33-річна Катерина Гандзюк — активістка та працівниця Херсонської міської ради. У липні 2018 року на виході з власного під’їзду її облили сірчаною кислотою. Після трьох місяців у лікарні та числених операцій її організм не витримав наслідків атаки й жінка померла.

16 жовтня 2018 року, за три тижні до смерті Катерини Гандзюк, Слідство.Інфо записало аудіоінтерв’ю з нею в київській лікарні. Ми обговорили версії нападу. Саме ця розмова стала початком роботи над фільмом-розслідуванням «Гандзюк: системне вбивство», опублікованим Слідством.Інфо 25 березня.

МЕТА НАПАДУ

Як ви вважаєте, метою було вас знерухомити на якийсь час чи метою було вбивство?

Мені взагалі дуже складно сказати, що було метою. Але, наскільки я знаю від обласного прокурора, він приїжджав до мене на цьому тижні, він просив багато речей не казати для преси, але менше з тим, це важливо, що вони тренувалися, що він тренувався поливати саме от так.   

Що значить тренувався? На якихось…

…предметах. Вони тренувалися наносити якомога більшу шкоду. Як облити максимальну площу та як самому лишитися неушкодженим. Але той, хто поливав, усе одно ногу пошкодив.

Але, судячи з кількості кислоти, яку вони мали…

… це — замах на вбивство.

Чому саме такий спосіб, як ви думаєте? Чому саме кислота?

Дуже дивно. З того, що зливають, вони між собою говорять, що може мене хотіли спочатку побити. Але від цього способу відмовилися — місця підходящого не знайшли, не були впевнені, що зможуть нанести потрібний обсяг травм. І хтось порадив кислоту, й Опер (позивний одного з підозрюваних, який, за версією слідства, організував групу нападників на Катерину Гандзюк. Справжнє ім’я — Сергій Торбін. Позивний «Опер» отримав під час війни на Донбасі — ред.) каже, що «мені треба порадитися із замовником». І погодив цей спосіб з кимось. Чому такий — не знаю.

Як думаєте, це якось пов’язано з виборами, які наближаються?

Так чи інакше, думаю, що пов’язано. Усунути мене від будь-якого політичного процесу дуже багатьом сьогодні вигідно.

ВИКОНАВЦІ

Як ви вважаєте, чи затримані — це саме ті люди, які були виконавцями?

Так.

П’ятьох уже затримали. Як ви думаєте, це всі виконавці?

Я думаю, що може ще якісь дрібні є, але основні — всі.

А чому вони це робили, з того, що ви знаєте?

Я думаю, що за гроші. Вони раніше намагалися створити… Це не можна назвати ОПГ, ну, якусь групу, яка б виконувала певні завдання, чи влізла б в якісь теми з лісом, з рибою, чи ще з чимось. Тобто він (Сергій Торбін — ред.) повернувся з війни й шукав себе в такому напівбандитському цивільному житті. Вони шукали, до кого б прилаштуватися, щоб виконувати певні завдання. Якісь шезлонги охороняли на морі, поля. От такого плану.

Ви кажете, що були знайомі з ним. В яких ситуаціях перетиналися, чому?

Він звертався до мене кілька разів. Один раз просив допомогу щодо пального, треба було кудись їхати, я допомогла. А другий раз — треба було повісити борди з Ярошем, я теж їм допомогла.  

А як ви думаєте, чому він тоді не відмовився організувати цей замах, якщо ви були особисто знайомі?

Я думаю, йому байдуже. Я не думаю, що він має якісь сентименти щодо мене.

Про які суми йдеться?

Я думаю, що десь від 5 до 30 тисяч доларів. Порахували приблизно по тому, що ви познаходили, що теоретично мали знайти та скільки мало залишатися в проміжних ланках між замовником й організатором. Крім Опера ж хтось іще є, хто в будь-якому разі собі теж щось лишив. Не за 500 доларів вони ж це робили.

Катерина Гандзюк у лікарні. Вересень 2018. Скріншот з відео Громадського.

ПОГРОЗИ

Чи вам погрожували? За вами стежили останні три місяці?

За мною постійно стежили представники правоохоронних органів. Я саме тому не була уважна до якогось нового стеження.

