Марія Горбань, Слідство.Інфо

Понад 140 гектарів землі, 90 будівель, зоопарк, кілька ставків і величезне поле для гольфу. Це резиденція президента-втікача Віктора Януковича. Тепер щоліта тут влаштовують табір для дітей, проводять заходи, зокрема «Межигір’яФест», а кінологічний центр, який раніше займався лише собаками екс-президента, нині готує поводирів і службових собак. Сьогодні в центрі — майже півсотні тварин, щороку тут проводять всеукраїнські змагання.

Резиденція також потребує постійного догляду та ремонту. А колишній маєток Януковича — так звану «Хонку» — й інші будинки треба опалювати та освітлювати. Опікується цим нині громадська організація «НПУ «Межигір’я». Активісти прийшли сюди одразу після втечі Януковича. На сьогодні близько 200 людей стрижуть газони, чистять ставки, доглядають тварин, охороняють територію тощо.

Вартість лише рухомого майна активісти оцінюють у 10 мільярдів гривень. І, за їхніми словами, не віддадуть «Межигір’я» управителю, якому не будуть довіряти.

Комендант резиденції та голова громадської організації «НПУ «Межигір’я» Денис Тарахкотелик провів Слідство.Інфо територією маєтку. Він показав, чим сьогодні опікуються активісти, розповів, скільки заробляє й витрачає «Межигір’я», та про ставлення активістів до конкурсу АРМА на управителя резиденцією президента-втікача.  

Офіційно прокуратура передала активістам майно у 2017 році — «на відповідальне зберігання». Та правовий статус в їхній роботі нічого не змінив, каже Денис:

«Змінився хіба що юридичний статус, можемо тепер чітко казати «Ми зберігаємо майно». У нас є гарантія, довіра, що ми це збережемо. Ми вже показали 5-річну ефективність, при тому, що не взяли жодної копійки з державного бюджету».

Громадська організація витрачає на утримання резиденції близько 32 мільйонів гривень на рік, розповідає Денис. Дохід від продажу вхідних квитків та проведення екскурсій — 36 мільйонів. Чотири мільйони прибутку організація віддає на утримання «Сухолуччя» — колишньої мисливської резиденції Януковича.

«Люди хочуть, щоб «Межигір’я» стало національним парком, і ми робимо все для цього. Облаштовуємо інфраструктуру — встановлюємо туалети, лавки, смітники, збільшуємо локації, зони для відпочинку», — каже Денис, проводячи екскурсію для Слідства.Інфо резиденцією Януковича.  

За його словами, активісти готові передати в управління «Межигір’я» та співпрацювати з компанією, яку оберуть на конкурсі. Але тільки за умови прозорості відбору. А переможець повинен показати, що має достатньо досвіду, щоб управляти майном.

Вартість лише рухомого майна активісти оцінюють у 10 мільярдів гривень. На фото — комендант резиденції та співзасновник громадської організації «НПУ Межигір’я» Денис Тарахкотелик, Київська область, Нові Петрівці, «Межигір’я», 28 лютого 2019 року. Фото — Слідство.Інфо

Про відносини з АРМА (Нацагенство з розшуку та менеджменту активами), яка й проводить конкурс і визначатиме, хто буде керувати «Межигір’ям» у майбутньому, Денис згадує прохолодно. Одна з основних претензій громадської організації — відсутність належної комунікації.

«АРМА передали майно влітку, і вона навіть палець об палець не вдарила, щоб зберегти його. Ми казали: «Приїдьте, будемо радитися», але, по суті, ніхто не приїжджав. Один раз привозили дипломатів на екскурсію, другий раз приїхали й сказали — «хочемо загально оглянути».

АРМА своєю чергою каже про розкрадене майно на території резиденції.  

На думку Дениса Тарахкотелика, це лише спроба створити негативне інформаційне поле довкола його громадської організації.

«Якщо нам не вірять, ми можемо провести експеримент і підемо звідси. І що буде з «Межигір’ям» за два дні? Якщо після п’яти років зберігання все зникне, і яка суть була нашої праці за це час? Хто винен буде, якщо щось вкрадуть?»

Громадська організація «НПУ Межигір’я» також подавалася на конкурс управителів. Однак відповідно до закону «Про АРМА» вона не є суб’єктом господарювання, а отже не може стати управителем. Щоб мати шанси на перемогу, громада вирішила ініціювати зміни в законі й навіть уже написала лист в Адміністрацію президента. Щоправда, за кілька тижнів відповіді так і не отримала. Та просто так іти з «Межигір’я» активісти не збираються.

«Якщо переможе якась компанія, ми передусім будемо радитися з людьми, а потім вирішувати, чи допускати її до «Межигір’я», — каже Денис.

Майбутній управитель, за його словами, повинен мати багаторічний досвід і довіру. А також бути готовим вкладати гроші, адже не всі об’єкти «Межигір’я» можуть бути прибутковими:

«Той, хто управлятиме «Межигір’ям», має укладати договори з меншими організаціями, які хочуть займатися якимись окремими об’єктами. Тут є об’єкти, які взагалі не є прибутковими. Але вони надзвичайно потрібні. Наприклад, Академія наук уже давно хоче працювати в лабораторії, але ми не можемо видавати спеціальні дозволи».

Тимчасом АРМА вкотре планує продовжити конкурс на управління резиденцією президента-втікача. Цього разу — до 5 квітня.