Проців, невелике поселення поблизу Києва. Земля тут дуже дорога. А з виходом до води – взагалі безцінна.

Укріплений берег, місце для катера, господарська споруда, маєток та майже півгектара землі тут належать першому заступнику голови Одеської облдержадміністрації Олександру Терещуку.

І це лише однин із низки розкішних об’єктів нерухомості колишнього працівника МВС із 30-річним стажем.  

У революційну зиму 2014-го саме він керував силовиками Волинської області.  Активіст луцького ЄвроМайдану, а нині позафракційний нардеп Ігор Гузь каже – Терещук був дуже лояльним до режиму Віктора Януковича:

«На мене особисто Терещук відкрив 3 кримінальні справи, я сидів з електронним браслетом, мені загрожувало 8 років ув’язнення. Статті були політичні – захоплення обласної адміністрації, розривання портрету Януковича, ряд таких інших нюансів. Насправді Терещук, будучи на Волині, очолював терор проти Майдану, тому що люди могли бути засудженими. І багато таких системних інших питань, де фактично він поводився як служака Віктора Януковича на той період часу».

Із таким записом у резюме генерал міліції потрапив під закон про люстрацію, утім заборона обіймати високі чиновницькі посади обійшла Терещука, скаржиться голова громадської організацій «Громадський люстраційний комітет» Олександра Дрік:

«У жовтні 2014-го року він мав бути звільнений. 5-го червня Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк оголосив під час засідання Уряду, що його таки було люстровано. Проте, вже 6-го червня, наступного дня, його перевели в Нацгвардію і вже 1-го липня Комітет з оборони, парламентський комітет, прийняв рішення про те, щоб не застосовувати на нього дію закону «Про очищення влади». І вже 3-го липня Президент вивів його з-під люстрації, 4-го липня Аваков поновив його на посаді. Тобто, фактично ми говоримо про те, що була така ціла схема проведена, щоб дуже швидко, менше ніж за місяць після його звільнення, поновити його на посаді. І при тому це було зроблено незаконно, тому що Президент не мав права застосовувати до Терещука оцю частину закону про очищення влади, оскільки вона застосовується до військових генералів».

Лише у грудні 2015-го міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про звільнення Терещука у традиційному для себе стилі – постом у Фейсбук. Наступні півтора роки Терещук керував воєнізованою охороною паливного міністерства, а навесні 2017-го навіть виграв конкурс на посаду першого заступника голови Одеської обласної держадміністрації.

Тут, під час щотижневої апаратної наради, ми і знаходимо новоспеченого чиновника. Він, побачивши журналістів «Слідства.Інфо», влаштовує невеличкий перформанс – зі звинуваченнями у шпигуванні за родиною і перекручуванні фактів. На питання Терещук погоджується відповідати лише в присутності колег і решти журналістів.

«З приводу процівського будинку – внесу ясність. Так, я дійсно купив землі – 40 сотень, не 40 гектар, як ви написали, 40 соток. Я кажу при колегах, як є. Купив, підготував документи, получив дозвіл на забудову. Зараз є будівля, невеликий садовий будиночок, збудував я, він не введений в експлуатацію. Ну і там помічні будівлі. Сажаю там картошку, клубніку, маліну. Зараз не маю часу, а раніше саджав» – пояснює чиновник.

Нова посада Терещука в Одесі зумовила подання ним електронної декларації. Окрім маєтку у селі Проців та трьох квартир у Києві, родина Терещуків володіє ось цим будинком у Жулянах, приватному секторі столиці. Ще 2010-го СБУ арештувала землі тут як роздерибанені в часи міського голови Леоніда Черновецького. Зрештою справа перейшла під юрисдикцію київської міліції, яку півтора роки поспіль, до кінця 2015-го очолював саме Олександр Терещук.

У автопарку родини Терещуків джипи Фольксваген Тігуан і Ауді К’ю7, трицикл і новенький трактор. Серед інших «свіжих» надбань – барокамера вартістю у понад 800 тисяч гривень. Ідентичну суму родина минулоріч отримала у позичальника. Заощаджень у Терещуків –  більше мільйона гривень.

Звідки усе це? Можливо, дружина займається бізнесом? Як підприємець Ольга Терещук зареєструвалася лише минулоріч. Успішною бізнес-вумен виявилася донька Терещуків, дружина інспектора з обігу зброї київської Нацполіції Анатолія Сорочинського.

Минулоріч родина Сорочинських задекларувала два позашляховики – Ніссан Кашкай і Ауді К’ю5, дві квартири і поки не завершений маєток під Києвом. У Голосіївському районі столиці Оксана Сорочинська має 400 квадратних метрів офісних приміщень, а відтак і 400 тисяч гривень щорічного заробітку із оренди.

