Марія Горбань, Слідство.Інфо

31 жовтня 2017 року Національне антикорупційне бюро України провело обшуки у квартирі сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Олександра і затримало його. Також затримали інших фігурантів справи – екс-заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря та представника фірми-переможця тендеру на закупівлю рюкзаків для Нацгвардії Володимира Литвина. Авакова-молодшого та Чеботаря підозрювали у розтраті, привласненні або заволодінні державними коштами шляхом зловживання службовим становищем.

Вже наступного дня, 1 листопада, Солом’янський райсуд Києва відпустив сина міністра та інших фігурантів кримінального провадження під особисте зобов’язання. Фігурантів справи зобов’язали здати закордонні паспорти і не покидати місце проживання.

Cуд ухвалив одягнути на обох підозрюваних браслети для стеження, та вільних пристроїв для них не знайшлось – мовляв, усі вже зайняті. Електронний браслет для сина міністра знайшли лише за тиждень – 7 листопада. Тоді ж прокурори арештували елітне майно Олександра – квартири, два паркувальних місця та акції. Та вже 22 грудня браслет дозволили зняти і повернули Авакову-молодшому закордонний паспорт.

У квітні 2018 року розслідування оголосили завершеним. А в липні стало відомо, що ключових фігурантів справи – Авакова-молодшого і Чеботаря – зі справи “вивели”.

23 серпня Солом’янський суд Києва скасував арешт квартир, двох машиномісць та акцій Олександра Авакова.

30 серпня Солом’янський суд Києва повернув Центру протидії корупції скаргу на закриття “справи рюкзаків”.

Єдиним фігурантом справи залишився бізнес-партнер Авакова-молодшого Володимир Литвин. Йому інкримінували привласнення майна та підробку документів. Сторона захисту Литвина запропонувала угоду, за якою підприємець мав виплатити компенсацію збитків у розмірі 4 мільйони 855 тисяч гривень збитків.

11 вересня 2018 року суд затвердив угоду про визнання винуватості між САП та Литвином. Йому призначили покарання у вигляді 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном у два роки та компенсацію збитків у майже 5 мільйонів. Водночас, загальна сума, яку Литвину заплатили за рюкзаки, становить понад 14 мільйонів гривень.

Про що справа “рюкзаків Авакова”?

Провадження стосувалося постачань до підрозділів Нацгвардії тактичних рюкзаків за завищеними цінами. У лютому 2015 року МВС уклало угоди з ТОВ “Дніпровенд” на покупку пяти тисяч рюкзаків вартістю 14,5 мільйона гривень і з ПП “Плігачов” на тисячу рюкзаків вартістю 2,1 мільйона гривень. Загадані рюкзаки не відповідали вимогам МВС (були замаленькі) та не були поставлені вчасно у повному обсязі.

Інфографіка НАБУ

Згодом Фірма “Дніпровенд” виявилась ліквідованою і причетною до одного із друзів сина Авакова. На той момент, коли фірма брала участь в тендері, правоохоронці вже майже рік розслідували її діяльність як можливого конвертаційного центру.

Так, у 2016 році в інтернеті з’явився відеозапис розмови про державну закупівлю рюкзаків для потреб МВС між чоловіком, схожим на сина Арсена Авакова Олександра, та особою, схожою на екс-заступника міністра Сергія Чеботаря:

“– Сашуль, по рюкзакам. Сколько ты можешь поставить?

– Немного, Сергей Иванович, штук 100.

– Та нє, це х**ня.

– На следующую партию, 2 тысячи?

– Заказывай 2 тысячи, а я у тебя после Нового года куплю.”

Згодом виявилося, що приховані зйомки у кабінеті Чеботаря проводила СБУ на прохання військової прокуратури в рамках провадження про корупцію в МВС. Журналісти “Схем” перевірили відео, і вказали, що подібний інформаційний злив був імовірним у контексті тогочасного політичного протистояння між командами Президента та прем’єра, тому відео, імовірно, є справжнім.

(Головне фото – Громадське телебачення)