Посада ректора вищого навчального закладу може бути дуже прибутковою. Навіть, якщо ви не берете хабарі за вступ до вашого вишу, залишається ще чимало способів непоганого заробітку. Це і здавання приміщень в оренду, і щедре виділення землі для забудовників. І створення приватних вишів-примар, які видають майже такі ж самі дипломи, що і державний навчальний заклад, тільки гроші йдуть у вашу кишеню. Подібні оборудки ми вже раніше розслідували на прикладі відомого «співаючого ректора» Михайла Поплавського і його Київського університету культури. Втім, виявляється, матеріальний успіх Поплавського не дає спокою й іншим київським ректорам.

Ілля Кротенко, випускник Національного педагогічного університету ім .Михайла Драгоманова і громадський активіст. Після чотирьох років навчання залишив альма-матер у статусі бакалавра і активіста-антикорупціонера.

– У 2011 році я дізнався, що студенти здають гроші на ремонт гуртожитку. І хоча я не жив в гуртожитку, я зайнявся цим питанням і десь приблизно за рік добився того, що ці «здачі» двічі на рік оцих грошей на ремонт, без усіляких документальних підтверджень – вони були припинені – розповідає Ілля.

Саме Кротенко першим звернув увагу на електронну декларацію ректора педуніверситету – Віктора Андрущенка, який вже 14 років обіймає цю посаду. Ми теж її вивчили. І знайшли цікаве.

Село Шпитьки, під Києвом. Саме тут знаходиться новий, за документами ще не до кінця зведений маєток родини Андрущенка. Його площа понад 1 200 квадратних метрів.І це далеко не все, що родині викладачів вдалося придбати за десятиліття освітянської кар’єри.

Окрім розкішної новобудови у власності Андрущенків ще три квартири у столиці і дев’ять земельних ділянок у Київській області  –  Фастівському, Кагарлицькому, Богуславському та Києво-Святошинському районі. У електронній декларації ректор вказав лише одну автівку, Suzuki SX4 2012 року. Та й ту записав на дружину-викладачку.  

Заощадження Андрущенки зберігають у готівці. Родинний бюджет нині – 300 тисяч гривень, 20 тисяч доларів та 8 тисяч євро. Невже, усе це прибутки від викладацької роботи? Чи, можливо, хтось в сім’ї займається бізнесом?

Кротенко розповідає – вся родина Андрущенка – чиновницько-освітянська: «Донька викладає, дружина викладає. Зять… А от зять на державній службі. Це голова Національного агентства з питань державної служби Костянтин Ващенко. Хоча він також викладає в університеті».

У декларації Костянтина Ващенка, голови Національного агенства з питань державної служби, та викладачки, а заразом і  доньки ректора, Тетяни Андрущенко,  –  дві Тойоти, 5 квартир у Києві, дві земельні ділянки, один недобуд і один маєток на 300 квадратних метрів.

Можливо, це вже давно норма для всіх українських освітян?

Інна Совсун після Революції Гідності працювала першим заступником міністра освіти і науки. До цього – викладала у Києво-Могилянській академії і працювала в громадській організації. Ми приїхали до неї в гості аби розпитати про забезпеченість працівників української освіти. І її особисту.

«Взагалі оця квартира, де ми живемо. Ми її купили в 2009 році, продавши однокімнатну квартиру на Харківському. Тому оця квартира – 49 квадратних метрів, можете перевірити, що дійсно 49 квадратів. Там є машина, яку ми купили 30 грудня минулого року по знижці. Форд Фієста. Власне, оце все, що є. Мені навіть було сумно заповнювати декларацію, нема особливо що декларувати. Перевірила чи мій ноутбук не попадає під електронне декларування. Не попадає. В принципі, все» – розповідає Совсун. І додає – її зарплатня на посаді в Міносвіті становила приблизно 9,5 тисяч гривень на місяць.

«У викладачів по університетах – там ситуація різниться. Залежить і від стажу, і від наукового ступеня, і від вченого звання. Я, наприклад, продовжую викладати в Могилянці на 0,3 ставки, здається, я отримую здається щось 1 100 гривень на місяць. Тому я не дуже багато часу можу цьому приділяти. Але якщо це професор, з науковими ступенями – зарплата може доходити до 10 тисяч гривень. Але це все рівно не ті зарплати, які дозволяють говорити про те, що можна нормально жити і можна нормально працювати» – додає Совсун.

Відтак, ми взялися шукати бізнес у родини ректора педуніверситету. І знайшли у одному з корпусів університету Драгоманова приватний «Інститут екології, економіки і права», серед засновників якого – та сама донька Віктора Андрущенка Тетяна.

– Він по суті паразитує в стінах цього університету. Чому? Тому що за мінімальні кошти винаймаються великі площі для того, щоб студенти могли навчатись на контрактній формі в приватному вищому навчальному закладі. При цьому, ну за моєю інформацією не платиться додатково ніякі комунальні послуги, за це все сплачує фактично держава, не оплачується окремо праця прибиральниць, які там працюють тощо. Навіть іноді викладачі там поєднують роботу, маючи при цьому тільки оплату з державного, від державного вищого навчального закладу – розповідає Ілля Кротенко.

