Відео, на якому жінки вбитих бійців окупованого Донбасу отримують шуби, минулого тижня сколихнуло інтернет. Журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з однією з жінок на відео і з’ясували, що не всі на ньому — вдови, більшість — просто масовка.
Журналісти ідентифікували декількох вдів та їхніх загиблих чоловіків, які помирали за «русский мир» з 2014 року. Про це йдеться у новому відеоматеріалі «Слідства.Інфо».
21 ХУТРЯНА ШУБА ВДОВАМ ЗАХИСНИКІВ «НОВОРОССИИ»
На початку лютого Мирослава Регінська — дружина воєнного злочинця Ігоря Гіркіна-Стрєлкова — опублікувала на своїй сторінці у «ВКонтакте» інформацію про 21 хутряну шубу, яку благодійники з Москви передали вдовам загиблих захисників «Новоросії». Жінка написала, що «груз уже отправлен в Донецк» і що найближчими днями його роздадуть під відеозвіт.
Видачею шуб і зйомкою задоволених пані з подарунками мав зайнятися Євгєній Скріпнік з позивним «Прапор», — один із соратників Стрєлкова, що також позиціонує себе волонтером. Власне, його відеозвіт і став вірусним та наплодив купу мемів.
Церемонія вручення шуб «вдовам героїв Новоросії» відбувається в окупованій росіянами Макіївці. Завдяки вивіскам на будівлях і характерним білим смугам на фасадах журналісти «Слідства.Інфо» виявили точну локацію — вулиця Молодогвардійська, 87.
«Я НЕ ВДОВА, А ВОТ ЗА ДРУГИХ ЖЕНЩИН ОБИДНО»
За декілька днів після публікації відео одна з жінок заявила в проросійському телеграм-каналі, що шуби після зйомки забрали. «Слідство.Інфо» вирішило розібратися, що ж насправді сталося з шубами, та розшукати так званих героїв, чиї дружини після їх смерті отримали хутряну гуманітарку.
Журналісти розшукали авторку гнівних повідомлень — Валентину — і у месенджері представилися їй клієнтським відділом компанії «СобольЛакшері», яка, ймовірно, передала хутряні подарунки. Одним із співвласників цієї фірми є Олександр Боряк, про якого у ролі благодійника згадує Мирослава Регінська у своєму дописі.
Валентина пише, що зараз на неї чиниться великий тиск і що вона не знає, кому може довіряти. Також Валя почала жалітися на якість отриманої шуби: «Знаете, та шуба, которую дали мне, не была полностью новой, она была немного поношена и без бирки. Я сначала подумала, что поэтому и забрали, и дадут потом новую, но нет. Может, ее подменили? Я уже не знаю, что думать. А давление от людей сильное».
Неочікувано у листуванні жінка зізнається, що вона зовсім не вдова — її просто попросили знятися у відео.
У діалозі жінка жаліється та розповідає шокуючі деталі роздачі хутряної гуманітарки: «На моих глазах забрали у 4-х. У других, похоже, тоже, но позже, я точно не знаю. И вдов там было 5 или 6 — все остальное массовка. Шубы обещали оставить».
Валя не захотіла ділитися контактами інших «постраждалих», натомість порадила звернутися до дружини Гіркіна. Також жінка висловила припущення, що могло бути декілька роздач шуб: «Я не знаю, сколько было раздач, но думаю, что не одна. И шуб было ровно столько, сколько людей на видео. Двум женщинам даже не хватило и они не участвовали в кадре».
Мирослава Регінська на своїй сторінці продовжувала публікувати фото жінок з шубами, яких не було на відео. Можливо, не всіх кому видали шуби, фільмували для пропагандистського відео. Пізніше жінка написала клієнтському відділу «СобольЛакшері», що їй повернули шубу.
«ДЯДЯ ВОВА — ВОТ ТАКОЙ МУЖИК! ПУТИНУ ПРИВЕТ!»
Журналісти «Слідства.Інфо» ідентифікували кілька жінок з відео та фотозвітів окупантів.
Одна з жінок на відео — Рафаїлова Ольга Василівна з Макіївки. У травні 2015 року вона втратила свого сина — «защитника Новороссии» — Алєксєя Рафаїлова з позивним «Раф». Після своєї смерті «Раф» став кимось на кшталт народного героя, про якого знімають сюжети і пишуть тексти.
5 травня 2022 року Ольга на своїй сторінці у «ВКонтакте», яку вона згодом закрила, опублікувала допис з приводу сьомої річниці загибелі сина: «Сегодня 7 лет, как погиб Алешка… Помяните его вместе с нами… Прости, сыночек, что тебя нет, а я еще живу. Безумно люблю, помню, скучаю». Після смерті сина жінка стала головою Комітету солдатських матерів Донбасу.
