Люди з обмеженими можливостями не лише потребують піклування держави. Для деяких чиновників вони можуть ще й стати джерелом непоганого заробітку.

— Уявіть собі, жив був здоровий чоловік, пішов у зону АТО, повернувся без ніг чи зі скаліченою спиною. І він сідає в чотирьох стінах. Він не може себе реалізувати, він не може бути годувальником сім’ї… Чим це може закінчитись? Вгадайте? – починає юрист з багаторічним стажем Наталя Крук.

Вона одружена і виховує півторарічного Данилка. А ще Наталя — інвалід першої групи. Попри складну форму ДЦП і можливість пересуватися тільки на візочку, молода мама все життя працювала за фахом.

1

Після народження дитини, Наталя вирішила повернутися до праці. І почала шукати роботу на сайтах оголошень:

— Я знайшла в інтернеті вакансію, там шукали адміністратора в комп’ютерний клуб якраз неподалік від мого дому. Думаю, чудово, – 20 хвилин пішки і я на роботі. Набираю в інтернеті – а це підприємство громадської організації інвалідів. Дивлюся, а вони за законом, якщо в них 50% працівників з інвалідністю, мають право на податкову пільгу. 

Йдеться про офіційний перелік підприємств громадських організацій інвалідів, які отримали дозвіл на право користуватися пільгами з оподаткування. Але для цього вони мають виконати одну умову: «Кількість інвалідів, які мають на підприємствах, в організаціях основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менш як 50% кількості штатних працівників».

2

На вакансію від такого підприємства-пільговика і натрапила Наталя:

— Я дзвоню і питаю, у вас є вакансії для людей з інвалідністю, ви все ж спеціалізоване підприємство? І тут між нами відбувається дивний діалог. «А з чого ви взяли, що ми підприємство спеціалізоване?» – кажуть. Думаю, ух ти, люди роблять добро і ретельно це приховують.

Здивування жінки переросло в цікавість. І замість просто змиритися з ситуацією, Наталя вирішила проїхатись підприємствами з переліку: «Приїхали за однією адресою – там нікого немає. За другою – немає. Наші пошуки закінчились нічим.» — каже жінка. У неї закралася підозра, що підприємства, які отримують податкові пільги, працевлаштовують інвалідів лише на папері.

Влад за освітою програміст і працює над створенням сайтів. А ще він вже кілька років допомагає Наталі. Фізично. Наприклад, пересуватися містом, супроводжує її на зустрічах.

Влад погодився проїхатись зі «Слідством.інфо» тим же маршрутом, яким їздили з Наталею і перевірити існування організацій, які мають працевлаштовувати людей з обмеженими можливостями.

— Ми зараз їдемо за адресою, де розмістилися одразу два підприємства для людей з інвалідністю, принаймні вони отримали податкову пільгу, як саме спеціалізовані установи. І розташовані вони, згідно документів, не просто за однією адресою, а в одній кімнаті, – каже Влад.

3

Київ, вулиця Антонова, 5А. У кабінеті «303» юридично зареєстровані два підприємства: «Здоров’я 2000» та «Сервіс ленд». На цій будівлі купа вивісок і оголошень, але натяку на підприємства для людей з інвалідністю не помітно. Двері кабінету наглухо закриті. Сусіди також тут давно нікого не бачили.

Їдемо далі. Київ, проспект Палладіна, 46. Юридично це адреса Міжгалузевого колективного науково-виробничого підприємства «Інваслук-СВ». Охоронець на прохідній ніколи не чув про таку компанію. Чоловік запевняє, що це закинута будівля колишнього нафтопереробного підприємства «Масма».

Ніколи не чули про людей з інвалідністю і за наступною адресою в Києві — вулиця Заболотного, 5. Тут має юридично розташовуватись підприємство «Санте».

4

То чи існують взагалі в природі підприємства, які отримують податкові пільги, якщо про них ніхто не чув за місцем реєстрації?

Рішення про надання таких пільг підприємствам ухвалює комісія, за яку відповідальний Департамент соціальної політики Київської міської держадміністрації.

З минулого року цим департаментом керує Юрій Крикунов, який також є депутатом Київради від пропрезидентської фракції «Солідарність».

5

— Ми, як Департамент, не здійснюємо перевірку того, чи там справді працевлаштовані інваліди, в якій кількості і таке інше. Питання перше, можливо, вони не розташовуються за своєю юридичною адресою. Питання друге, — я залюбки отримаю від вас офіційний запит і в межах своєї компетенції спробую його прокоментувати, бо є підприємства, які нам безпосередньо знайомі. Як правило, в цьому списку ну відсотків 80 – підприємства, які вже не вперше отримують цю пільгу і в такому випадку ми маємо з ними контакт – відповідає нам пан Крикунов.

