Марія Горбань, Слідство.Інфо

Уже невдовзі Володимир Зеленський офіційно вступить на посаду президента України. Верховна Рада погодила дату інавгурації — її проведуть 20 травня. Частина депутатів побоювалася саме цього, адже, на їхню думку, до 27 травня новообраний президент може розпустити парламент і призначити позачергові вибори. Утім, у Раді є й прихильники такого сценарію. А на сайті Адміністрації президента вже навіть зареєстрували відповідну петицію.

Наразі Зеленський не має власної партії у Верховній Раді. Та згідно з останніми опитуваннями, «Слугу народу» готові підтримати понад 25% виборців. Це найвищий показник серед усіх партій.

Коли та за яких умов Володимир Зеленський теоретично може розпустити Верховну Раду — розбиралося Слідство.Інфо.

ЯК президент може розпустити Верховну Раду

Згідно з 90 статтею Конституції України, достроково розпустити Верховну Раду президент справді може. Але тільки в трьох випадках:

— Якщо впродовж місяця у Верховній Раді не сформували депутатську більшість

— Якщо впродовж двох місяців після відставки Кабміну не вдалося сформувати новий склад

— Якщо протягом тридцяти днів однієї сесії депутати не можуть розпочати пленарні засідання

Саме відсутність більшості в парламенті в команді Володимира Зеленського називають підставою для розпуску Верховної Ради. Адже «Самопоміч» і «Батьківщина», вийшли з коаліції. Об’єднання «Блоку Петра Порошенка» й «Народного фронту» налічувало 215 нардепів, а для більшості потрібно щонайменше 226. Утім, у Раді тепер немає й цього об‘єднання. 16 травня «Народний фронт» залишив його.

У березні позафракційний депутат Андрій Деркач намагався підтвердити, що коаліції в парламенті немає. Він звернувся в Окружний адмінсуд Києва, а судді офіційно попросили секретаріат Верховної Ради надати інформацію про склад парламентської більшості. Відповіді наразі вони не отримали.

Після того, як з коаліції вийшли «Батьківщина» й «Самопоміч» у Верховній Раді немає більшості. На фото — народні депутати під час засідання Верховної Ради, Київ, 25 квітня 2019 року. Мусієнко Владислав / POOL / УНІАН

КОЛИ президент може розпустити Верховну Раду

Президент не може розпустити Верховну Раду в останні півроку її повноважень або повноважень самого президента. Повноваження парламенту VIII скликання закінчуються 27 листопада 2019 року, а отже після 28 травня розпустити Верховну Раду не можна. Саме тому дехто з нардепів наполягав на інавгурації Зеленського після 28-го.

Але тепер, після виходу з коаліції «Народного фронту», депутати матимуть 30 днів на формування нової більшості. І навіть якщо вони її так і не сформують, до виборів залишиться менш як півроку. А отже нардепи отримають імунітет від розпуску. Якщо тільки команда Зеленського не розіграє якогось юридичного «козиря».

Чи збирається президент розпустити Верховну Раду   

Ще до призначення дати інавгурації Володимир Зеленський коментував можливий розпуск Верховної Ради й сказав, що говорити про це «ще зарано». Та пообіцяв дати відповідь на питання, щойно отримає президентські повноваження.

«Усі хочуть послухати, будемо ми розпускати парламент чи ні. … Зарано про це говорити, бо ще немає повноважень. Як тільки в мене будуть повноваження, ви отримаєте відповідь».

Один з прихильників Зеленського виклав на Facebook-сторінці «Зе команди» відео про розпуск Верховної Ради. За словами автора, депутатам довіряє лише 4% українців. На сторінці команди Зеленського закликали розповсюджувати відеопетицію й коли вона набере 1 мільйон переглядів, «Володимир Олександрович особисто зверне на нього увагу». За чотири дні це відео набрало понад 600 тисяч переглядів.

Що думають про розпуск Ради депутати

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій запевнив, що парламент працюватиме до жовтня.

«Жодних ні юридичних, ні політичних підстав для цього (розпуску Верховної Ради, — ред.) немає. Тим більше в нас є важливий порядок денний. Верховна Рада буде працювати до жовтня цього року», — сказав він.

Віце-спікерка парламенту Оксана Сироїд також не бачить підстав для розпуску Ради: «Такі вибори оголошуються тоді, коли парламент не працює».

Натомість Юлія Тимошенко, яка на президентських виборах зайняла третє місце, поставила Раді ультиматум — або співпраця з Зеленським, або розпуск: «Або цей парламент стане частиною змін, або він не має права на життя».

Дехто з депутатів узагалі виступають за розпуск Верховної Ради вже чотири роки. За словами нардепа-мажоритарника та члена партії «Свобода» Юрія Левченка, «що більше виборів у країні, то краще для її розвитку»:

«Я вважаю, що ця Верховна Рада вже показала себе 2015 року як така, що працює виключно на правлячий олігархат і не працює на інтереси більшості українців. Тому я ще 2015-го виступав за її розпуск, майже одразу після її обрання»,сказав депутат.

Водночас згідно з останніми дослідженнями КМІС, якщо вибори відбудуться найближчим часом, «Свобода» не подолає 5% бар’єр.