Ще Сорочинська є співвласницею новобуду на вулиці Верхньогірській, у елітному Печерському районі столиці. Об’єкт на тисячу сто квадратних метрів виставили на продаж за 78 з половиною мільйонів гривень.

Єдиний партнер Сорочинської у цьому проекті – столичний забудовник Олександр Шихненко. Його ім’я фігурує у кількох сумнівних проектах.  Ми зв’язалися з ним телефоном, але про співпрацю із донькою Терещука бізнесмен говорити не захотів.

В декларації Сорочинських йдеться також про чималі позики. Одна з них – 2 000 000 гривень – була позичена Оксані Сорочинській власним свекором – Володимиром Іллічем. За інформацією з відкритих реєстрів, Володимир Сорочинський зареєстрований як фізична особа підприємець, мешкає у Коростишеві Житомирської області і займається найпопулярнішим тут заняттям – обробкою каменю.

Ми вирішуємо розпитати Сорочинського про чималу позичену суму і її призначення. Відтак їдемо в Коростишів. Потрібний будинок знаходимо швидко. Дружина Володимира Сорочинського вдома, але, побачивши камеру, швидко тікає. Година очікування результатів не дає, коротка телефонна розмова – теж.

Це спонукає «Слідство.Інфо» копати глибше.

Цікаво, що Оксана Сорочинська почала свою успішну кар’єру лише три роки тому у держпідприємстві «Розвиток» Міністерства внутрішніх справ, де навіть донедавна отримувала матеріальну допомогу коштом платників податків.

Тим не менше, у Сорочинської знайшлося ще понад 2 мільйони гривень для статутного внеску у ТОВ «Новітнє обладнання». У 2016-му фірма активно перемагала у тендерах. Левова частка замовлень надійшла від Міністерства внутрішніх справ.

Так до прикладу, «Центр обслуговуваня підрозділів Міністерства внутрішніх справ» замовив у компанії доньки Терещука 150 комп’ютерів на 3,5 мільйони гривень. Тобто, у середньому кожен обійшовся у 23 тисячі гривень. До слова, у тендерних документах вказано, що «Новітнє обладнання» фактично виконало функцію посередника, перепродавши техніку третьої компанії.

Генерал Терещук не приховує захоплення  успіхами доньки-підприємця, але свою причетність до цього відкидає:

«До «Новітніх технологій»… До «Новітнього обладнання» я не маю жодного відношення. Я готовий це прокоментувати, я виясню, так, донька вправі це робити – укладувати, займатися. Сьогодні треба жити. То я за те, що треба, щоб розвивався бізнес. По-іншому сьогодні Україна не буде, сьогодні податків не буде».

Юридична адреса «Новітнього обладнання» – вул. Кіквідзе, 37-Б, офіс номер 5. Тут реалізують садові меблі, чай і керамічну плитку. Про ІТ-компанію не чули ні співробітники інших офісів, ні охоронець. Відтак, дзвонимо на зазначений в реєстрі номер. Та дівчина, що представилася помічницею директорки, заявила, що на Кіквідзе – лише юридична адреса. Про фактичну – ні слова. Самої директорки на місці не виявилося. І, звісно, нам ніхто після розмови не перетелефонував.

Одним із партнерів Сорочинської у комапнії “Новітнє обладнання” зазначений Микола Кубишкін. Утім, про свою участь у цьому бізнесі він, схоже, вперше почув саме від нас.

Все це варто було б пояснити. Аби поспілкуватися про тендерні успіхи компанії, ми шукали зустрічі із Оксаною Сорочинською. У квартирах і будинках родини – порожньо. Одеський високопосадовець Олександр Терещук обіцяє – донька все пояснить, утім вже за тиждень телефонує сам.

«Та я її просив – Оксанко, зателефонуй. Бо вона в мене наче публічна дитина, ну не знаю. По «Новітньому обладнанню» цьому. Там є директора, дійсно, я вияснив – вона внесла 15 чи 16 відсотків, жодної копійки дивідендів вона ще не отримала. Нічого. Кажу – «Доця, ти отримувала щось?» – Каже – «Ні.» – заявив Терещук під час телефонної розмови.

Сумнівне походження статків родини Терещуків привели нас у Національне агентство з питань запобігання корупції. Його шефиня Наталія Корчак прийняла від нас декларацію Сорочинських. І попросила написати офіційну заяву. Що ми, звісно, і зробимо.

Займатися Терещуком обіцяє і нардеп Ігор Гузь, і люстраційний комітет разом із Олександрою Дрік. «Слідство.Інфо» так само слідкуватиме за розвитком успішного бізнесу доньки міліцейського генерала. І за майбутніми тендерами його тепер вже колишнього працедавця – Міністерства внутрішніх справ.

Максим Опанасенко, бюро “Свідомо” для “Слідства.Інфо”