П’ять підприємств які отримали пільги на оподаткування цього року, засновані Київським міським відділенням Всеукраїнської громадської організації «Українська спілка інвалідів-УСІ». Юрій Крикунов раніше був виконавчим директором цієї громадської організації. А керує цією спілкою інвалідів Віта Мальована, яка також очолює громадську приймальню депутата Крикунова.

Пан Крикунов дивується:

«У мене запитання – я маю або відмовитись від свого минулого, або не мати свого майбутнього? До речі, з ймовірністю 90% я утримувався при вирішення цього питання про голосування і попереджав людей, що у декого можуть виникнути питання, чи не може бути у мене конфлікту інтересів. Я наразі його не вбачаю. Оскільки мова йде не про власне громадські організації, а про підприємства, які засновані цією громадською організацією.» — завершує чиновник.

«Слідству.інфо» вдалося отримати цьогорічний звіт про господарську діяльність підприємств, що отримали податкову знижку. За перше півріччя 2016-го року підприємства створені Київським міським відділенням Всеукраїнської громадської організації «Українська спілка інвалідів-УСІ» отримали 8 388 000 гривень доходу. І фактично усі ці кошти записані у витрати. Наприклад, понад 1 179 700 гривень пішло на матеріальні витрати, ще 1 869 300 тисяч – на оплату праці, і майже 5 мільйонів гривень записані у розділ «інші витрати». До речі, на забезпечення доступу працівників з інвалідністю до підприємств не витратили і копійки.

6

Також в документах зазначено, що на усіх підприємствах працює 81 працівник. З них більше половини – люди з інвалідністю, а це 44 працівника.

Наталя Крук розповідає:

«Я розмовляла з іншими своїми друзями з інвалідністю, я шукала по соцмережах, я шукала по інших сайтах, погуглила, я робила все, щоб знайти людей, які працюють в цих підприємствах, щоб дізнатися реальну ситуацію. Мене як юриста це зацікавило. Нічого я не знайшла!»

Компанія «АЙ ТІ ЛЕНД» також заснована близькою до Крикунова  «Українською спілкою інвалідів-УСІ». Ця фірма має займатися консультуванням з питань інформатизації. Саме на оголошення про пошук працівників для цієї компанії також відгукнулася Наталя.

7

Київ, вулиця Вернадського, 79. Високі сходи, вузькі двері і приглушене світло. Повна зала комп’ютерів і гравців. Серед персоналу – адміністратор. Молодий хлопець дуже дивується нашим пошукам, запевняє, що нічого про інвалідів тут не чув. Поки ми роздивляємось, адміністратор поспіхом береться дзвонити керівникам. Там вирішують поговорити з нами. В телефонній розмові Марія Проскуріна — керівниця «Ай Ті Ленду» на наше питання чи тут мають працювати люди з інвалідністю пояснює:

— Необязательно тут. Люди, которые по определенным физическим, ну, с недугами, да, работают частично на домашних условиях. Это один из моих офисов просто, поэтому там, например, сейчас сидит моя помощница, которая инвалид. Хотите, можете пообщаться.

8

Пристаємо на ідею і уточнюємо, в якому саме офісі сидить ця жінка. На що Марія Проскуріна просить просто зачекати. За хвилин 15 нас просять вимкнути камеру. Жінка показує посвідчення інваліда і в приватній розмові запевняє, що працює в «Ай Ті Ленд», проте пояснити чим саме вони займаються, яку посаду вона сама займає чи принаймні показати свій офіс – не може.

Сама ж компанія «Ай Ті Ленд» зареєстрована на вулиці Малевича, 86-Б (колишня вулиця Боженка). Крім неї, тут же прописано ще чотири підприємства створених близькою пану Крикунову громадською організацією «УСІ».

А також, якщо вірити виписці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тут розташовані 2 455,7 квадратних метрів нежитлових площ, які належать компанії «НВП «Світло». За даними реєстру фізичних і юридичних, в засновниках цієї фірми – Володимир Крикунов — батько Юрія Крикунова.

9

До речі, родина Крикунових задекларувала три квартири, три земельних ділянки та понад сто тисяч доларів готівкою і в дорогоцінних металах.

Ми розказали директору Департаменту соціальної політики про історію з пошуками роботи Наталії. Чиновник запропонував жінці безпосередньо звернутись до нього.

Марія Землянська, «Бюро Свідомо» для Слідства.Інфо