Марія Горбань, Слідство.Інфо

Будівля колишнього дитячого садка, де досі не закінчили ремонт. Іноді пропадає інтернет і вимикається світло. Саме тут розташовується Октябрський райсуд Полтави. У цьому приміщенні не в усіх суддів є нарадчі кімнати. Але голова суду Олександр Струков стверджує: проблема в них одна — суддя-викривачка Лариса Гольник.

Слідство.Інфо разом з робочою групою Ради суддів України та самою Ларисою Гольник 30 січня приїхало до Полтави й завітало на засідання Ради. Що відбувалося в стінах Октябрського райсуду — в нашому матеріалі.  

Рада суддів України в новому складі відвідує суди різних регіонів від березня минулого року. За цей час вони побували в понад тридцяти установах. Причиною візиту можуть стати звернення суддів, скарги на них, незадовільний стан будівлі тощо. До Октябрського райсуду Полтави вони завітали, зокрема, через численні звернення судді Гольник про перешкоджання її роботі.

«Ситуація в Октябрському суді вже давно звучить у медіа, тому ми повинні були відреагувати, — пояснив голова Ради суддів Олег Ткачук. — Лариса Гольник зверталася до нас, оскільки вважала, що збори суддів не враховують її позицію щодо організації роботи суду. Вона має багато ідей щодо організації установи, щодо попередження корупції, відкритості судів. Але в кожному колективі є люди, які не готові сприймати зміни, це треба обговорити».

Голова Ради суддів України Олег Ткачук, засідання Ради суддів, Полтава, Октябрський райсуд, 30 січня 2018 року. Фото — Микола Лисогор

Лариса Гольник неодноразово зверталася до Ради суддів через втручання в авторозподіл справ, дискримінацію щодо робочого навантаження та спеціалізації. Понад три роки після завершення повноважень у 2015-му суддя не могла розглядати справи. Напередодні Петро Порошенко своїм указом призначив Ларису Гольник суддею безстроково. Відтак вона повинна була продовжувати розглядати справи за спеціалізацією. Однак на останніх зборах у райсуді колеги вирішили, що вона займатиметься справами про адмінправопорушення та призначили слідчою суддею. Лариса Гольник пояснила, що зі зміною спеціалізації суттєво збільшиться навантаження на неї.

«У мене постійно перебуватиме значно більша кількість справ. Це унеможливить вчасний та якісний розгляд, а також призведе до швидкого виснаження», — сказала вона.

Її ж колеги запевняють, що вони всі розглядають багато справ. Однак інші слідчі судді ведуть також цивільні справи. А Гольник, відповідно до їхнього рішення, розглядала б лише справи про адмінправопорушення. Суддя-викривачка вважає таку спеціалізацію дискримінаційною.

Олександр Квітніцький, представник Громадського люстраційного комітету:

Слідчий суддя розглядає те, що називають невідкладними слідчими діями — клопотаннями про обшук, арешт, призначення експертиз. Такі рішення розглядаються до трьох діб і їх зазвичай дуже багато. Так само дуже багато справ про адміністративні правопорушення. Усі справи розподіляються суддями відповідно до спеціалізації. З огляду на невеликий час, який дається на розгляд адміністративних справ (2 години) і справ у компетенції слідчих суддів, та унікальну (єдину в Україні!) «спеціалізацію», Гольник була би похована під валом проваджень, що неодмінно відбилося б на якості розгляду та дотримання термінів.

Рада суддів на засіданні намагалася дізнатися про інші проблеми Октябрського райсуду — чи виникають труднощі в спілкуванні між суддями, чи є оргтехніка, ремонт у приміщеннях тощо. Адже суд розташовується в будівлі колишнього дитячого садочку, тому не в усіх суддів навіть є нарадчі кімнати. Ремонт тут повинні були закінчити до грудня 2018-го, однак він триває й досі. Інколи зникає світло й інтернет.

Октябрський райсуд, Полтава, 30 січня 2018 року. Фото — Микола Лисогор

«Цей суд перебуває чи не в найгіршому стані з усіх, які ми відвідали. Приміром, тут немає всіх умов для запровадження електронного судочинства. Судові зали дуже малі й не пристосовані для роботи. Чи може суд розміщуватися в дитячому садку? Звісно, що ні», — сказав голова Ради суддів Олег Ткачук.

Попри це, на думку голови суду Олександра Струкова, єдина проблема в установі — Лариса Гольник.

«У нас чудовий колектив, усе добре. Єдине, що заважає працювати — це пані Гольник», — заявив він на засіданні.

«Єдине, що заважає працювати — це пані Гольник». Голова Октябрського райсуду Полтави Олександр Струков та суддя-викривачка Лариса Гольник (друга праворуч), засідання Ради суддів, Октябрський райсуд, Полтава, 30 січня 2018 року. Фото — Микола Лисогор

А колеги судді-викривачки серед іншого скаржилися на її дописи у Facebook. На їхню думку, суддя не може писати про свою роботу в соцмережах.

Та сама Лариса Гольник навпаки вважає, що суди мусять бути ще відкритішими:

«Суддя не повинен приховувати негаразди, які є в судовій системі. Проблем надзвичайно багато. Мене поставили в такі умови, що іншого виходу не було. Якщо мене не чують всередині суду, я була вимушена відкрито звертати увагу на проблеми, про які не хотіли чути», — пояснила вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «А у вас є довідка, що ви викривач?» — інтерв’ю з суддею Ларисою Гольник

Після кількагодинного засідання Рада суддів спільно з суддями Октябрського райсуду все ж вирішили змінити Гольник спеціалізацію. Хоча повернути кримінальну спеціалізацію їй і не вдалося, суддя займатиметься розглядом цивільних справ і справ про адмінправопорушення, а також залишиться слідчою суддею. Таким чином, Лариса Гольник отримує рівні права з іще 8 суддями Октябрського райсуду, які мають таку ж спеціалізацію. Система однаково розподілятиме справи на неї та інших суддів.

За словами голови Ради суддів України Олега Ткачука, щодо ймовірного тиску на суддю Гольник через викриття корупційного злочину триває слідство.

Членкиня Ради суддів України, суддя Городищенського райсуду Черкаської області Оксана Савенко; керівник робочої групи, голова Ради суддів України Олег Ткачук; член Ради суддів, суддя Харківського окружного адміністративного суду Олексій Котеньов, засідання Ради суддів України, Октябрський райсуд, Полтава, 30 січня 2018 року. Фото — Микола Лисогор

Конфлікт між Ларисою Гольник та Олександром Струковим триває з 2015 року. Суддя відмовилася за хабар закрити справу проти колишнього міського голови Полтави Олександра Мамая. Та це не минуло для судді просто так. У листопаді 2017 року на неї та її чоловіка напали. А торік у серпні після скарг Струкова Вища рада правосуддя оголосила Ларисі Гольник догану. Попри те, що Верховний суд визнав незаконною та скасував доганусуддю не допустили до конкурсу у Вищий антикорупційний суд.