У відкритих джерелах можна знайти чимало інформації про Алєксєя. Зокрема, у сюжеті програми «Бєлиє журавлі» так званого Міністерства інформації ДНР висвітлюють багато фактів з біографії хлопця: «После школы поступил в 85 училище на автослесаря-механика, но работу по профессии не нашел. Работал в Донецке водителем газели, после чего пошел на шахту». У цьому ж сюжеті є інтерв’ю Ольги, де вона розповідає, що син вивіз їх до Росії, а сам повернувся «защіщать родіну».
Журналісти з’ясували, що Алєксєй служив у 9-му полку, потім перевівся у розвідгрупу механіком-водієм БТРа — там, зі слів матері, був учасником боїв за Вуглегірськ, Дебальцево та Широкине, а згодом став снайпером. Та скоро удача пішла від 23-річного Алєксєя — з 4 на 5 травня 2015 року він загинув.
Через понад 7 років матір отримала шубу за вбитого сина, точніше, просто потримала її в руках.
Ще одна вдова — Валерія Вовк. Її загиблий чоловік — Богдан Грицай — народився у 1995 році у Макіївці, однак ріс у Москві. Ймовірно, тому він узяв собі позивний «Москва».
У вільному доступі журналісти знайшли інтерв’ю Богдана, яке він кілька років тому давав каналу «Царьград TV». У ньому чоловік вихваляє диктатора Путіна та ділиться своїми геополітичними мріями: «Я хочу реально, чтобы Донбасс ушел к России. Дядя Володя — вот такой мужик. Путину привет!».
Хлопець навчався на харчового технолога, але з початком бойових дій на Сході у 2014-му пішов добровольцем воювати на боці Росії. У згадках про Богдана пишуть, що той встиг вступити на заочне навчання в Академію МВС, а паралельно захоплював Донецький аеропорт і брав участь в Іловайському котлі.
Богдан був членом так званих «донських казаків», а також служив у першій Слов’янській бригаді. У червні 2019 року чоловік підірвався на розтяжці та загинув, а Валерія Вовк тепер пише дописи, сповнені скорботи. З початком повномасштабного вторгнення вона разом із 5-річним сином та мамою виїжджала до Криму, де волонтери збирали їм допомогу на житло та їжу. Судячи з отриманої шуби, жінка, вочевидь, уже повернулася в Макіївку.
«Я САМЫЙ СЧАСТЛИВЫЙ ЧЕЛОВЕК! МЕЧТЫ СБЫВАЮТСЯ!»
На опублікованих соратником Гіркіна фото журналісти впізнали ще одну вдову — Наталю Денисюк-Кудрявцеву, яка, ймовірно, проживає у місті Ясинувата. Її чоловік, Юрій Денисюк із позивним «Гагарін» загинув у вересні 2019-го.
Анкету Денисюка-Гагаріна журналісти знайшли на сайті «Миротворець» з відміткою «ліквідовано». Чоловік народився у 1987 році, воював проти України з 2014-го. Спочатку він стояв на блокпостах, а згодом став бойовиком незаконного збройного формування і вступив до російської православної армії — утворення на території ОРДЛО. За свою діяльність отримав кілька нагород: «Георгіївський хрест 4-го ступеня», медалі «за відвагу» і «за бойові заслуги».
Зараз в описі профілю Наталі стоїть промовистий статус: «Я самый счастливый человек, мечты сбываются!» — можливо, жінка так радіє подарованій шубі. Адже ще у 2017 на своїй сторінці в “Одноклассниках” вона публікувала жарти з натяком на хутряний подарунок.
До речі, гуманітарну допомогу жінка отримує не вперше: у лютому 2021 вона разом із 11-річним сином Іллею отримала під розписку одяг та їжу від фонду допомоги Донбасу «Ни шагу назад».
Ілля був пасинком загиблого «Гагаріна». Влітку 2015 року жінка виставила фото сина з намальованими на його щоках прапорами ДНР та Росії і підписала знімок “маленький сепаратист”.
Ще одна вдова з шубою на знімку — Любов Дмітрієва. На своїй сторінці у «ВКонтакте» жінка розмістила публікацію про загибель 10 березня 2021 року її чоловіка Платона Дмітрієва з позивним «Грек»: «Тяжело принять».
Анкету «Грека» журналісти знайшли у відкритих джерелах. Чоловік народився у 1986 році, разом з Любою вони жили у Донецьку. З грудня 2015 року він був солдатом 1-ої Слов’янської бригади, що раніше була частиною «Народної міліції ДНР», а вже у 2018 році — воював проти України у складі 11-го полку «Восток».
У цих нещасних жінок не лише відібрали чоловіків чи синів, а ще й використали їх для постановочного відео, у якому вдови просто зіграли потрібну росіянам роль.
Та навіть якщо комусь з цих макіївських жінок і справді дісталася шуба, їм, певне, має бути прикро, що росіяни з Москви оцінюють людське життя — життя їхніх чоловіків — у шматок хутра.
Читайте також: Неонацист, фанат Путіна, далекобійник: що відомо про мобілізованих росіян, убитих у Макіївці