс-дружини.

Ідентичною схемою користувався і заступник Вовка – Володимир Келеберда. Розлучений, живе разом з екс-дружиною, щоправда, декларувати її майно суддя не поспішає.

Скандальний голова господарського суду Рівненської області, суддя-мільйонер Вадим Торчинюк також оминув статки колишньої.

– На жаль, ми досі живемо в суспільстві, де ті люди, які в першу чергу мали б дбати про виконання законів, насправді шукають варіанти, як уникнути їх виконання, ніж як жити, користуючись поняттям верховенства права. Ну і від цього судова реформа, яка зараз тільки почалася і яка іде з пробуксовками, вона стає все більш важливою, – розповідає голова антикорупційної організації Transparency International в Україні Ярослав Юрчишин.

“Дружні” стосунки, візити до маєтку колишнього чоловіка та спільні подорожі – історія судді Алли Тищенко нагадує відпрацьовану схему. Фіктивні розлучення дають можливість ухилятися від декларування розкішного майна.

Попри усі заперечення судді Тищенко, одразу після нашого інтерв’ю жінка зняла свою кандидатуру на посаду судді Верховного Суду.

/Олена Козаченко для “Слідства.Інфо”