Як це проявлялося? Як ви це помічали?

Біля роботи людей помічала, різні машини. Зовнішнє спостереження.  

А чому ви думаєте, що це були правоохоронці?

Я знаю це напевно.

Вас прослуховували?

Так. Я думаю, протягом останнього року.

Якісь погрози ви отримували останнім часом? Якісь натяки, SMS-ки, поради?

Мені складно казати, тому що погрози — це теж частина моєї роботи. Тобто я постійно якісь погрози отримувала від різних людей. Але от таких якихось конкретних — ні.

ВЕРСІЇ

За останні три місяці з ким у вас траплялися конфлікти, кого б ви найбільше запам’ятали, над чим варто працювати?

Найбільш дошкульним було те, що Владислав Мангер програв Верховний суд, в якому визнавалися правдивими факти програми (йдеться про сюжет, який Катерина Гандзюк зняла разом з журналістом Сергієм Нікитенком — ред).

Коли саме це сталося, що він програв суд?

Наприкінці червня.

Після того, як він програв суд, чи були у вас якісь там зустрічі, сутички?

Ніколи це особисто не обговорювали. Але знала, що йому це дуже дошкуляло. Цей програш у цьому суді.

Ви знаєте його як людину, яка могла б через цей програш…

У нього в оточенні просто перебувають такі відверті бандити, які зникли після арешту Опера. Мангер має кримінальне оточення, яке могло піти на такий злочин просто от «по-понятіям». Тобто, не маючи причини. Тому що причини я не знаю. Події, яка могла послужити причиною, я не знаю.  

Вони могли йому навіть це як подарунок зробити. Олексій Москал — Москаленко його справжнє прізвище. Він змінив прізвище на Левін. Олексій Левін (на сьогодні Олексій Левін — один з підозрюваних в організації вбивства Катерини Гандзюк за версією слідства — ред.). Це бандит з оточення Мангера.

Ви кажете, що вони зникли з міста?

Прокурор мені казав, що він (Олексій Левін — ред.) втік і сидить у Домінікані. Він боїться. І є факти, які підтверджують, що вони перетиналися з Опером напередодні. Усе зрозуміло, крім мотиву. Мотиву немає.

Олексій Левін — один з підозрюваних в організації вбивства Катерини Гандзюк за версією слідства. Скріншот з відео, яке опинилося в розпорядженні журналістів Слідства.Інфо

ДАВНІЙ КОНФЛІКТ

Якщо ви бачите, що ця версія може бути найімовірнішою, то можна все-таки більше дізнатися про ваш конфлікт? Про ті стосунки, які у вас були з Мангером.

Це дуже стара історія стосунків. Через цю людину мені довелося піти з «Батьківщини».  Тому що коли Юлія Володимирівна вирішила, що ця людина буде над нами, я не змогла цього стерпіти, вийшла з партії, на той час з хорошим рейтингом, перспективою стати депутатом. Ми тоді разом з нинішнім міським головою (Володимир Миколаєнко — ред.) покинули лави, щоб з ним не бути в одній партії.

Що саме в Мангері вас змусило піти?

Він — колишній помічник Журавка (депутат-утікач, колишній член «Партії Регіонів» — ред.).

Ви пішли тоді з «Батьківщини», і далі? Які у вас були конфліктні речі?

Ну далі ми виграли в нього вибори. Політично заважали.

Ви мали з ним прямі розмови чи конфлікти?

Ні. Ніколи.

Вам колись від нього передавали якісь поради, погрози? Чи відчували ви від нього небезпеку весь цей час?

Ні.

У нього є якісь амбіції щодо наступних виборів?

Так. І народного депутата, і міського голови. Я думаю, що я йому дуже заважаю в цьому. Він розуміє, якщо буде балотуватися, якщо буде вести кампанію, то ви йому достатньо сильно можете перешкоджати? Тобто теоретично вас могли хотіти усунути, щоб не заважали йому балотуватися?

Так.

Голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер, підозрюваний у вбивстві Катерини Гандзюк, під час засідання Апеляційного суду Києва з розгляду скарги про обрання йому запобіжного заходу, 21 лютого 2019 року. Фото Ратинський В’ячеслав / УНІАН

ПРАВООХОРОНЦІ

А які стосунки в Мангера і банди цих людей з правоохоронними органами?

