2 мільйони пасажирів щодня, десятки трамвайних і тролейбусних, сотні  автобусних маршрутів, кожна п’ята столична маршрутка і фунікулер –  все це обслуговує  комунальне підприємство «Київпастранс», отримуючи щодня мільйонні доходи.

Андрій Самко, водій тролейбусу дванадцять років поспіль.  За сумісництвом чоловік ще й голова профспілки Куренівського депо «Київпастрансу». Він розповідає відкрито про недоліки комунального підприємства. Масштаби вражають.

«8 тролейбусів під час ожеледиці нам давали з лисою резиною. Я і Наталія Престинська, секретарка нашої організації, ми відмовились на них їздити, тому що, самі розумієте, куди – ожеледиця і 8 лисих колес з 10! Вони досі їздять. Я спілкуюсь з хлопцями з 6-го автобусного парку, 114-й маршрут вони обслуговують. Ось він виїжджає або зранку і працює на першій зміні, ну, десь з 6-ї ранку до 15:00.  Потім у нього маленька перерва, десь годину-півтори,  і він виїжджає ще на другу зміну коротеньку, до 8-9 вечора.  І він працює, шрубо кажучи, по 18 годин на день», – розповідає водій тролейбусу.

У лютому 2015 року недоліки комунального підприємства помітив і міський голова Віталій Кличко.

«Хочу звернути Вашу увагу в якому стані ми отримали «Київпастранс». Сума, яка була недостача чи якісь збитки, а, давайте будемо називати, вкрадена у киян – біля трьох мільярдів гривень», – обурювався очільник столиці.

Після Революції Гідності генеральним директором «Київпастрансу» призначили Сергія Майзеля. На думку очільника столиці, саме Майзель мав подолати корупцію на комунальному підприємстві, але вже у травні 2015  розслідування  «Слідство.Інфо» показало, що чиновник із завданням не впорався.

«Чорна каса, роздовбаний транспорт, незрозумілий обіг готівки у маршрутках – далеко не повний перелік проблем, які існують на комунальному підприємстві», – розповідає журналістка «Слідства.Інфо».

Тоді Віталій Кличко наказав провести службове розслідування. Зрештою крайнім визнали водія, який на камеру розповів про корупційні оборудки “Київпастрансу”. Після виходу сюжету в ефір водія понизили до слюсаря, а от гендиректор комунального підприємства пішов на підвищення і став директором департаменту транспортної інфраструктури КМДА.

«Коли Майзель був генеральним директором «Пастрансу», а потім перейшов в Департамент, були загальні збори і він уже представлявся як директор Департаменту. Він сказав, що «Пастранс» не залишає і буде слідкувати за ним», – розповідає працівниця «Київпастрансу» Світлана.

На новій посаді Майзель протримався менше року. Як тільки  журналісти програми «Схеми» оприлюднили інформацію про несправжній диплом очільника департаменту транспорту, він написав заяву на звільнення «за власним бажанням».  Попри це, одіозний чиновник залишається депутатом Київради та членом постійної комісії з питань транспорту, зв’язку та реклами.

Це 29-річний Дмитро Левченко. 30 серпня 2016 року Віталій Кличко призначив молодого фахівця на посаду генерального директора одного з найбільших комунальних підприємств столиці.

«Дмитро, я бажаю Вам успіху, від вашого успіху залежить наш успіх. Ми всі будемо допомагати, для того щоб кожен з киян знав, що «Київпастранс» працює як швейцарський годинник», – звертається до Левченка київський  міський голова Віталій Кличко.

Раніше Левченко працював у  «Київпастрансі» на посаді заступника того ж таки скандально відомого у гендиректора Сергія Майзеля. За словами працівників КП після зміни керівництва робота підприємства не схожа на швейцарський годинник.

«Нова влада була, звичайно, сюрпризом … Ніхто не очікував, що прийдуть настільки «грамотні» люди, які всіх здивують своїми «знаннями» в галузі транспорту. Як озвучив раніше Кличко, що попереднє керівництво було дуже корумпованим. Теперішня влада, звичайно, їм втерла носа – ті брали тисячами, а ці сотнями», – розповідає нам працівниця комунального підприємства.

