Авторитарні правителі в країнах Західних Балкан підривають інститути держави та свободу слова.

Такі висновки щорічної доповіді, опублікованої правозахисною організацією Freedom House, повідомляє OCCRP.

Доповідь розглядає стан політичних прав і громадянських свобод у 195 країнах. Його автори вказують на засилля корупції та утиск свободи ЗМІ на Балканах.

«Багато країн, в яких спостерігався демократичний підйом після холодної війни, тепер демонструють регрес на тлі повсюдної корупції, активності антиліберальних популістських сил та розмивання верховенства права», — йдеться в документі.

Автори доповіді звертають особисту увагу на сербського президента Олександра Вучича та його чорногорського колегу Мило Джукановича, які на думку Freedom House, намагаються сконцентрувати максимум державної влади у своїх руках. Цим вони «порушують базові принципи управління та перевищують відведені конституцією повноваження».

Freedom House надає кожній країні бали, від 0 до 100, де нуль — у «найменш вільних», а сто — в «найвільніших» країнах. Рейтинг містить й інші категорії: «вільні», «частково вільні» та «невільні» країни.

У 2019 році Сербія випала зі списку «вільних» і з 63 балами визнана «частково вільною». Таке погіршення у Freedom House пов’язують, зокрема, зі зменшенням свободи ЗМІ та надмірними зазіханнями Вучича на виконавчу владу.  

«Частково вільною» цьогоріч визнали й Чорногорію. Від 2018 року вона втратила в рейтингу два бали та опинилася на 65 сходинці. Основні причини — повсюдна корупція та відсутність належної свободи ЗМІ. Правозахисники вказують у доповіді, що Міло Джуканович майже безперервно обіймає то пост президента, то прем’єрміністра ось уже 20 років.

Молодь відпочиває в парку Калемегдан у фортеці, Белград, Сербія, 28 червня 2013 року. Янош Немеша / УНІАН

Однак Сербія з Чорногорією показали кращі результати, ніж деякі західнобалканські країни.

Коли порівняти з торішніми 55 балами, Боснія та Герцеговина тепер «заробила» 53. Водночас Північна Македонія поліпшила свою позицію на 1 бал, набравши 59, а прогрес у Косові оцінили у 54, в порівнянні з 52 балами минулого року.  

Показники Албанії (68 балів) за рік не змінилися та залишаються кращими, ніж у багатьох інших країн регіону.

Утім, не тільки Західні Балкани втрачають бали в оцінках правозахисників. Як ідеться в докладі Freedom House, відступають від демократії навіть у країнах з тривалими демократичними традиціями.

Наприклад, від 1988-го по 2005 рік відсоток «невільних» країн знизився на 14 пунктів, а «вільних» — зріс. Тепер тенденція зворотна.

«З 2005-го по 2018 рік доля «невільних» країн збільшилася на 26%, а «вільних» навпаки скоротилася на 44%», — констатують у Freedom House.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Сірий кардинал» та «Вартовий мостів»: як брат сербського президента зустрічався з кримінальним авторитетом 

Косовський поліцейський спостерігає за мостом через річку Ібар у Косовска-Мітровиці. Міст став символом розділення міста на «сербську» та «албанську» частини. Jerome Cid / Alamy Stock Photo