У серпні журналісти «Слідства.Інфо» опублікували розслідування про поліцейських із Херсонщини, які перейшли на бік окупантів. Серед них був оперуповноважений Ростислав Малиновський, якого росіяни призначили так званим заступником начальника управління карного розшуку.

Після виходу матеріалу з редакцією зв’язалася сестра колаборанта Анна Малиновська. Жінка розповіла, що не підтримує позицію брата, хоча журналісти знайшли проросійський допис на її сторінці в російській соціальній мережі «Вконтакте». Зрештою, «Слідство.Інфо» вирішило детальніше розібратися у цій історії й розпитати Малиновську про її родину та ставлення до української державності, адже, як виявилося, наразі жінка служить у Збройних силах України.

ПРОПАГАНДИСТСЬКИЙ ДОПИС МЕДИКИНІ ЗСУ

41-річна Анна Малиновська родом із Бахмута Донецької області. Під час так званої «русской весны» у 2014 році це місто на декілька місяців опинилося в окупації, поки його не звільнили українські захисники. Нині росіяни вдруге намагаються захопити Бахмут — на його околицях йдуть важкі бої.

Анна Малиновська доєдналася до лав Збройних сил України у 2017 році, а зараз навчає бойових медиків. Утім, її сім’я пішла іншим шляхом. Батько Анни — Олександр Малиновський — у 2014-му взяв до рук автомат й вирішив воювати на боці проросійських найманців. Він до самої смерті був затятим прихильником «русского мира».

За інформацією Служби безпеки України, вже під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну на бік окупантів перейшов і рідний брат Анни. Майже все життя 46-річний Ростислав пропрацював у карному розшуку в Херсоні, який нині тимчасово окупували росіяни.

У 2016 році Анна Малиновська опублікувала допис пропагандистської спільноти «Сводки от ополчения Новороссии», у якому йдеться про «подвиг 55 добровольцев Великой отечественной войны». Власне він і став приводом для сумнівів щодо політичних переконань жінки.

Проросійський допис на сторінці Малиновської в російській соціальній мережі «Вконтакте»

Анна Малиновська розповіла журналістам, що не користується цією сторінкою вже багато років і з 2017-го служить у Збройних силах України. Раніше Анна працювала медсестрою у лікарні міста Бахмут. У розмові Малиновська не заперечувала, що її батько був бойовиком так званої ДНР.

Під час спілкування зі «Слідством.Інфо» Анна не змогла пригадати, чому опублікувала тоді цей допис. З її слів, на такий вчинок могла спонукати ситуація з батьками, яких вона начебто намагалася вивести з тимчасово окупованої території Донеччини. Таким чином, Анна, мовляв, хотіла втертися до них у довіру. 

БАТЬКИ — АДЕПТИ «РУССКОГО МИРА»

Анна Малиновська не приховує своїх сумнівних родинних зв’язків, але каже, що батьків, як і дітей, не обирають.

«Я знала, що він зі зброєю в руках. Знала, що він робив», — зізнається Анна. Її батькові Олександрові Малиновському на початку року виповнилося 68 років. У 2014-му він доєднався до проросійських бойовиків на Донеччині. «Так, він воював. Брав участь у спаленні поліцейського відділку», — розповідає жінка.

Цього літа Олександр Малиновський помер. Анна каже, що дізналася про це випадково, із соцмереж. Медикиня ЗСУ розповіла «Слідству.Інфо», що її батько помер у Алчевську Луганської області, який з 2014 року окупований Росією.

Журналісти знайшли сторінку батька Анни Малиновської у російській соцмережі «Однокласники», де він записаний як «Дед Пахом». На початку липня на сторінці профілю опублікували фото чоловіка на чорному тлі зі свічкою. Користувачі під фото коментують «Царствие небесное».

Допис у соцмережах батька Малиновської

Профіль Олександра Малиновського активно наповнювався з 2015 року. Окрім десятків дописів на підтримку Росії і псевдореспублік, на сторінці «Деда Пахома» опубліковано сотні особистих фото, зокрема і з бойових позицій.

