Восени минулого року уряд оголосив конкурс на концесію “Херсонського морського торговельного порту”. Іншими словами — держава вирішила віддати в приватні руки управління цим підприємством. Взяти участь в конкурсі зголосилося чотири учасники, серед яких фірма “Рисоіл-Херсон”. У січні цього року її визнали переможцем, відтак вона отримала право управляти державним портом упродовж наступних 30 років. Натомість зобов’язалася інвестувати в нього майже 300 мільйонів гривень. Нещодавно один з конкурентів “Рисоіл-Херсон” через суд заблокував завершення конкурсу на концесію. Тож наразі компанія управління не здійснює. 

Фірма “Рисоіл-Херсон” входить до агропромислової групи компаній Risoil S.A. з офісом у Швейцарії, яка працює в Україні з 2000-х років. Співвласником групи є громадянин Грузії Шота Хаджишвілі. Їй належить кілька компаній в Одеській області, які виробляють олію, а також зберігають і транспортують морем продукцію. 

“Слідство.Інфо” дослідило діяльність цієї групи компаній в Україні і виявило, що раніше вона неодноразово потрапляла в поле зору правоохоронців. Зокрема, фірмам з групи Risoil S.A. закидали причетність до поставки товарів в окупований Криму в обхід українського законодавства, самовільне захоплення територій та ухилення від сплати податків. Керівництво Risoil S.A., зі свого боку, заявляло про тиск правоохоронних органів.

Судна в “Херсонському морському торговельному порту”/ФОТО УНІАН

Так, зокрема, до групи Risoil S.A. входить “Спільне підприємство Рисоіл Термінал”, зареєстроване в Одесі. Фірма неодноразово фігурувала у розслідуваннях правоохоронців. У 2016 році слідчі прокуратури виявили, що компанія “Рисоіл Термінал” перевозила суднами соняшникову олію та зерно до окупованого Криму поза українськими пунктами пропуску. 

Крім того, у згаданому провадженні йдеться про те, що компанія “Рисоіл Термінал” захопила частину території “Іллічівського морського торговельного порту” і почала там незаконне будівництво. Пізніше цю ділянку взяли під арешт, щоправда, у 2017 році суд його скасував.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Новому керівнику “Одеського припортового заводу” належить фірма, яку вважають причетною до податкових схем

Також фірма “Рисоіл Термінал” була фігурантом кількох проваджень, які розслідували фіскали у 2016 році. Ішлося, зокрема, про ухилення від сплати податків.

Так, слідчі Державної фіскальної служби приписували посадовцям компанії “Рисоіл Термінал” участь у незаконних схемах з експорту зерна із залученням фіктивних компаній для уникнення сплати податків.

“Херсонський морський торговельний порт”/ФОТО УНІАН

Діяльність ще однієї фірми з групи Risoil S.A. — “Біоіл Універсал Україна” розслідувалала поліція. На думку правоохоронців, ця компанія входила до групи підприємств, які використовували для ухилення від сплати податків.

У 2017 році співвласник Risoil S.A. Шота Хаджишвілі заявляв про численні обшуки СБУ. За словами Хаджишвілі, їм закидали ухилення від сплати податків і несанкціоновану комерційну діяльність. Співвласник Risoil S.A. наполягав, що правоохоронці тиснуть на нього з метою отримання хабарів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Манафорт домовлявся з родиною Льовочкіних про захоплення “Укртелекому”

“Херсонський морський торговельний порт” до останнього часу був у державному управлінні. Він займає 20 гектарів площі, має близько 20 складів і стільки ж кранів, п’ять причалів. Також в порту перебуває 27 суден та понад 90 одиниць завантажувальної техніки. Порт забезпечує перевалку різних вантажів, у тому числі зернових та харчових, піску, металобрухту, мінеральних добрив, деревини та інших суховантажів. У 2018 році порт перевантажив 1,2 мільйона тонн вантажів і отримав близько 150 мільйонів гривень виручки.

“Херсонський морський торговельний порт”/ФОТО Міністерства інфраструктури

Нещодавно міністр інфраструктури Владислав Криклій розповів про підготовку концесійних проєктів у морських портах Маріуполя, Бердянська, Одеси та Чорноморська. Також він заявив про передачу в управління низки доріг. Крім того, в концесію планують віддати львівський, запорізький, херсонський та чернівецький аеропорти, а також вокзали кількох міст.