Слобода — село на Чернігівщині, розташоване за 20 км на південь від обласного центру. Російські солдати зайшли у село 5 березня. Місцеві мешканці жили в окупації близько місяця. Нещодавно прокуратура оприлюднила інформацію про жорстоке поводження з мешканцями Слободи під час окупації росіянами. 

Ознайомившись з матеріалами прокуратури, журналісти «Слідства.Інфо» відвідали Слободу, щоб відтворити події, які відбувалися там під час окупації.  

«ЛІЗЛИ РАЧКИ, АБИ ЖИВИМИ ДОПОВЗТИ ДО СЕЛА»

Росіяни зайшли у Слободу дуже швидко: заїжджали на танках прямо в двори людей, зносили паркани і ворота. Розселялися по хатах, декого з людей виганяли з домівок, мовляв, щоб переходили жити до сусідів.

«І от конкретно у нас вони сказали: «Ходите тільки по двору, пораєте худобу, курей. На город і на вулицю не виходьте, бо будемо стріляти на ураження. Попереджувати не будемо», — згадує співробітниця сільради Світлана Карпенко.

Світлана Карпенко, спеціалістка відділу забезпечення діяльності ЦНАП у селі Слобода

Жінка розповіла журналістам «Слідства.Інфо», що під час окупації люди не могли покинути село, оскільки росіяни відкривали вогонь на ураження.

«Зараз їх немає в селі, але тут були кияни. Не родичі, мамина хата, і вони приїхали сюди, і привезли з собою друзів. Було їх там чи 11 людей, чи скільки. Хата їхня згоріла вщент. І вони вже ж хотіли виїхати з села», — пригадує Світлана.

Люди пішли до російських військових і попросили дозвіл на виїзд, на що окупанти сказали, щоб ті йшли пішки у Вікторівку.

«Ну вони ж і пішли. Так росіяни по них чергу (автоматну — ред.) пустили. Вони лізли рачки, лише б тільки живими долізти до села. Бо коли на поле вийшли, то росіяни по них стрельнули. І більш ніхто нікуди не виходив, не виїжджав», — розповідає жінка.

«ДА, БАТЯ, ТЫ ПАТРИОТ, НО Я ТЕБЯ ДОЛЖЕН ОТРАБОТАТЬ»

Микола Ярош працює водієм шкільного автобуса. До окупації Микола відвозив мобілізованих у військкомат. Чоловік мав список з українськими військовими, який чомусь лишив у автобусі. Росіяни знайшли список і через це його забрали.

Микола Ярош — мешканець Слободи, якого катували росіяни

«Перевозив людей, у мене така робота. А він же так підійшов. «Да, батя, ты патриот, но я тебя должен отработать»… Росіяни змусили чоловіка залізти на броню і повезли до магазину. У магазині, за згадками Миколи, лежали мертві тіла окупантів. Це було на наступний день після того, як у село зайшли російські війська. 

Росіяни допитували чоловіка, застосовуючи тортури. «Їхній командир взяв лопату, зламав держак і давай мене бити, — пригадує чоловік. — Потім оце б’є, б’є, а тоді усі разом як налетять. Це було у самому магазині, мені показували два трупи, і казали, що це з моєї вини вони загинули».

Прокуратура встановила, що над Миколою Ярошем та іншими мешканцями Слободи довгий час знущався 46-річний російський військовий Дмитро Маховський. У підозрі, яку прокуратура висунула цьому російському військовому було сказано, що росіяни поливали Миколу Яроша розчинником.

«Так, «Уайт-спірит». У магазині він продавався… Наставив на мене його прямо. Я лежав, коли мене били, так він мені почав на голову лити і показувати «Знаєш, що таке?». Кажу: «Знаю», — згадує Ярош.

Чоловік розповів, що його вивели з магазину й почали погрожувати підпалити запальничкою, а тоді зачинили у сараї. 

«Ну я думав, що я з того сарайчика вже не вийду. Я ніколи не думав, що можна вціліти, вижити… Це чисто пощастило, бо міна прилетіла і розбила сарай, а я від тої воронки був у 2–3-х метрах. Це теж, як уламки не зачепили, цегла впала на мене… Я і виліз звідти», — розповідає Микола.

«АВТОМАТ У ГОЛОВУ І ХОТІВ РОЗСТРІЛЯТИ»

Журналісти «Слідства.Інфо» дізналися про катування росіянами ще двох мешканців Слободи — батька й сина Сергія та Віталія Карпенків.

Сергій Карпенко, мешканець села Слобода

Сергій Карпенко прийшов нагодувати хвору матір, у цей час у кишені задзвонив телефон і чоловіка схопили.

«Невістка подзвонила, дізнатися, що тут до чого. Я не встиг телефон взяти, як він мені одразу автомат у голову і хотів розстріляти. Виводить на вулицю, а другий говорить: «Дай, я його розстріляю». Навколо мене автоматом стріляє по колу», — згадує чоловік.

Син Сергія — Віталій Карпенко — вийшов на звуки пострілів, а у нього з собою теж був телефон. Віталій – офіцер, він залишився у селі, щоб звітувати керівництву про розміщення ворожої техніки. Їх обох закрили у сараї.

«Тоді, як зачиняли нас, так на Віталіка каже: «Що ти, офіцер, а чого ти не воюєш?»… Син мій, бачу, уже не живий, ноги вже косяться. Я на них кричав: «нелюди, нелюди, що ви зробили із дитям, кажу, падлюки ви». Я тоді думав, що вони хочуть розстріляти, то, кажу, розстріляйте мене, нащо ви його чіпаєте», — розповідає Сергій.

Чоловік розповів, що Віталія били автоматом по голові, а також держаком від лопати.

«Річ у тому, що у мого сина Віталіка, думали, що струс. Сильно голова боліла, не можна так. Ми у сараї зігрівалися один від одного, отак притиснемося. Після ремонту там якась скловата і пінопласт були. Так сиділи на ньому», — згадує чоловік.

ХТО КАТУВАВ ЛЮДЕЙ

4 жовтня Офіс Генерального прокурора оприлюднив інформацію про жорстоке поводження росіян з цивільними у Слободі. «Слідство.Інфо» зібрало наявну про цих військових інформацію. Дмитро Маховський і Шивит Донгак — обидва солдати російської армії.

Дмитру Махновському 46 років, він проживає у Брянській області. Саме він віддав злочинний наказ на жорстоке поводження з цивільним населенням у селі Слобода. Про це йдеться у підозрі прокуратури.Зокрема, Дмитро протягом тривалого часу знущався з мешканця села Миколи Яроша. Окупант прагнув «вибити» з цивільного інформацію про розташування українських військових у селі.

Катувати місцевих Дмитру допомагав ще один російський солдат — Шивит Донгак. Шивиту 29 років, він родом із Республіки Тива. Йому також висунуто підозру.

Із соціальних мереж Шивита можна дізнатися, що він одружений і має дитину. Ймовірно, Шивит навчався у Новосибірському військовому інституті. Крім того, на своїй сторінці він вказує, що проживає у місті Кизил, у якому якраз дислокується 55-та окрема мотострілецька гірська бригада РФ. 

На початку березня саме ця бригада зайшла у сусіднє зі Слободою село Ягідне. Про причетність цієї бригади до вчинення злочинів на Чернігівщині повідомляв Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Ймовірно, катували мешканців у Слободі саме військові з 55-ої бригади з Кизилу. 

Читайте також: Злочинці з забутого блокнота: російські військові, які можуть бути причетними до звірств на Харківщині