Розслідування базується на документах компанії Mossack Fonseca (Панама, БВІ), які отримало німецьке видання Süddeutsche Zeitung та поділилося з колегами з International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) та OCCRP, українським партнером якої є «Слідство.Інфо»

Найвища будівля в Одесі. Хмарочоси престижного житлового комплексу «Арк-Палас» затуляють півнеба. Їх звела бізнес-група «РОСТ», яку регулярно пов’язують з мером Одеси Геннадієм Трухановим. Сам він все заперечує. Три роки тому нам вдалося поговорити з Трухановим про його причетність до цього бізнесу. Тоді він ще був народним депутатом.

ГЕННАДІЙ ТРУХАНОВ, у 2013-му році народний депутат України:

– Є така будівельна група РОСТ Одеська. Ви до неї маєте відношення?

– Нет.

– Ніякого відношення не маєте?

– Никакого отношения.

– Абсолютно?

– Абсолютно! Это кому-то нравится писать, что я владелец компаний, пароходов, домов и всего остального.

– Ну, ви колись в ній працювали, напевно, якщо вас пов’язують?

– Нет, я не працював ніколи.

– А чому ви не судитесь з тими журналістами, які пишуть таке?

– Это бесполезно, судиться с журналистами, тем более по статьям в интернете. Бесполезно.

За рік Геннадій Труханов стане мером Одеси. Вгору підуть і справи групи «РОСТ». Сьогодні вона отримує більшість підрядів на ремонт доріг в Одесі і чимало в Києві. А сам Труханов контролює багатьох депутатів Одеської міської ради, що дозволяє йому проводити важливі рішення, в тому числі земельні.

Але так було не завжди. Бо починав свій шлях Труханов в кримінальні дев’яності.

ГЕННАДІЙ ТРУХАНОВ, Одеський міський голова:

– Я прошел в жизни очень сложный путь. Очень сложный путь. И шел его сам. У меня не было родственников, которые меня тащили, дяди, тети, которые бы меня… Поступил в военное училище, моя биография есть. И когда кто-то ко мне хочет наведаться домой и там, где я жил, как я жил со своей семьей, понимаешь, я как мужчина, который умеет защищать свою семью и свой дом, у меня это вызывает реакцию такую, не совсем здоровую.

Як і мер Києва Віталій Кличко, мер Одеси Геннадій Труханов прийшов у політику з єдиноборств. На початку 90-х він займався тайським боксом. Як молодій людині з бійцівською практикою заробити на красиве життя? У ті мафіозні часи найлегший спосіб піднятися – це стати охоронцем або членом кримінальної бригади. Труханов з друзями відкривають охоронне агентство «Капітан». Через це прізвисько «Капітан» закріпиться за Трухановим на довгі роки. «Капітану» і його команді пощастило: їхнім клієнтом стає Леонід Мінін – один з найвпливовіших персонажів кримінальної Одеси.

Мінін контролював Одеський порт і перевалку зброї через нього. До речі, саме він став прототипом героя Ніколаса Кейджа в голлівудському фільмі «Збройний Барон».

Дехто вважає, що фільм знято про життя росіянина Віктора Бута, але це не так. Бут ніколи не мав стосунку ні до України, ні до Одеси. Натомість Мінін разом зі своїм угрупуванням тримав у покорі мало не все найбільше місто південної України.

Тут 20 років тому в Одеському порту угрупування Леоніда Мініна вантажило зброю на кораблі, яка потім розходилася по всіх гарячих точках планети.

За даними досьє італійської поліції, яке є в нашому розпорядженні, в одеському угрупуванні було кілька ключових осіб. Окрім самого Мініна, його права рука Олександр Ангерт на прізвисько «Ангел», Олександр Жуков, який займався фінансами, а також Геннадій Труханов, який був особистим охоронцем Мініна та їздив за ним по світу з грецьким паспортом на ім’я Геннідаса Озопулоса.

ГЕННАДІЙ ТРУХАНОВ, у 2013-му році народний депутат України:

– Ви були знайомі з паном Леонідом Мініним?

– Конечно. Конечно.

– Були знайомі, да? А які у вас були стосунки?

– Он был достаточно такой известный бизнесмен в городе. В Одессе работал. Естественно, что многие знали его. Он одессит сам, я одессит. И многие одесситы – его родственники. Ну, это такой круг общения.

– Газета «Ґардіан» називала вас його бодіґардом, тілоохоронцем.

– Меня почему-то все записывают в бодигарды. Наверное, по их мнению, я ни на что больше не способен.

