Більше десятка компаній, які профінансували партію “Слуга народу” у третьому кварталі цього року, фігурують у кримінальних провадженнях. “Слідство.Інфо” виявило це під час аналізу її нового фінансового звіту. Сума від сумнівних компаній є суттєвою, і складає понад третину внесків від пожертв для президентської партії.

Утім, ми з’ясували, що фінансисти “слуг” репутацією донорів не переймаються. Українське законодавство не забороняє політичним об’єднанням отримувати гроші від фігурантів розслідувань правоохоронців. Але, на думку експерта, партії можуть відмовлятися від сумнівних пожертв.

Партії “Слуга народу” з липня по вересень цього року переказали 95 мільйонів гривень. Про це йдеться в їхньому звіті, який нещодавно оприлюднили на сайті Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК). Президентську політичну силу на 80 мільйонів профінансував бізнес. Ще частина внесків на політичну діяльність прийшла також від приватних осіб. Загалом її підтримали 15 українських громадян і 30 вітчизняних компаній. 

“Слідство.Інфо” дізналося, що 11 з цих 30-ти компаній фігурують у кримінальних провадженнях. Фірми із сумнівною репутацією профінансували найбільшу парламентську  партію на понад 30 мільйонів гривень, що ставновить значну частину від загальної кількості внесків. Суми їхніх пожертв схожі і становлять приблизно три мільйони гривень.  

Географія компаній, які спонсорували “слуг”, розкинулася на вісім областей. Гроші надходили з Київщини, Одещини, Черкащини, Сумщини, Миколаївщини, Дніпропетровщини, а також з Івано-Франківської та Закарпатської областей.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто спонсорує “Слугу народу” та скільки витрачає партія

П’ять фірм, які профінансували президентську партію, згадуються в одному кримінальному провадженні. “Веб-Ротор”, “Леонол”, “Агро-Ленд”, ФГ “Екопівдень” та “Саквояж-Ют” фігурують у розслідуванні поліції Київської області. Ідеться про заволодіння пальним на понад вісім мільйонів гривень. За версією слідства, група осіб привласнила і легалізувала чуже майно з допомогою підставних фірм. Цьогоріч улітку під час обшуків в одного з фігурантів поліція виявила печатки кількох десятків фірм. Серед них і тих п’яти компній, які спонсорували “Слугу народу”. 

Ці фірми загалом пожертвували президенській “слузі” більше 16-ти мільйонів. Усі ці компанії перерахували партії по 3,3 мільйони гривень. Спільного в цих п’яти компаній є те, що їхні засновники з Херсонщини, хоча самі підприємства зареєстровані в інших містах. Крім того, в жодної з фірм не вказаний актуальний номер телефону в реєстрі Мін’юсту. Зв’язатися з ними не вдалося. 

Рекламний банер із агітацією за Володимира Зеленського у березні 2019-го року/ФОТО УНІАН, автор Максим Поліщук

Ще два донори партії фігурують у кримінальному провадженні з обготівкування понад 150-ти мільйонів гривень. Слідчі встановили, що від компаній, серед яких донори партії, гроші йшли на дві фірми, які обготівковувались. Це компанії “Лана-Подове” та “Дари Закарпаття 1979”, які відправили партії по 3,3 мільйона гривень. 

Чорноморський спонсор президентської партії “Віста спейс” фігурує у кримінальному провадженні військової прокуратури від 2018-го року. Ідеться про створення злочинної організації за участю керівництва країни, зокрема, президента, прем’єр-міністра і голови податкової. За версією слідства, чиновники отримували доходи з ухилення від сплати податків підприємствами. Правоохоронці перевіряли й донора “Слуги народу”. Підприємство “Віста спейс” перерахувало партії більше 3,2 мільйони гривень. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зе вілла: італійський маєток Зеленського в оточенні російських олігархів 

Керівник фірми Олександр Овсієнко підтвердив “Слідству.Інфо”, що його компанія платила ці кошти партії. “Ми вирішили підтримати, як і багато хто тоді вирішив підтримати”, додав він. Овсієнко зазначив, що не комунікував із іншими керівниками компаній з Одещини, які спонсорували партію.

Ще одна одеська компанія “Кодексо”, яка здійснює оптову торгівлю, фігурує у кримінальному провадженні від 2018-го року. Слідчі встановили, що низка фірм неофіційно скуповувала сільськогосподарську продукцію, а потім продавала її за кордон. Ідеться про ймовірне ухилення від сплати податків.  Фірма “Кодексо” є в переліку цих компаній. Вона пожертвувала партії більше 3,3 мільйонів гривень. 

Штаб “Слуги народу” під час позачергових виборів до парламенту у липні 2019-го року/ФОТО УНІАН, автор В’ячеслав Ратинський

Ще одна фірма “Белойл сістем” фігурує в кримінальному провадженні щодо заволодіння коштами однієї приватної компанії. У липні цього року вона також перерахувала “слугам” понад три мільйони гривень. “Слідство.Інфо” зв’язалося із керівником компанії Любомиром Самелюком. Однак він повідомив, що купив це підприємство у серпні, і до фінансування президентської політичної сили стосунку не має. Про кримінальне провадження Самелюку нічого не відомо. 

Компанія з Івано-Франківська “Матіола-Р” перерахувала партії 3,3 мільйони гривень. Фірма фігурувала у кримінальному провадженні  про привласнення майна від 2013-го року.

Бухгалтерію “Слуги народу” веде адвокатське бюро “Качура Лоєрс”. Ця компанія від початку існування партії опікується її юридичними і фінансовими звітами. Керівник “Качура Лоєрс” Руслан Дідовець у коментарі “Слідству.Інфо” сказав, що нічого не знає про донорів із кримінальними справами. “Мені не відома така інформація. Я не стежу за донорами партії”, зазначив він. 

Наявність кримінальних проваджень не є підставою для заборони фінансувати партію. Однак, як зазначає аналітик громадського руху ЧЕСНО Ігор Фещенко, партія мала би цікавитися походженням внесків. З його слів, політична сила може відмовлятися від сумнівних пожертв. “Варто також розуміти, що випадково гроші на партійні рахунки майже ніколи не надходять. Ледь не кожен суттєвий внесок є узгоджений між партією і донором, тому інформація про донора є відомою ще до надходження коштів на рахунки партії”, зауважив Фещенко. 

Шановні читачі та колеги. Усі матеріали, оприлюднені на цьому сайті, є  інтелектуальною власністю “Слідства.Інфо”. Повне копіювання та публікування наших робіт можливе лише за письмової згоди редакції. Оприлюднення матеріалів “Слідства.Інфо” без попередньої згоди можливе лише за умови часткового використання і цитування (не більше 50%), а також лише за наявності прямого гіперпосилання на безпосередню адресу сайту