Марія Горбань, Слідство.Інфо

Обраний президент Володимир Зеленський уже за декілька тижнів повинен приступити до виконання своїх обов’язків, однак коли проводитиметься інавгурація, досі не відомо. Поки у Верховній Раді називають різні дати проведення церемонії, в команді Зеленського звинувачують депутатів у затягування часу. Самі ж нардепи побоюються можливого розпуску парламенту. Що можливо, якщо тільки президент офіційно обійме посаду до 27 травня.

Зеленський же каже, що говорити про розпуск Ради «ще зарано», але сподівається, що вже 14 травня на засіданні в Раді депутати підтримають пропозиції «Зе команди» про інавгурацію 19 травня.

Чому дата проведення інавгурації, запропонована новообраним президентом, подобається не всім, та коли може скласти присягу Зеленський — розбиралося Слідство.Інфо.

Що таке інавгурація

Інавгурація — це церемонія вступу президента на посаду. В Україні це урочисте засідання Верховної Ради, на якому обраний президент складає присягу народові, отримує посвідчення й виголошує промову, а відтак може приступати до виконання обов’язків. Процедура інавгурації прописана у статті 104 Конституції України.

Як проходить церемонія

Після призначення Верховною Радою дати проведення інавгурації голова Верховної Ради (на сьогодні — Андрій Парубій) узгоджує організаційні питання з головою Конституційного суду (нині це Станіслав Шевчук) і самим президентом — обговорюється час, список запрошених гостей тощо.

Під час церемонії голова Центрвиборчкому (цю посаду сьогодні обіймає Тетяна Сліпачук) оголошує результати виборів, президент кладе руку на Конституцію України та, за бажанням, на Пересопницьке Євангеліє, й читає текст присяги. Підписавши його, отримує посвідчення президента та офіційні символи влади — знак у формі орденського ланцюга, гербову печатку й булаву. Відтак звертається з трибуни з промовою.

Урочисте засідання Верховної Ради мають транслювати Суспільне та всі загальнонаціональні телеканали.

Найшвидше після оголошення результатів виборів відбулася інавгурація Петра Порошенка — вже на 13-ий день після виборів. На фото — новообраний президент України Петро Порошенко тримає один з офіційних символів глави держави — булаву, на урочистому засіданні Верховної Ради, в Києві, 7 червня 2014 року. Володимир Гонтар / УНІАН

Коли складатиме присягу Зеленський

Наразі дата церемонії невідома. Відповідно до закону, інавгурація президента повинна відбутися протягом 30 днів після публікації результатів виборів у виданнях «Голос України» та «Урядовий кур’єр». Цьогоріч «Голос України» опублікував офіційні результати виборів 3 травня, отже, Зеленський складе присягу щонайпізніше 3 червня.

День церемонії визначає Верховна Рада більшістю голосів під час пленарного тижня, який розпочався 13 травня. За словами Андрія Парубія, в Раді наразі зареєстровано п’ять проектів постанов щодо дати інавгурації, зокрема, на 19 травня, 20 травня та 1 червня.

Зеленський на зустрічі з представниками парламентських фракцій у Верховній Раді обговорював як імовірні дати інавгурації 19 і 28 травня. Сам він написав у Facebook після зустрічі про 19 травня.

«Вважаю, що інавгурація має відбутися 19 травня. Саме на цій даті я наполягав і на сьогоднішній зустрічі з головами парламентських фракцій. Саме про 19 травня писав у листі голові Верховної Ради Андрієві Парубію. Сподіваюся, що народні депутати підтримають наші пропозиції на своєму засіданні 14 травня, адже нам потрібно працювати», — йдеться в дописі Зеленського.

У відповідь Зеленський вже встиг отримати чимало критики.

Зокрема, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович нагадав, що на 19 травня цього року припадає День пам’яті жертв політичних репресій.

«Це траурний день, в який проводяться жалобні заходи по всій Україні, обмежено розважальні заходи та розважальне мовлення на ТБ, президент Володимир Зеленський не має права на глум над пам’яттю про мільйони жертв репресій», — сказав він.

Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко написав у Twitter, що запропонована Зеленським дата інавгурації 19 травня означає, що він хоче дострокових виборів до парламенту. Що можливо тільки за умови розпуску Верховної Ради до 27 травня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Зе гарант» конституції: що може і чого не може робити президент України

Зеленський на це сказав, що говорити про розпуск парламенту зарано, адже повноважень президента він ще не має: «Усі хочуть послухати, будемо ми розпускати парламент чи ні. … Зарано про це говорити, бо ще немає повноважень. Як тільки в мене будуть повноваження, ви отримаєте відповідь».

Інавгурацію Віктора Ющенка, після Помаранчевої революції у 2005 році, провели у двох місцях. Відбувши офіційну частину заходу у Верховній Раді, Ющенко завершив церемонію промовою на Майдані Незалежності. На фото — новообраний президент України Віктор Ющенко випускає голубів на Майдані Незалежності в Києві, 23 січня 2005 року. Віктор Побединський / УНІАН

Як проводили інавгурації інших президентів

Найшвидше після оголошення результатів виборів відбулася інавгурація Петра Порошенка — вже на 13-ий день після виборів, і на 4-ий день після оголошення офіційних результатів. Річ у тім, що Порошенка обрали на позачергових виборах, а інавгурація в такому випадку відбувається не пізніше, ніж на 5-ий день після оголошення результатів.

Процедуру інавгурації в теперішньому форматі придумали для першого президента Леоніда Кравчука у 1991 році. Єдиним, хто не проводив свою інавгурацію у Верховній Раді, був Леонід Кучма. У 1999 році Кучма провів церемонію в Палаці «Україна» й саме тоді глава держави вперше отримав атрибути президентської влади — нагрудний ланцюг, особисту печатку та булаву.

У двох місцях провели інавгурацію Віктора Ющенка, після Помаранчевої революції у 2005 році. Відбувши офіційну частину заходу у Верховній Раді, Ющенко завершив церемонію промовою на Майдані Незалежності.

А інавгурація президента-втікача Віктора Януковича відзначилася кількома «провісницькими» ляпами. Спершу перед ним зачинилися двері Верховної Ради, а відтак під час виконання гімну виявилося, що новообраний президент не знає його слів.

Інавгурація президента-втікача Віктора Януковича відзначилася кількома «провісницькими» ляпами. Зокрема, перед ним зачинилися двері Верховної Ради. На фото — журналісти стежать за трансляцією церемонії інавгурації президента України на моніторі в кулуарах Верховної Ради України, в Києві, 25 лютого 2010 року. Того дня Янукович отримав посвідчення президента та офіційні символи влади. Олександр Бурковський / УНІАН