Маленький провінційний суд у Рівненському районі на Рівненщині. Тут працює дев’ятеро суддів. Родичі служителів Феміди теж з юридичної сфери: хтось адвокат, хтось нотаріус, правоохоронець чи працівник того ж таки районного суду.

Тут працює суддею Наталія Кушнір. Вона не вбачає проблеми, якщо рідні також із суддівської системи: «Ми завжди сміялися, якщо в нас працюють усі двірниками й доярами, то це династія, а якщо суддями — це корупція». У самої Наталії в тому ж районному суді працює син.

Звичайно, всі українські судді мають родичів. І бути дитиною, чоловіком або дружиною судді — не означає автоматично бути причетним до кумівства. Але в українських реаліях судді можуть зловживати своїми зв’язками й виносити «потрібні родичам рішення», просувати їх та формувати суддівські династії.

Саме тому, якщо суддя має рідних у судовій чи правоохоронній системі, юриста або депутата, то мусить вказувати це в декларації родинних зв’язків, які подаються до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Вони є у вільному доступі.

Слідство.Інфо проаналізувало родинні зв’язки в одному невеликому суді й на прикладі двох сімей покаже, наскільки глибокі вони в судовій системі України.    

Родина Кушнірів

Наталія Кушнір працює суддею Рівненського районного суду в Рівному. Її батько Віталій Павловський теж суддя, до 2013 року працював у Корецькому районному суді Рівненської області. У 2000-х тут працювала й рідна сестра Наталії Кушнір — Інна Павловська (Степанюк). Тепер вона — приватний нотаріус. Посвідчувала кілька документів для фірм родини нардепа від БПП Борислава Розенблата.

Екс-чоловік Інни, Святослав Степанюк — начальник Корецького районного сектору з питань пробації. У декларації за 2016 рік він згадує дружину, а за 2017 рік уже ні, бо розлучилися. Наталія Кушнір у декларації родинних зв’язків не згадала, що чоловік сестри обіймає посаду в пенітенціарній службі. Зрештою, згідно із законом і не повинна була цього роботи.

Чоловік Наталії Кушнір — суддя Здолбунівського районного суду Рівненщини. Син Кушнирів Роман також пішов стопами батьків — від 2016 року він працює помічником судді Рівненського районного суду, тобто там, де і мати. Утім, Наталія Кушнір конфлікту інтересів у цьому не вбачає: «З цього приводу вже є рішення Ради суддів України, за травень 2016 року. Вони роз’яснили, що жодним чином такого конфлікту не існує, якщо він працює помічником іншого судді».  

Родина Таргоніїв

Інший суддя — це Михайло Таргоній. Він позитивно ставиться до практики, коли в судах працюють цілими родинами: «Навики батьків передають і дітям. Я вбачаю в цьому здоровий розвиток для окремої сім’ї та для держави та суспільства».

Михайло Таргоній і сам має родичів у Рівненському районному суді. Тут з 2008 року працює його двоюрідна сестра. Та суддя запевняє, що по роботі вони не перетинаються й навіть працюють у різних приміщеннях: «Вона працює секретарем судового засідання в кримінальній колегії в нашому суді. Я займаюся цивільним».

Таргоній не згадав у декларації родинних зв’язків і про дружину, яка на час декларування працювала в Рівненському центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Суддя пояснив, що не надав про неї відомостей, адже в переліку посад, які повинні декларуватися, такої посади немає.

Михайло Таргоній походить із суддівської сім’ї. Його батько до 2013 року головував у суді Костопільського районного суду Рівненської області. Рідний брат Михайла Таргонія Олександр — прокурор Генеральної прокуратури, працює у відділі нагляду за розслідуваннями кримінальних проваджень. І колишня дружина Олександра Таргонія теж працювала в суді, щоправда, Михайло Таргоній у декларації про це не розповідав. «Не так часто вдається і з братом спілкуватися, бо він у Києві, а тут — його колишня дружина. Її немає в переліку осіб, які підлягають декларуванню. А, по-друге, за той період, який підлягав декларуванню, вона в суді вже не працювала», — пояснив він.   

До того ж, як свідчить декларація родинних зв’язків Михайла Таргонія, його рідний дядько та двоюрідний брат працюють адвокатами у Волинській області.

14 лютого Слідство.Інфо презентує проект «Суддівська кров» — базу даних родичів суддів. Проект реалізовують команда журналістів-розслідувачів Слідства.Інфо та громадські активісти, за підтримки OCCRP (Проект розслідування корупції та організованої злочинності). Платформа дозволяє будь-кому простежити родинні зв’язки судді та викрити потенційні зловживання. Шукати можна у двох напрямках: за прізвищем судді ви отримаєте дані про його родичів; за прізвищем родича — відстежите зв’язок із суддею. Ви також можете клікнути на карту України та знайти потрібного суддю через суд, в якому він працює.

(Головне фото — статуя древньогрецької богині правосуддя Феміди біля будівлі Апеляційного суду, Київ, 2 жовтня 2009 року. Фото Олександра Синиці / УНІАН)