Уродженець Луганщини Олексій Данілов був міським головою Луганська та головою Луганської облдержадміністрації, а також — нардепом від Блоку Юлії Тимошенко. Політична і бізнесова діяльність Данілова тісно пов’язана з політиком Михайлом Бродським, а дружина заступника секретаря РНБО володіє бізнесом, зареєстрованим на тимчасово окупованих територіях. Хоча Данілов стверджує, що підприємства просто немає змоги ліквідувати.

Президент Володимир Зеленський призначив його заступником секретаря Ради національної безпеки та оборони України на минулому тижні. Деталі щодо свого призначення заступник секретаря РНБО наразі не коментує, й обіцяє зробити це незабаром.

Більше про нового заступника секретаря РНБО — в матеріалі Слідства.Інфо.

«Яблуко», «Наша Україна» та «політична розправа»

Олексій Данілов був мером Луганська з 1994 до 1997 року. У 2002-му він вдруге намагався зайняти крісло мера, однак невдало. Того ж року брав участь в парламентських виборах як заступник голови партії «Яблуко», лідером якої був політик Михайло Бродський. Але партія не набрала прохідного балу й у Раду не пройшла.

У 2003 році Данілов очолював штаб «Нашої України» в Луганську. У 2005-му, після того, як Віктор Ющенко став президентом, Данілова призначили головою Луганської облдержадміністрації. Та обіймав цю посаду він недовго — його звільнили вже восени 2005 року. Сам він називав звільнення політичним. 

Пізніше представники «Нашої України» заявили, що не політична розправа, а усунення від влади «представника криміналу». За їхніми словами, проти Данілова в Узбекистані у 1992 році порушили кримінальну справу за фактом контрабанди. Нібито й доказів було достатньо, але з якихось причин справу закрили «за нереабілітуючими обставинами».

«Партія вільних демократів»

Олексій Данілов став народним депутатом від Блоку Юлії Тимошенко 2006 року. А Михайло Бродський пройшов від БЮТ у Київську міськраду.

За рік у Верховній Раді створили міжфракційне об’єднання «Вільні демократи», до якого ввійшло п’ятеро депутатів БЮТ, включно з Олексієм Даніловим. Їх називали членами команди Бродського, який незадовго до цього вийшов з БЮТ й оголосив про створення «Партії вільних демократів». На дострокових парламентських виборах 2007 року Данілов з Бродським балотувалися від саме від цієї партії, але не пройшли до Верховної Ради.

З 2012 року Олексій Данілов обіймає посаду голови Українського фонду підтримки підприємництва, який займається кредитуванням бізнесу державним коштом. Як ідеться на сайті, головою наглядової ради організації є Бродський. Як з’ясувало Слідство.Інфо, за місцем реєстрації фонд не працює. Останній фінансовий звіт на офіційному сайті фонду датується 2013 роком. 

Слідству.Інфо Данілов підтвердив, що останнім часом фонд фактично не працює:

«У штаті було дві людини. Там не було діяльності. Змінилося бачення й функції передали на інші інституції», — сказав він. 

Олексій Данілов під час прес-конференції «Донбаський гамбіт» про процеси, які відбулися за 23 роки незалежності України в Луганську та Луганській області», Київ,  22 серпня 2014  року. Михайло Койфаман / УНІАН

Спільний бізнес з Бродськими та фірми в так званій «ЛНР»

Олексій Данілов у коментарі Слідству.Інфо сказав, що товаришує з Бродським з 1994 року. Та пов’язує їх не лише дружба та політичне минуле. 

Дружина заступника секретаря РНБО Людмила має спільний бізнес з родиною Михайла Бродського. Зокрема, спільно з його сином Юрієм володіє «Київським деревообробним комбінатом», фірмами «Новострой Інвест» та «Докенерго».

Олексій Данілов підтвердив, що це спільний сімейний бізнес, але зауважив, що він практично не дає прибутку:

«Так, це питання, в якому Михайло або його син бере безпосередню участь. Цьому бізнесу вже 17 років. Ми його придбали у 2001-му чи 2002 році».

Окрім того, Людмила Данілова — співвласниця компаній, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях Луганської області.

Зокрема, їй належить частка менш як 1% в «Запорізькій металургійній компанії», яка займається посередництвом у торгівлі паливом, рудами, металами й хімічними речовинами. Фірму заснували у 2003 році й досі не ліквідували. Місце реєстрації — Алчевськ на Луганщині, нині окупований бойовиками так званої «ЛНР». 

Крім того, дружина заступника секретаря РНБО володіє «Фірмою А.М.Д», зареєстрованою в Луганську. Обидві компанії Данілов вказав у своїй декларації.

Як розповів Олексій Данілов Слідству.Інфо, ці компанії не діяльності не ведуть, однак закрити їх змоги наразі немає.

«Фірма А.М.Д» рейдерським способом захоплена — луганське приміщення захопили окупаційні війська. «Запорізька металургійна компанія» не вела і не веде ніяких процесів, пов’язаних з якимось бізнесом», — сказав Данілов.