Зараз ми їдемо додому до Алли Користовської. Сьогодні вона на пенсії, але у 80х-90х роках працювала слідчим в Одеській міліції. І дуже багато знає про діяльність організованого злочинного угрупування Леоніда Мініна.

АЛЛА КОРИСТОВСЬКА, у 80-х роках слідчий одеської міліції:

– Малиновые пиджаки и кресты на цепях уже ушли, так ведь? Сегодня это все бизнесмены. Политики. Я начала среди своей милиции, начала искать, что такое Ангерт. Узнала кличку Ангел. Ознакомилась с материалами уголовного дела. НЕ полностью, а ознакомилась. Судим он был в Одессе за убийство девочки. Там грабеж был. Там была некрасивая сцена одна. Он во время полового акта этого – он откусил мочку уха вместе с сережкой. И выплюнул. Этой девочки. Что за девочка, я не знаю, во всяком случае, в изнасиловании он был обвинен. В изнасиловании и в грабеже. И убийстве. И убийстве. Получил срок. Труханов был на правах начальника охраны. Если уж он пошел к Ангелу, он знал хорошо, что такое Ангел, и пошел туда наниматься, и пошел туда служить…

ГЕННАДІЙ ТРУХАНОВ, у 2013-му році народний депутат України:

– А з паном Ангертом які стосунки у вас?

– Я не хотел бы комментировать этот вопрос.

– Чому?

– Уже все давно написано, прописано. Тем более, что вы верите каким-то непонятным статьям.

– Тобто, ви підтримуєте з ним дружні стосунки?

– Я со многими поддерживаю дружеские отношения. Товарищеские, дружеские отношения.

У 2000-му році Леоніда Мініна заарештувала італійська поліція. Він отримав тривалий тюремний термін. Олександр Ангерт осів в Ізраїлі, а Олександр Жуков переїхав до Лондона, де його донька стала цивільною дружиною російського мільярдера Романа Абрамовича. З усієї команди в Одесі залишився тільки Геннадій Труханов. І він швидко довів, що не збирається пасти задніх.

– Визнати обраним Одеським міським головою Труханова Геннадія Леонідовича, висунутого шляхом самовисування.

ГЕННАДІЙ ТРУХАНОВ, Одеський міський голова:

– Лучший подарок Одессе – это, конечно, безопасный город. Чистота и порядок в городе. Комфортная жизнь одесситов в нашем городе.

Але нещодавно нам стали відомі нові факти з життя одеського мера. Ім’я Геннадія Труханова неодноразово спливає у документах та листуванні панамського реєстратора офшорів Mossack Fonseca. Фірми з Британських Віргінських островів, де міський голова виступає засновником, контролюють чимало бізнесів Україні. Земельні ділянки, будівництво офісів та житла, ремонт доріг за гроші бюджету – ось сфера інтересів нинішнього керманича Одеси. Хоча в його декларації в розділі «володіння бізнесом» уже багато років стоїть прочерк.

У цьому найдорожчому в Одесі житлово-офісному комплексі частина площ належить підприємству «Винні традиції». Воно, в свою чергу, має власника – віргінську компанію. Ось повідомлення для юристів, що засновниками цієї віргінської компанії є Андрій Іванчо та мер Одеси – Геннадій Труханов.

Віргінська компанія називається Macon Assets Limited, а її співвласник Андрій Іванчо – давній друг Геннадія Труханова. У 90-х вони разом заснували охоронну фірму «Капітан». Іванчо був помічником в майбутнього одеського мера, ще коли той був народним депутатом. А сьогодні разом з донькою Труханова Катериною Андрій Іванчо керує фірмою «Скво», яка зводила цей комплекс і продає в ньому житлові та офісні площі.

– Добрий день! «Громадське телебачення». Скажіть, будь ласка, компанія «Скво» – це у вас?

– Нет, это в другом здании.

– А где именно?

– Сейчас охрана к вам придёт. «Скво» вам надо?

– «Скво». Здравствуйте. «Громадське телебачення». «Скво». Фирма «Скво».

– Я понимаю. А вы с кем-то договаривались?

– Хотим обратиться за комментарием.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Скво» зареєстроване в цій будівлі, шлях до офісу якого так раптово забули охоронці цього житлово-офісного комплексу. Керівником цієї компанії значиться Іванчо Андрій Андрійович. Це бізнес-партнер Геннадія Труханова по низці офшорних віргінських компаній. Зараз спробуємо зв’язатися з цією фірмою хоча б телефоном.

– Добрый день!

– Да, здравствуйте. Это компания «Скво»?

– Да.

– Девушка, скажите, я могу Андрея Иванчо увидеть или услышать?

