Російські олімпійські спортсмени отримують зарплату від Міністерства оборони Росії, мають військові звання та активно поширюють пропаганду держави-агресорки. Попри це, поважні міжнародні структури намагаються надати їм доступ до головних світових спортивних арен.
Про це йдеться у новому відеоматеріалі «Слідства.Інфо».
Влітку 2024 року у Парижі відбудуться Олімпійські спортивні ігри. Міжнародний олімпійський комітет запропонував дозволити російським спортсменам взяти участь в олімпіаді під нейтральним прапором. Це викликало обурення в України, а Європарламент засудив такі наміри олімпійського комітету.
Журналісти «Слідства.Інфо» уважно дослідили статути та соціальні мережі російських спортивних організацій, а також отримали довідки про зарплати російських спортсменів. Виявилось, що російські олімпійці є чинними військовослужбовцями, які отримують гроші від Міністерства оборони РФ. А їхнім завданням є рекламування військової служби в Росії через міжнародні спортивні змагання.
ОЛІМПІЙЦІ У ВІЙСЬКОВІЙ ФОРМІ
Російські олімпійці регулярно з’являються на публіці у військовій формі та отримують військові нагороди. Наприклад, російський біатлоніст Едуард Латипов брав участь у Олімпійських іграх у Пекіні у 2022 році. Він не влучив в у ціль під час фіналу змагань і отримав бронзу. Невдалий виступ не засмутив біатлоніста, адже вдома олімпієць отримав нагороду від Збройних сил РФ.
29 квітня 2022 року, коли російська армія вже вела активні бойові дії на території України, олімпієць Едуард Латипов отримав від міністра оборони РФ Шойгу звання лейтенанта та нагороду — орден 2 ступеня «За заслуги перед Отечеством».
Латипов є чинним військовослужбовцем та членом Центрального спортивного клубу Армії, який отримує зарплату від Міноборони РФ. «Слідству.Інфо» вдалося знайти документи, які підтверджують, що у 2021-му році чоловік отримав 776 081,6 рублів (≈ 373 021,55 грн) від ФАУ МО РФ ЦСКА (установи Міноборони РФ «Центральний спортивний клуб Армії»). Тоді Латипов мав звання прапорщика, однак тепер, як лейтенант, він отримує вищу зарплату.
Інший російський олімпієць, гімнаст Денис Аблязін, який представляв Росію на Олімпійських іграх в Токіо у 2020 році, після олімпіади отримав нагороду «Орден Почета» від Путіна, а також медаль «За виявлену доблесть» І ступеня від генерала Росгвардії Віктора Золотова. Станом на 2021 рік Денис Аблязін мав звання старшого лейтенанта, про це йдеться на офіційному сайті Росгвардії.
У коментарі «Слідству.Інфо» Аблязін сказав, що інформація про його звання конфіденційна: «Це конфіденційна інформація, я вже давно не старший лейтенант».
Інші олімпійці, лижники Олександр Большунов та Денис Спецов, за призові місця на олімпіаді у Пекіні у 2022-му отримали звання капітанів від керівництва Росгвардії. Журналісти знайшли їхні фото на офіційному сайті військової структури, яка повноцінно залучена до війни в Україні.
Тієї самої військової структури, яка зараз воює в Україні та у вересні минулого року захопила у полон 52 мешканці окупованих РФ районів Херсонської та Запорізької областей.
За підрахунками Центру стратегічних комунікацій «На зимовій Олімпіаді в Пекіні в рік повномасштабного вторгнення російські спортсмени здобули 32 медалі. З них — військовослужбовці з ЦСКА — 14 медалей, і стільки ж їхні поплічники з «Динамо». Загалом 88% від усіх нагород пекінської Олімпіади 2022 року виграли спортсмени, які представляють силові структури, що воюють в Україні».
СТРУКТУРА РОСІЙСЬКОГО СПОРТУ
Те, що спортсмени РФ одночасно є військовослужбовцями, — не випадковість, а частина системи, у якій вже багато років існує російський спорт.
Спорт в Росії завжди був частиною військового життя країни. Ще з часів Радянського Союзу там існували спортивні клуби — ЦСКА (Центральний спортивний клуб Армії) та «Динамо».
