Тарас Козак завжди був людиною непублічною. Він рідко спілкувався з журналістами. Що, втім, не завадило йому витрачати десятки мільйонів на розбудову медіаімперії. Зокрема, депутат придбав телеканали NewsONE, «112», а нещодавно став власником ZIK.

На телеканалах Козака часто з’являється впливовий політик часів Кучми Віктор Медведчук. Саме тепер він повертається в публічну політику — разом з давнім соратником Козаком вони йдуть до Верховної Ради в першій десятці партії «Опозиційна платформа — За життя».

А нещодавно в медіа частіше став з’являтися і сам раніше непублічний Козак. Це сталося після скандалу з телеканалом NewsONE, який планував провести телеміст з російським пропагандистським телеканалом «Россия-1» (однак, швидко відмовився від цієї ідеї й узагалі тепер може залишитися без ліцензії).

Та незважаючи на всі скандали, медіа, власником яких є Козак, важливі і партії, і Медведчуку. Адже новини й політичні телешоу формують реальність виборців, пояснив Слідству.Інфо медійник та політтехнолог Олексій Ковжун. І згідно з останніми рейтингами «Опозиційна платформа — За життя» на сьогодні посідає друге місце. 

Попри витрати на купівлю телеканалів, життя депутата Козака за останні роки поліпшилося, про що свідчать декларації. Лише охорона обійшлася нардепові у 800 тисяч, а подорожі літаком — у понад 20 мільйонів гривень. 

Слідство.Інфо також з’ясувало, що депутат не декларує інформацію про своїх родичів. Зокрема, ми виявили, що його діти, ймовірно, вчаться за кордоном у престижних навчальних закладах. Та інформації про це в деклараціях Козака немає. Якщо нардеп вніс недостовірні дані, це може загрожувати йому адміністративною або навіть кримінальною відповідальністю. 

Редакція направила офіційний запит нардепу, але наразі відповіді не отримала.

Нещодавно в медіа частіше став з’являтися і сам раніше непублічний Козак. Це сталося після скандалу з телеканалом NewsONE, який планував провести телеміст з російським пропагандистським телеканалом «Россия-1» (однак, швидко відмовився від цієї ідеї й узагалі тепер може залишитися без ліцензії. Скріншот з відео телеканалу 112

МЕДІАІМПЕРІЯ

Тарас Козак став народним депутатом «Опозиційного блоку» у 2014 році. Попередні чотири роки був депутатом Львівської облради,  раніше 17 років працював у податковій і на митниці. Раніше практично не спілкувався з пресою.

Перш ніж зацікавитися медабізнесом, наприкінці 2017 року Козак декларував близько 81 мільйона гривень. І раптом перед купівлею одного з телеканалів він отримав дивіденди від власної кіпрської фірми — понад 128 мільйонів, а перед цим — ще 36 мільйонів гривень. Цих грошей депутатові вистачило, щоб купити низку телеканалів й інформагенцій — загалом він витратив на це 114 мільйонів гривень.

Серед великих телеканалів, якими він тепер володіє — NewsONE та 112, а нещодавно він придбав іще й ЗІК. Скільки коштував йому останній, наразі невідомо. Медійник і політтехнолог Олексій Ковжун сказав Слідству.Інфо, що навіть приблизну суму назвати складно, оскільки могли плати не тільки грошима, а й обіцянками. Але, за його словами, колись цей канал пропонували продати за 12 мільйонів доларів, хоча насправді він коштував не більше трьох. 

Щойно Козак почав скуповувати телеканали, в їхніх ефірах став дедалі частіше з’являтися його давній соратник — Віктор Медведчук.

МЕДВЕДЧУК І КОЗАК

З Медведчуком Тарас Козак товаришує давно. У Києві депутат орендує будинок на 600 квадратів на Оболоні. Котедж належить інвестиційній компанії «СПОРТ-ТУР», власницею якої є дружина Медведчука Оксана Марченко. А приймальня нардепа розташовується в одній будівлі з офісом «Українського вибору» Медведчука. 

Окрім того, Медведчука й Козака пов’язують спільні бізнеси їхніх рідних братів. Богдан Козак та Сергій Медведчук володіють кількома компаніями, які займаються вантажними автомобілями, будматеріалами, будівництвом та управлінням підприємствами.  

