Марія Горбань, Слідство.Інфо

«Музей корупції» — колишню резиденцію президента-втікача Віктора Януковича «Межигір’я» — повинні були передати новому управителю. Агентство з виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) оголосило конкурс на керування майном Януковича наприкінці минулого року. Переможця мали назвати 25 січня.

Однак напередодні журналісти-розслідувачі, які досліджували знайдені в резиденції документи, заявили, що конкурс був непрозорим — агентство не залучило громадськість і до останнього дня не назвало учасників конкурсу. Відтак 25 січня в АРМА оголосили, що конкурс продовжиться.

Що відбувалося в «Межигір’ї» останні п’ять років, що буде далі й чому журналісти-розслідувачі розкритикували конкурс АРМА — розповідає Слідство.Інфо.

Хто нині керує «Межигір’ям»?

Нинішній комендант резиденції — Денис Тарахкотелик. Він одним із перших зайшов на територію «Межигір’я» 22 лютого 2014 року після втечі Януковича. Тарахкотелик керує громадською організацією «Межигір’я», яка теж подавалася на конкурс АРМА.

Члени громадської організації доглядають за всім майном резиденції, поливають газони, годують зоопарк президента-втікача, а також будують церкву. Більшість території «Межигір’я» доступна для відвідувачів.

Як повідомив на прес-конференції 25 січня керівник юридичного відділу АРМА Андрій Потьомкін, громадська неприбуткова організація не могла перемогти в конкурсі, адже не є суб’єктом господарювання. Закон передбачає, що передавати арештоване майно АРМА може тільки «юридичним особам, які мають на меті одержання прибутку».

«Це найбільш базове й найбільш жорстке питання. Ми не можемо знехтувати ним», — пояснив керівник агентства Антон Янчук.

Денис Тарахкотелик розповів Слідству.Інфо, що при подачі документів їх не попереджали, що громадська організація не може бути учасником конкурсу.

«Представник АРМА Віталій Різник раніше пояснював нам, що для участі в конкурсі потрібно мати юридичну особу. Після того, як ми подали документи, нам також ніхто не казав, що ми не відповідаємо вимогам», — прокоментував він.

Тепер, за словами Тарахкотелика, члени його громадської організації вирішуватимуть, як узяти участь у конкурсі.

Як проводили конкурс на управління «Межигір’ям»?

Усе арештоване майно «Межигір’я» передали Агентству з виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) торік. 23 листопада 2018-го АРМА оголосила конкурс на управителя, який керував би резиденцією. Конкурс мав тривати до 12 грудня, згодом його продовжували двічі — до 20 грудня та 14 січня 2019 року.

Як розповів керівник АРМА Антон Янчук, агентство зверталося до представників медіа для поширення інформації про конкурс, а також повідомляло про нього «представників бізнесу». Зокрема, зверталися до «Арт заводу Платформа», «Студії Квартал-95», «КиївЕкспоПлази» та навіть Paramount Pictures і 20th Century Fox Studios.

Однак, попри «надзвичайний розголос», як сказали працівники агентства, в конкурсі взяли участь лише дві юридичні особи: та сама громадська організація «Межигір’я» й компанія «Атлант Девелоп», назву якої повідомили тільки під час прес-конференції.

У четвер, 24 січня, АРМА анонсували прес-конференцію, під час якої агентство мало назвати переможця конкурсу. Однак журналісти назвали цей конкурс непрозорим, згодом їх підтримали й громадські активісти.

Чому обурилися журналісти?

Журналісти-розслідувачі, зокрема автори проекту YanukovychLeaks, які працювали зі знайденими на території «Межигір’я» документами, ввечері 24 січня заявили, що конкурс відбувся непрозоро. Адже навіть за день до офіційного оголошення переможців конкурсу агентство не надало інформації про всіх учасників конкурсу та критерії відбору. Представники громадськості також не мали можливості оцінити пропозиції учасників.

«Ми не знаємо, чи залишиться резиденція, яку називають музеєм корупції, відкритою для кожного. Також є питання, яку відповідальність за зберігання цінностей «Межигір’я», частина майна якого під арештом, нестиме керуючий», — повідомили в заяві журналісти.

Згодом виявилося, що на засіданні тендерного комітету все ж були представники Transparency International Україна, однак їм не дозволили ознайомитися з документами, які надали учасники конкурсу, та брати участь в обговоренні. Після засідання тендерного комітету їм також заборонили розголошувати будь-яку інформацію.

Що відомо про «Атлант Девелоп»?

ТОВ «Атлант Девелоп» зареєстрували в червні 2016 року, основною діяльністю є «управління нерухомим майном за винагороду». Щоправда, до жовтня 2018 року підприємство називалося «Уффіці», було зареєстроване в Білій Церкві та працювало у сфері права. Його керівником і кінцевим бенефіціаром спочатку був Максим Збризький, який, за даними YouControl, пов’язаний із сотнею компаній. Також засновниками виступали дві компанії Збризького — «Лекс Бізнес Сервіс» та «Старт Бізнес Сервіс», зареєстровані за тією самою адресою та з однаковими номерами телефону.

Від січня 2019 року компанією керує Андрій Спину з Білої Церкви. Людина з таким іменем працює фельдшером у військовій частині в Білій Церкві. А в липні 2018 року чоловік на ім’я Андрій Спину намірювався вступити в НМУ Богомольця. 

Хто такі АРМА?

АРМА — Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Агентство забезпечує розшук, повернення та управління активами, які були виведені з України корупційним шляхом. Його створили в лютому 2016 року. Одним із пріоритетів АРМА є повернення вкрадених грошей Віктора Януковича.

Що буде далі?

Після заяви журналістів-розслідувачів і тиску громадськості АРМА вирішила знову продовжити конкурс на управителя «Межигір’я». Цього разу до 28 лютого. До цього часу компанії можуть подавати заявки на участь. В агентстві повідомили, що надалі залучатимуть громадськість до обговорення учасників конкурсу.

«Якщо в нас буде публічне обговорення фінансової та комерційної інформації щодо учасників конкурсу, то ми внесемо додаткові застереження для учасників, щоб вони знали, що вся інформація стане відомою широкому загалу. Ми не проти, щоб громадськість брала участь в обговоренні», — сказав Янчук.

Слідство.Інфо також продовжуватиме слідкувати за перебігом конкурсу на нового управителя «Межигір’ям» та за його прозорістю.

(Головне фото — прес-конференція АРМА, Київ, 25 січня 2019 року)