Тоді ЦСКА підпорядковувався Спорткомітету Міністерства оборони СРСР, а «Динамо» — НКВД.
Ці клуби було засновано ще у 1923 році — 100 років тому, проте з того часу в російському спорті мало що змінилося.
У сучасній Росії більшість спортсменів також належать до клубів «Динамо» та ЦСКА. Засновниками цих клубів виступають Міноборони, ФСБ, Росгвардія, Міністерство внутрішніх справ та інші силові відомства РФ.
Саме тому так багато російських олімпійців є водночас військовослужбовцями, які мають військові нагороди та звання.
Про це вказано у статуті ЦСКА: «Установа перебуває у відомчому підпорядкуванні Міністерства оборони Російської Федерації і входить у структуру Збройних сил Російської Федерації». А своєю метою організація визначає «розвиток фізичної культури та спорту у Збройних силах РФ». Та розвиток міжнародної діяльності в галузі фізкультури та спорту».
ЗАРПЛАТИ РОСІЙСЬКИХ ОЛІМПІЙЦІВ
На архівній сторінці сайту ЦСКА з присяги новобранців є фото російського плавця Антона Чупкова. Він є бронзовим призером Олімпійських ігор 2016 року та чемпіоном світу з плавання.
З довідки про зарплату лейтенанта-олімпійця Антона Чупкова «Слідство.Інфо» дізналося, що у 2021 році він отримав 1 428 609,57 рублів від ФАУ МО РФ ЦСКА (≈ 686 921,18 грн). Це не єдине джерело доходу спортсмена, а надбавка за «звання».
Легкоатлетка, капітанка Збройних сил РФ Марія Ласіцкене у 2021 році отримала від ЦСКА 1 641 122,42 рублів (≈ 789 104,15 грн).
З наданих джерелами довідок видно, що від військового звання залежить зарплата спортсменів. Чим вище звання — тим вища зарплата.
Загалом російське Міноборони не економить на зарплатах спортсменам. Про це йдеться й у статуті ЦСКА: «відомство повинно у повній мірі виплачувати особовому складу грошову винагороду». А цифри з їхнього річного звіту свідчать, що на зарплати спортсменам та персоналу ЦСКА у 2021 році заклали майже 3 мільярди рублів.
Виникає питання: як російські олімпійці можуть залишатися нейтральними у війні та нести нейтральний прапор (як це пропонує міжнародний олімпійський комітет), якщо вони отримують зарплату від того ж відомства, що фінансує російську агресію?
ЗА ЩО РОСІЙСЬКА АРМІЯ ПЛАТИТЬ СПОРТСМЕНАМ
Журналісти намагалися зрозуміти, на що йдуть гроші, які російська армія платить спортсменам.
Вочевидь, олімпійці не копають окопи під Бахмутом на Донеччині. У них інша функція — рекламувати Збройні сили РФ, щоб росіяни долучались до військової служби та йшли у військо.
Про це прямо написано у статуті ЦСКА, який платить гроші олімпійським спортсменам. Метою діяльності відомства є «популяризація військової служби у Збройних силах РФ серед молоді призовного і допризовного віку».
Фото і відео з мережі підтверджують, що вже під час війни в Україні російські олімпійці проводили майстер-класи в рамках акції «Военная служба по контракту — твой выбор» та записували серію звернень до військовослужбовців РФ, які зараз воюють в Україні, — зі словами підтримки та хештегами «ZаПацаноV, ZаПобеду, героиZ».
Російські спортсмени не тільки активно поширюють пропаганду, а також тренуються на окупованих Росією територіях. Наприклад, одразу після окупації росіянами Криму ЦСКА відкрило там свою філію та розмістило тренувальну базу. Прямо зараз на тимчасово окупованому українському півострові проходять службу у спортивних ротах молоді спортсмени РФ, які вже за рік можуть поїхати на Олімпійські ігри.
Отже, російські спортсмени-олімпійці отримують зарплату від силових структур РФ та відкрито агітують за службу у російській армії, яка зараз вчиняє злочини в Україні. Це ті самі спортсмени, які, по суті, є співучасниками нападу на Україну, можуть скористатись статусом нейтральних олімпійців і зберегти доступ до міжнародних майданчиків.