Хороші. З міліцією — хороші.

Тобто вони тісно працюють разом?

З міліцією так. Левін може навіть привозити різні документи від слідчих.

Тобто в разі, якщо би це були вони, ви допускаєте, що правоохоронці могли би їх покривати?

Так.

Ви говорите саме про поліцію? А з іншими? СБУ, прокуратура?

Саме про поліцію, так. У прокуратурі лише з Циганком. Це — перший заступник прокурора. Через Паламарчука (Микола Паламарчук — народний депутат — ред.) пов’язані.

Ви довіряєте поліції? Вірите, що розкриють цей замах?

Поліції — ні. СБУ довіряю.

Чи можуть зараз організатори якось впливати, тиснути на поліцію в процесі розслідування?

Запросто. Я думаю, особливо через прокуратуру. Можуть затягувати слідство.

ЗАМАХИ НА АКТИВІСТІВ

Чи пов’язуєте ви замах на вас із замахами на інших активістів? Є версія, що це — дестабілізація. Чи це окремий випадок?

Це моя версія. Я її прихильник. Я вважаю, що так, пов’язаний. Що існує певна група людей, яка тут підігріває всі ці локальні місцеві конфлікти, певним чином каталізуючи напади на активістів.

Звідки ця група діє?

Думаю, не з України.

Достатньо багато замахів, але це, все-таки, різнопланові активісти. Якісь люди пов’язані з політикою, якісь ні. Чи всі вони, на вашу думку, в «одному кошику»? Найбільше ви пов’язуєте замах на вас з нападами на яких активістів?

Наприклад, я пов’язую замах на Устименка (Віталій Устименко — одеський активіст, лідер місцевого осередку «Автомайдану»; на нього напали в червні 2018 року — ред.) із замахом на Нікитенка. Замах на мене — не знаю. Це взагалі надто складно, тому що задіяні АТО-шники. Треба дивитися, де ще залучали АТО-шників. Я думаю, спеціально вербують саме людей з правого середовища, АТО-шного. Хтось це все підстрікає, воно не само по собі відбувається.

ОФІЦІЙНЕ СЛІДСТВО

Як ви вважаєте, які взагалі шанси, що організатори будуть знайдені?

Чесно? Ніякі. Я думаю, найкращий варіант, це якщо просто мені скажуть, хто це. Просто мені принаймні розкажуть, що відбулося. Щоб я розуміла, бо я не розумію. А те, що я не вірю в офіційне слідство, те, що там офіційно їх притягнуть до відповідальності…

З того, що ви знаєте про рух справи, яку версію розглядають як найімовірнішу?

Що це Москал і Мангер. Судячи з того, що мені розказав прокурор, я не можу сказати, що вони не діють. Я можу сказати, що бездіє поліція, але прокуратура щось робить. СБУ щось робить. Якесь слідство відбувається.

ЛІС

А Москал і Мангер мали якісь зв’язки чи стосунки з Торбіним та іншими? Які саме?

Є, наприклад, теорія, що вони спалили ліс. Що ця лісова пожежа (наприкінці травня 2018 року в Херсонській області згоріло понад 600 гектарів лісу. Правоохоронці підозрювали підпал. Провадження щодо лісу, як і розслідування обставин нападу на Гандзюк забрала ГПУ — ред.) — результат їхньої діяльності. Вони мали спалити шматочок лісу. Спалити, щоб покривати незаконну вирубку. А спалили 600 гектарів. Випадково. Щось пішло не так, вийшло з-під контролю.

І Мангер знав близько цих людей.

Може, ще щось хочете додати, щоб нам варто було перевірити? Щось нове?

У принципі, все. Історія така сама, як і в інших регіонах. Під виглядом місцевого фінансового інтересу формується абсолютно конкретне антиукраїнське лобі. Роблять вигляд, що це все — про гроші, про ліс, про дерибан, але насправді — ні фіга. Насправді, це про щось інше.

Палата в опіковому центрі, де Катерина Гандзюк провела останні місяці свого життя. Фото Слідство.Інфо