– Кого?

– Андрея Андреевича Иванчо.

– Его нет.

– Нет, да? А когда появится?

– Не знаю.

– Понятно. А Катерина Труханова есть на месте?

– Нет.

– Ясно.

– А как вас зовут, простите?

– Меня зовут Дмитрий.

– А по какому вопросу вы звоните?

– Мы бы хотели получить комментарий. Это телевидение беспокоит.

– К сожалению, на месте никого нету. Я прошу прощения, у меня вторая линия.

Крім Macon Assets Limited, яка фактично є одним з власників «Арк-Паласу», ім’я Геннадія Труханова та його друзів спливає і в інших віргінський фірмах. Зокрема, часткою в Corderoy Trading Limited, крім одеського мера та Андрія Іванчо, за документами володіє ще й Юрій Шумахер. Це депутат Одеської міської ради, який обрався за списками труханівської партії «Довіряй ділам». А до обрання в депутати, Шумахер був генеральним директором вищезгаданої групи «РОСТ». Після того, як Труханов та Шумахер стали владою, група «РОСТ» найбільше отримує бюджетних грошей на ремонт доріг в Одесі.

АРКАДІЙ ТОПОВ, активіст ініціативи «Антикорупційний офіс»:

– За останні роки видатки на ремонт доріг в Одесі збільшилися в п’ять разів. Якщо в 2013-му році це було 66 мільйонів гривень, то в 16-му році планується виділити вже 374 мільйони! Десять тендерів, вартість яких перевищила 20 мільйонів гривень. З цих десяти вісім тендерів виграли фірми з групи «РОСТДОРСТРОЙ».

Те, що одеський мер багато років наполегливо спростовував, підтверджують численні документи, які є в розпорядженні «Слідства.Інфо» і наших колег з провідних світових медіа. Геннадій Труханов через віргінські офшорні компанії контролює різні частини групи «РОСТ», яка займається не лише ремонтом доріг чи будівництвом наддорогого житла, а й, наприклад, зводить квартири для середнього класу.

Цей новий житловий комплекс на вулиці Прохорівській теж є частиною бізнес-імперії Одеського мера Труханова. Тільки через іншу офшорну компанію – Hemes Group Limited.

Страхування, будівництво заміських котеджів, юридичні послуги – ми нарахували понад двадцять підприємств, пов’язаних з одеським мером та його найближчим оточенням. Через віргінські офшори. Та найцікавіше, що в усіх реєстраційних документах Геннадій Труханов зазначений не як громадянин України. Він має іншу реєстрацію – російську!

Московська область, місто Сергієв Посад, вулиця Паркова, 5. Наші російські колеги відвідали це місце в Підмосков’ї. Але будинок очевидно використовувався просто для отримання адреси реєстрації.

Чутки про російське громадянство одеського мера ходили й раніше. Два роки тому народний депутат Володимир Ар’єв на своїй сторінці у Facebook виклав копії документів з Федеральної міграційної служби Росії, де йшлося про те, що мер Одеси має два російські паспорти – один з реєстрацією в Дагестані, інший – в Сергієвому Посаді. Причому, останній російський паспорт Труханов нещодавно отримав повторно – в зв’язку з досягненням 45-річного віку. Сам мер Одеси повідомлення про своє російське громадянство тоді спростував. Але тепер, маючи на руках копії реєстраційних документів віргінських офшорів, ми знову звернулись до Геннадія Труханова по коментар.

Одеський мер не захотів давати нам інтерв’ю, телефоном через свого прес-секретаря передав відмову. Але подивимось, можливо наш особистий візит до нього змінить його точку зору, і він розкаже про свою причетність до низки офшорних компаній на Британських Віргінських островах.

– Добрий день, Громадське Телебачення. А є міський голова на місці?

– Нет, он в отпуске, через неделю будет.

Та коли мер Одеси вийде з відпустки, можна здогадатися, що він знову заходиться все спростовувати. Як уже робив це раніше.

ГЕННАДІЙ ТРУХАНОВ, у 2013-му році народний депутат України:

– С 2005-го года, когда я решил идти в политику, меня один человек предупредил: говорит, ты, идя в политику, должен быть готов, что завтра ты окажешься агентом. Послезавтра ты окажешься нетрадиционной ориентации. А на следующий день у тебя окажется там миллион детей.

Отже, Геннадій Труханов має шанси стати ще одним українським чиновником, який рішуче і наполегливо спростовує матеріали журналістських розслідувань. А потім, не виключено, як і інші діячі, шукатиме притулку в Росії. І судячи з отриманих нами документів, там його приймуть як свого.