У Фонді держмайна ми дізналися – приватний інститут винаймає майже півтори тисячі квадратних метрів за п’ять тисяч і одну гривню на місяць. Тобто, за квадратний метр у самісінькому центрі Києва приватний ВНЗ сплачує лише три з половиною гривні.

Невже, оренда тут і справді така дешева?

Навпроти, інший корпус педуніверситету. Тут «Вісконсінський міжнародний університет»  викладає 67 гривень за метр, тобто у двадцять разів більше, ніж «Інститут екології, економіки і права».

Та Віктор Андрущенко переконує, що ніякого стосунку до ціноутрорення він не має: «Оренду, гроші, кошти за кожний квадратний метр оформляє не університет, а оформляє оця державна служба…як вона… Фонд державного майна. Люди там працюють, мій помічник працює – Євгеній Біденко. Як вони вирішать – так і будемо працювати» – заявив ректор.

І додав, що донька збирається виходити зі складу засновників приватного вишу, бо бізнес цей, начебто, неприбутковий: «Колись думалось, що це буде серйозна організація, яка буде давати нашим студентам другий диплом…Коли ми засновували цей інститут, то подумали, що другий диплом за 100 гривень. Тоді такі ціни були. Але…Раз виходе конфлікт – треба його уникнути. Треба його розв’язати. Тільки Ви коли будете показувати – не коментуйте те, шо я не говорив».

Коли ж на камеру вказуємо ректору на розкішну декларацію,  Андрущенко стверджує, що готовий довести законність  походження статків. На будинок же, за словами ректора, скидалася чи не вся родина: «А родина це дуже велика…так би мовити контингент людей.Це і батько, це і теща, це живі і ті, що вже пішли на той світ. Але що я зробив. Я взяв всі свої документи і заробітну платню за останні десять років. Якщо мене хтось запитає де ти взяв кошти – я покажу папку» – захищається пан ректор.

Та чи насправді такий вже збитковий приватний ВИШ, як про нього розповідає Віктор Андрущенко?   За данними Міносвіти, у «Інститут екології, економіки і права» має майже п’ятсот студентів. Навчання коштує від чотирьох тисяч семисот до дванадцяти тисяч трьохсот гривень на рік.  За підрахунками журналістіва “Слідства. Інфо”,  щорічний надходження плати за навчання від студентів у середньому від трьох до чотирьох мільйонів гривень.

Які ж прибутки закладу на папері? І чому  оренда в університеті Драгоманова обходиться приватному ВНЗ майже задарма? Ці питання ми зібралися поставити ректору Інституту, Олені Биковській. Але на момент нашого візиту ні її, ні взагалі будь-кого з керівництва приватного закладу на місці не виявилося.

Телефонний дзвінок Биковській теж не додав конструктиву. Ректор заявила, що знаходиться на лікарняному – до червня, відтак інтерв’ю дати не зможе. По телефону ж говорити про свій Інститут Биковська просто не захотіла.

Відтак, питання довелося адресувати Міністерству освіти і науки. Точніше, нинішньому першому заступнику міністра – Володимиру Ковтунцю. Чиновник каже – треба розбиратися:

– Справа в тому, що коли мова йде про оренду державного майна, то питання вирішує не ректор. Ректор може давати згоду чи не згоду. Але є рішення майнової комісії Міністерства освіти і науки. І рішення, якщо мова йде про площу понад 100 квадратних метрів, рішення приймає Фонд державного майна. І гроші значною мірою надходять до держави через Фонд майна.  Тобто сказати, що тут ректор десь винуватий – я без фахових юристів боюсь так говорити. Треба досліджувати. Я повторюю, завжди коли виникають конфлікті ситуації є інстанція суд. Я радив би звертатися до суду. І ректору, якого звинувачують…Я б на місці ректора звернувся б НАЗК і сказав «складіть протокол про порушення корупційне. Неврегулювання конфлікту інтересів. І йдем до суду. Подивимось – пояснює заступник міністра освіти.

Цікаво, що разом із дочкою ректора педуніверситету, Тетяною Андрущенко одним із семи співзасновників приватного навчального закладу був Олексій Журавко, депутат Партії регіонів. Нині утікач до Росії перебуває в списках  розшукуваних осіб. Імовірно, родинному бізнесу Андрущенків допомогають впливові зв’язки.

До слова, сестра першої леді країни, Алла Зернецька нині очолює факультет іноземної філології в університеті імені Драгоманова, а дружина секретаря РНБО, Ганна Турчинова тут завідує кафедрою на факультеті географічно-природничої освіти та екології.

/Максим Опанасенко, Бюро «Свідомо» для Слідства.Інфо