Понад 346 мільйонів гривень збитків завдала державі корупційна схема, пов’язана з компанією «Енергомережа». Хоча, за даними НАБУ, загальна сума збитків набагато більша — майже 1,5 мільярда. Організував оборудку, за даними слідства, екс-депутат і колишній керівник компанії Дмитро Крючков.

Майже два роки Крючков був у розшуку, поки його не затримали німецькі правоохоронці. Екс-нардепа екстрадували в Україну й 17 квітня взяли під варту. Попри те, що прокурори наполягали на сумі застави в 346 мільйонів гривень, Солом’янський суд ухвалив затримати Крючкова на 45 діб із можливістю застави 7 мільйонів 11 тисяч гривень.

Хто такий Дмитро Крючков, як працювала ймовірна схема з «Енергомережею», хто причетний до оборудки й у чому звинувачують екс-керівника компанії — у матеріалі «Слідства.Інфо».

ЯК ПРАЦЮВАЛА ЙМОВІРНА СХЕМА «ЕНЕРГОМЕРЕЖІ»

З 2006-го по 2007 рік Крючков був народним депутатом від «Блоку Юлії Тимошенко», працював у комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу. 2014-го став керівником компанії «Енергомережа».

За даними НАБУ, впродовж 2014-2015 років Крючков організував схему, за якою споживачі електроенергії замість того, щоб сплачувати за неї постачальнику, акціонерному товариству «Запоріжжяобленерго», перераховували кошти посереднику — компанії «Енергомережа», яка своєю чергою й повинна була розраховуватися з постачальником.

За версією детективів НАБУ, фактично компанія цього не зробила, з 346 мільйонів перерахувавши лише 1 мільйон 700 тисяч гривень.

НОВІ ІМЕНА В КОРУПЦІЙНІЙ ІСТОРІЇ

Журналісти проекту «Схеми» наприкінці березня оприлюднили записи телефонних розмов Дмитра Крючкова навесні-влітку 2015 року, на яких обговорюється організація корупційної оборудки.

Із записів стало відомо, що схеми з виведення грошей компанією «Енергомережа» стосувалися не лише «Запоріжжяобленерго», але й на кількох інших обленерго, контрольний пакет акцій в яких належить державі. А до оборудок, окрім Крючкова, ймовірно причетні соратник президента, депутат БПП Ігор Кононенко й бізнесмени Григорій та Ігор Суркіси.

Детектив НАБУ Роман Войтюк у коментарі журналістам заявив, що загальна сума збитків, заподіяних Крючковим та іншими особами, оцінюється в понад 1 мільярд 400 мільйонів гривень.

Екс-депутат від «Батьківщини» та голова правління компанії «Енергомережа» Дмитро Крючков під час засідання суду щодо обрання йому запобіжного заходу, Київ, 17 квітня 2019 року. Слідство.Інфо

ЗАТРИМАННЯ ТА ЕКСТРАДИЦІЯ

НАБУ розслідує справу від грудня 2015 року. Бюро було готове вручити Крючкову повідомлення про підозру в червні 2016-го, та не змогло встановити його місцезнаходження. Невдовзі екс-депутата оголосили в національний розшук, а на початку 2017 року — у міжнародний.

Керівника «Енергомережі» затримали на території Німеччини у квітні 2018 року, а в березні 2019-го уряд ФРН дав згоду на видачу Крючкова.

15 квітня Дмитра Крючкова екстрадували в Україну. Уже за два дні йому обрали запобіжний захід — тримання під вартою з можливістю внесення 7 мільйонів 11 тисяч гривень застави. 

Як прокоментував «Слідству.Інфо» керівник САП Назар Холодницький, 7 мільйонів — надто мала сума, яка не гарантуватиме, що підозрюваний не буде переховуватися від офіційного слідства. Тому прокурори оскаржуватимуть розмір застави.

Екс-депутат від «Батьківщини» та голова правління компанії «Енергомережа» Дмитро Крючков під час засідання суду щодо обрання йому запобіжного заходу, Київ, 17 квітня 2019 року. Слідство.Інфо

ЩО РОЗПОВІВ КРЮЧКОВ

Під час судового засідання, на якому Дмитрові Крючкову обирали запобіжний захід, він підтвердив, що тісно співпрацював із соратником Петра Порошенка Ігорем Кононенком. І заявив, що президент нібито схвалював цю співпрацю й опосередковано контролював процес. Утім, про братів Суркісів Крючков жодним словом не прохопився.

Насамкінець Крючков звинуватив в упередженості НАБУ, яке під час розслідування розкрадання коштів обленерго «не побачило» слідів діяльності бізнес-партнерів Порошенка. Також Крючков заявив, що керівник НАБУ Артем Ситник отримав від них півмільйона доларів «за сприяння в слідстві».

Крючков заявив, що керівник НАБУ Артем Ситник отримав півмільйона доларів «за сприяння в слідстві». На фото — екс-нардеп під час засідання суду з розгляду клопотання про обрання йому запобіжного заходу в Солом’янському районному суді Києва, 17 квітня 2019 року. Синиця Олександр / УНІАН