Чотири роки у Вірменії працювало угруповання кіберзлочинців, які шахрайством переконували мешканців США та Канади передавати їм номери соціального страхування й дані банківських карток. Співробітники компанії, яку заснував виходець з Індії, представлялися службою технічної підтримки Windows.

Головне про схему, за допомогою якої злочинцям вдалося зібрати особисті дані кількох тисяч людей та заробити 15 тисяч доларів, пише OCCRP, з посиланням на вірменське видання Hetq.

ДАНІ ЗБИРАЛИ ЧЕРЕЗ ФАЛЬШИВІ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПРОБЛЕМИ З БЕЗПЕКОЮ

Компанією керував Лавіш Мадаан, який переїхав з Індії до Вірменії. У Держреєстрі Вірменії фірму зареєстрували 2015 року. Її засновницею є дружина Мадаана Жанна Варданян.

Щоб збирати особисті дані, співробітники Мадаана використовували схему Windows Pop-Up Scam з 6 тисячами доменів, які під час завантаження сторінки показували фальшиві повідомлення про кібератаку, віруси або загрозу паролям.

«Ваш комп’ютер заблокований, оскільки заражений вірусом або шпигунськими програмами, мета яких — викрасти пароль вашої сторінки у Facebook, дані банківських реквізитів та електронну адресу. Зателефонуйте в службу технічної підтримки Windows за телефоном 661 888 40822. Якщо ви проігноруєте попередження та закриєте сторінку без розв’язання проблеми, робота вашого комп’ютера буде зупинена для запобігання нанесення шкоди нашій мережі»

Коли користувач телефонував за вказаним номером, йому відповідали люди з «Піконет Технолоджі» з офісу в Єревані, представляючись співробітниками служби техпідтримки Windows з Денвера в штаті Колорадо. Вони переконували користувача придбати програму FreeDiagnosis, стверджуючи, що вона може убезпечити комп’ютер. Співробітники «Піконет Технолоджі» просили надати їм віддалений доступ до комп’ютера, нібито щоб допомогти з встановленням програми, й питали номер соціального страхування, банківської картки, код безпеки картки та домашню адресу.

Насправді програма усувала незначні програмні помилки та створювала додаткові непотрібні файли. Жертви платили шахраям за послуги від 100 до 2 тисяч доларів.  

ЖЕРТВАМИ СТАВАЛИ ПЕРЕВАЖНО ЛІТНІ ЛЮДИ

Журналіст влаштувався в «Піконет Технолоджі», щоб підтвердити факти шахрайства та з’ясував, що в компанії не тільки чекали дзвінків від нових користувачів, але й створювали базу даних людей, які «користувалися їхніми послугами».

Журналісту видали список більш ніж ста людей, яким потрібно було зателефонувати й запропонувати послуги із захисту комп’ютера. На шахрайство попадалися переважно літні люди, які не розбираються в комп’ютерах.

КОМПАНІЯ ЗАРОБИЛА 15 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ

Після виходу розслідування в поліції Вірменії повідомили, що у справі затримали вісьмох людей — чотирьох громадян Індії та чотирьох вірменів. Їхні комп’ютери вилучили. За версією слідчих, гроші «Піконет Технолоджі» переказали 60 громадян США. Загалом вони отримали близько 15 тисяч доларів. Триває слідство.

За даними журналістів, до злочинного угруповання входило дев’ятеро людей, але планувало розширюватися, про що свідчать оголошення про вакансії. Журналісти дізналися про компанію від одного з колишніх співробітників.

Адреса фактичної діяльності компанії засновник приховав, указавши в держреєстрі адресу земельної ділянки дружини. Ділянка розташована в сільській місцевості й там ніхто не живе. Компанія сплачувала податки, але тільки за двох співробітників.