З Медведчуком Тарас Козак ділить і один борт. Як з’ясували «Схеми», вони разом літали в Москву. Імовірно, саме активністю Медведчука перед парламентськими виборами пояснюються такі витрати його соратника Козака на перельоти — загалом за послуги з авіакомпаній в Україні та Білорусі у 2018 році Тарас Козак витратив понад 20 мільйонів гривень. А це вп’ятеро більше, ніж у 2017-му, коли авіаподорожі обійшлися йому в 116 тисяч євро (майже 4 мільйони гривень). Послуги тоді він замовляв в австрійської авіакомпанії «Авкон Джет Аг», яка здає в оренду літаки.

ЗАКОРДОННА ОСВІТА ДЛЯ ДІТЕЙ

Окрім авіаперельотів, Тарас Козак — поціновувач дорогих швейцарських годинників Rolex, Patek Philippe, Breguet та Audemars Piguet. Це майно нардеп задекларував. А от про те, що саме у Швейцарії здобувають освіту його діти, депутат у жодній декларації не згадував. 

Син нардепа Роман, імовірно, навчався там в одному з найпрестижніших пансіонатів — Institut auf dem Rosenberg у місті Санкт-Галлен, потім — у Franklin College Switzerland, а з 2016 року студіює в Лугано, що в італійськомовному кантоні Швейцарії. Принаймні, про це свідчила його сторінка у Facebook. Рік навчання в пансіонаті Institut auf dem Rosenberg коштує в середньому 120 тисяч швейцарських франків, тобто більш ніж три мільйони гривень. У навчальному закладі в Лугано — щонайменше 8 тисяч швейцарських франків на рік (понад 200 тисяч гривень). 

Попри те, що Роман Козак всю інформацію про освіту із соцмереж видалив, Слідство.Інфо встигло зробити скріншот його сторінки. 

Син нардепа Козака Роман, імовірно, навчався у Швейцарії в одному з найпрестижніших пансіонатів — Institut auf dem Rosenberg у місті Санкт-Галлен, потім — у Franklin College Switzerland, а з 2016 року студіює в Лугано, що в італійськомовному кантоні Швейцарії. Принаймні, так йшлося на його сторінці у Facebook. Перш ніж Роман Козак її «підчистив», Слідство.Інфо встигло зробити скріншот.

Чи навчалася дочка нардепа Роксолана, як і брат, у школі Institut auf dem Rosenberg в Санкт-Галлені, невідомо — Козак про навчання дітей у деклараціях не згадував, а на запит Слідства.Інфо наразі не відповів. 

Якщо народний депутат справді платив за навчання дітей, він мусив би вказати це в декларації. Адже, як пояснив Слідству.Інфо виконавчий директор «Антикорупційного штабу» Сергій Миткалик, всі витрати, які перевищують 250 прожиткових мінімумів (на сьогодні — близько 400 тисяч гривень), повинні декларуватися. Однак такої інформації в деклараціях Козака немає. У разі ж, якщо нардеп вніс недостовірні дані, це може загрожувати йому адміністративною або навіть кримінальною відповідальністю. 

ОФШОРНИЙ І КРИМСЬКИЙ БІЗНЕС

Що ж стосується бізнесу, то депутат Козак його сумлінно задекларував. Навіть кримський.

Козак — власник трьох кіпрських компаній, однієї — з реєстрацією на Віргінських островах та ще по одній фірмі має в Україні та в Росії. 

Одна з кіпрських компаній Turul Investments Limited, що донедавна мала частку в монопольному дистриб’юторі цигарок «Тедіс-Україна», фігурувала в розслідуванні Генпрокуратури. Ця ж компанія зі статутним капіталом в 11 тисяч гривень віднедавна почала приносити своєму власникові чималі дивіденди. 2017 року Козак задекларував 36 мільйонів гривень дивідендів, а 2018 року отримав більш ніж 128 мільйонів гривень. Частину цієї суми він і витратив на придбання телеканалів.

Окрім цього, депутат володіє фірмою з Віргінських островів, яка займається логістикою — Revelon Investments LTD. А також Тарас Козак чи не єдиний депутат, хто задекларував свій кримський бізнес. У його декларації є українська будівельна фірма ТОВ «Добробут-Інвест» та її російський клон — ООО «Добробут-Инвест». А володіє ним Хакаіл Лімітед — це одна з трьох кіпрських компаній Козака. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Циркові вистави і 5 квадратних метрів офісу в Києві: аналіз фінзвітів партії «За життя»