Журналістам «Слідства.Інфо» Анна Малиновська розповіла, що її батько у 2015-му отримав важке поранення — перелом хребта. Після цього вона допомогла вивезти його в Росію. На сторінці Малиновського журналісти виявили десятки фото із російського Санкт-Петербурга, де батько Анни перебував на лікуванні.

Схоже, що «Дед Пахом» встиг побувати у петербурзькому офісі партії «ЛДПР» нині померлого українофоба Владіміра Жириновського і навіть отримав подарунки від цієї політсили.

Наразі сама сторінка досі активна і там поширюють дописи російської пропаганди, як от «Za Донбасс», «Портал Z», «Донбасс с Россией». Імовірно, її веде дружина «Деда Пахома» й мати Анни Малиновської, яка, зі слів медикині, також затята прихильниця «русского мира».

Батько та матір Анни Малиновської з проросійською символікою

БРАТ-КОЛАБОРАНТ З КАРНОГО РОЗШУКУ

В Анни Малиновської з братом Ростиславом спільний батько, але різні матері. Бойова медикиня пригадує, що її батько розійшовся з матір’ю Ростислава близько 40 років тому, після чого мати колаборанта Малиновського переїхала до Херсона. Відтоді, зі слів Анни, її брат мешкає у Херсоні.

«У Херсоні він закінчив загальноосвітню школу, потім школу міліції і весь час, з 98-го, я знаю, що він служить у поліції. Весь цей час», — каже вона.

Ростислав Малиновський у списку колаборантів, опублікованому Службою безпеки України

Анна розповідає, що не часто контактувала з братом: вони зідзвонювалися лише кілька разів на рік. З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну, каже Малиновська, спілкувалася з Ростиславом двічі.

«Я йому дзвонила 25 лютого: «Давай, ми тебе заберемо і заберемо родину: дружину, доньку». У дружини є бабуся, у нього теж бабуся стара. Він сказав, що проти: «Я думаю, я не буду від’їжджати нікуди», — пригадує сестра колаборанта-поліцейського.

Жінка у квітні вдруге намагалася вмовити брата виїхати з окупованого Херсона, однак чоловік знов відмовився. Зі слів Анни, її брат не хотів евакуюватися, бо не вміє нічого робити, окрім як служити в поліції.

«Він мені сказав: «Ким я буду працювати, охоронцем? Я, крім того, як бути в кримінальному розшуку, нічого не вмію робити». Я кажу: «Тобі не треба, ти вже на пенсію заробив». Він 30 років служить і весь час на одному місці», — розповіла медикиня.

Анна Малиновська запевняє, що про співпрацю брата з окупантами дізналася з розслідування «Слідства.Інфо». Втім, на її думку, якщо він не робитиме «нічого кримінального», то йому не загрожуватиме покарання.

«У випадку деокупації Херсона, якщо він нічого кримінального не зробив, припустимо, на очах у сім’ї не розстріляв людину тільки за те, що вона йшла у вишиванці. Чи не здав людей, які були колишніми військовими. Чи ще щось. У такому разі до нього ніяких запитань не буде», — вважає вона.

Жінка переконана, що брат залишився працювати у поліції окупованого Херсона, так само як залишилися на робочих місцях рятівники або лікарі.

ПРОУКРАЇНСЬКИЙ ДІДУСЬ

«Слідство.Інфо» поцікавилося, як Анні Малиновській, попри проросійських родичів, вдалося зберегти проукраїнську позицію? Жінка запевняє, що на формування її поглядів впливали не батьки, а дідусь, який виховував її з чотиримісячного віку.

«Батько зі мною почав спілкуватися, вже коли мені було майже 16–18 років. До того часу вони з мамою зловживали алкоголем і я їм була не потрібна. Мене виховував мій дідусь — у нього завжди були проукраїнські погляди… І, знаєте, якесь «а може в Росію» у мене в голові не вкладалося, тому що мій дід нікуди не поїхав би», — каже Анна.

Бойова медикиня розповідає, що в Бахмуті з проукраїнською позицією — нелегко.

«Коли я одягла форму (Збройних сил України — ред.), перше, про що мене запитали люди, яких я все своє життя лікувала: «А что ты будешь делать, когда наши придут, «ДНР»?», — пригадує Малиновська.