Гірські річки, схили і степи, заквітчані поля і нові мальовничі курорти – такі відео-ролики запропонував показувати на моніторах швидкісних поїздів “Інтерсіті” блогер і засновник українського старт-ап проекту про подорожі Україною “Ukraїner” Богдан Логвиненко. Втім, Логвиненку відмовили у розміщенні відеороликів, навіть безкоштовно. Натомість, на тих же моніторах можна побачити рекламні ролики Оксани Марченко – дружини скандального політика Віктора Медведчука та куми російського президента Владіміра Путіна.

Історія Богдана Логвиненка викликала бурхливе обговорення в соціальних мережах. Але в Українській залізничній швидкісній компанії (УЗШК), яка керує потягами “Інтерсіті” заявили, що вплинути на це рішення не можуть. Адже конкурс на розміщення реклами на моніторах виграла фірма “Ай Ком”. Мовляв, тепер вони і вирішують, що показувати на екранах  в швидкісних потягах.  А йдеться про, не багато не мало, 540 екранів, рекламу на яких переглядають близько 260 тисяч пасажирів щомісяця. І екрани є не єдиною рекламною площиною у швидкісних поїздах. 

Конкурс на залучення операторів реклами в швидкісних потягах провели ще у 2015-му році. Тоді, крім розміщення реклами на моніторах, УЗШК шукала ще й фірму, що випускала би бортовий журнал в «Інтерсіті», який гортають пасажири під час подорожі. Також планувалося знайти агентство, яке займалося б розміщенням реклами при підключенні пасажирів до Інтернету, та фірму, яка шукала б рекламодавців на наліпки і постери на площинах вагонів.

Конкурс на пошук рекламних агентств зрештою закінчився приголомшливою перемогою “донецьких”.

Для розміщення реклами на моніторах керівництво УЗШК обрало донецьке ТОВ “Ай Ком”. Раніше, у своєму розслідуванні Слідство.Інфо з’ясувало, що ТОВ “Ай Ком” (в оригіналі ICom – Intercity Communication – ред.)  тісно пов’язане із оточенням міністра інфраструктури часів Януковича Бориса Колеснікова. Ця фірма входить до групи компаній донецького бізнесмена Костянтина Баскіна, який два скликання поспіль був помічником нардепа-регіонала Олександра Заца. Сам Зац, у свою чергу, є дуже наближеною людиною до Колеснікова. До того, як Зац став нардепом від ПР, він працював у компанії “Конті”, що належить Колеснікову, а потім був його заступником в Донецькій облраді.

Втім, в “Ай Комі” будь-які зв’язки з Колесніковим заперечили. А сам екс-регіонал в коментарі Слідству.Інфо сказав, що самого Заца востаннє бачив у парламенті біля чотирьох років тому, а на наше уточнення про те, чи має він якийсь стосунок до відповідних компаній заявив: “Жодного! Послухайте, ви – чисті клоуни. Працюєте на західні гроші проти України і будете якісь ідіотські питання мені ставити?”.

Не шукати “зраду” у нас закликали й в “Укрзалізниці”. Там Слідству.Інфо повідомили, що оператора з розміщення реклами на моніторах “обрали на прозорому конкурсі”. Ми ознайомились із переліком конкурсантів і побачили, що більшість компаній, які брали участь у відборі, мають донецьке коріння, а деякі –  пов’язані з оточенням Колеснікова. Саме він в часи Януковича, як міністр інфраструктури, контролював запуск проекту швидкісних потягів “Інтерсіті”. Після Майдану Колесніков разом з іншими регіоналами з влади пішов, але фірми, пов’язані з його оточенням, очевидно, невдовзі повернулися в “Інтерсіті”, щоб заробляти на рекламі.

 

Інші два види рекламних площ – бортовий журнал і рекламні постери у вагонах – отримала в розпорядження ще одна компанія донецького походження – ТОВ “Офісер”. Її власник – Едуард Толстов, у соцмережах не приховує, що є частиною креативної команди вже відомої нам компанії “Ай Ком”.

Можливість показувати рекламу при підключенні до Wi-Fi у потягах здобула компанія “Креативні комунікації”. Її керівник – донеччанин – Андрій Будяк, який ще й багато років очолює телеканал Колеснікова під назвою “Скіф-2”, а перед тим працював PR-менеджером компанії “Конті”, що також належить екс-міністру інфраструктури.

Керівник компанії “Креативні Комунікації”, однієї з компаній, що виграли тендер на рекламу в поїздах “Інтерсіті”, Андрій Будяк.

Ми спробували з’ясувати, скільки заробляють фірми з оточення Колеснікова на численних рекламних носіях в державних потягах “Інтерсіті”. Втім, на наш запит щодо надання копій угод з рекламними посередниками, “Укрзалізниця” відповіла відмовою. Юристи вважають, що відмова надавати цю інформацію є прямим порушенням закону і цілком може означати, що переможець конкурсу офіційно сплачує символічні гроші, а реально розраховується якимось іншими чином. “Найвірогідніше, коли проводять такі конкурси, їх проводять під конкретні фірми. Тобто, фактично, за найменшою маржою або навіть за безцінь здають в оренду майно, яке мало б орендуватися за мільйони і отримувати відповіді доходи, які надходили б у місцевий чи державний бюджет”, – пояснив юрист “Центру протидії корупції”, Олександр Литвин.

Розголос не минув даремно. З Богданом Логвиненком вийшло на зв’язок керівництво “Ай Кому” і запевнило, що дуже хоче співпрацювати і розміщувати ролики його проекту “Ukraїner” про мальовничі місця України. Про свої ж заробітки на моніторах вагонів керівництво “Ай Кому” промовчало.