– Як ви потрапили до «Київпастрансу»?

– Ой, я навіть не пам’ятаю…

– Ваш тесть Роман Романюк ніяк не сприяв цій посаді?

– Ні, він, до речі, останнім про це дізнався, – запевняє нас генеральний директор «Київпастрансу» Дмитро Левченко.

Про тестя голови «Київпастрансу» ми запитали не випадково.

Роман Сергійович Романюк, уродженець Чернівців, з 2010-го року член партії «УДАР». У 2012-му обраний народним депутатом від партії Віталія Кличка, а вже у 2014-му – 25-й  номер у списку  «Блоку Петра Порошенка».

Близький соратник Кличка Артур Палатний у інтерв’ю згадує як разом з Романюком літав на бій Кличка в Москву.

«Було багато депутатів із фракції «Удар». Я літав із Романом Романюком. Там були також Валерій Пацкан, Роман Чернега, Виталій Ковальчук. У нас фракція монолітна. І брата лідера нашої фракції всі, хто зміг, поїхали підтримати»,– розповідає в інтерв’ю одному з видань Артур Палатний.

До слова, саме Роман Романюк очолював партію “Нова країна”, яку пізніше перейменували в “УДАР” Віталія Кличка.

Михайло Серебряков, експерт «Реанімаційного пакету реформ», співавтор процедури обрання керівників комунальних  підприємств Києва у відкритих конкурсах каже:

«Прозорість процедур, незалежність конкурсної комісії, а також змагальність є тими постулатами, на яких тримається конкурсна процедура. Iншої на рівні муніципальному такої процедури не має ніде нині затвердженої».

Однак, конкурсу для “Київпастрансу” Кличко чекати не став. Призначення Сергія Левченка відбулося в акурат за два дні до того, як документ вступив в дію.

«Ми направили такі листи до Кличка і до Майзеля, ми написали про те, що зараз є великі комунальні підприємства такі як «Київреклама» і «КИЇВПАСТРАНС», які не мають керівника, і ми звернулися до них, щоб спробувати підтвердити свій намір обирати керівників за конкурсом. На що ми отримали, від Майзеля зокрема, такий лист – «прекрасно, підтримую дуже гаряче і всією душею», – розповідає експертка Реанімаційного пакету Реформ Оксана Величко.

«За два дні до вступу положення в силу відбулося призначення керівника підприємства. Тобто, мер, суб’єкт подання, прекрасно знав, що ще два дні і буде конкурс – підписує розпорядження і призначається керівник пан Левченко. Абстрагуючись від його особистості, такий крок був, на наш погляд, не дуже джентельменським, це пояснювалося дуже багатьма причинами», – говорить експерт Реанімаційного пакету Реформ Михайло Серебряков.

Чи не через дружні стосунки з депутатом Романом Романюком Віталій Кличко віддав перевагу Дмитру Левченку?

«Звичайно, всі очікували на призначення, думали, що буде Кирилюк. Але потім почали жартувати, що Левченка «тато» переміг. Тесть, батько – всеодно, одна родина», – розповідає працівниця «Київпастрансу» Світлана.

Більше тижня ми намагались зв’язатись із Романом Романюком. Шукали його у Верховній Раді, телефонували і навіть ходили у гості. За кілька днів телефонних дзвінків слухавку взяв чоловік, що не представився:

– Через 5 днів він буде.

– А він зараз не в Україні?

– Він не в Києві.

– Ясно… І ніякого зв’язку з ним немає, так?

– Ні, він до дітей поїхав…

Цікаво, що тендери комунального підприємства на чолі з тестем депутата БПП виграють компанії, які пов’язують із близьким оточенням Президента.

Так у лютому 2016-го завод помічника Порошенка отримав 74 мільйони за ремонт трамваїв.

Вже у вересні 2016-го «Богдан Моторс» виграв тендер на поставку 40 тролейбусів за 200 мільйонів гривень.  

А у жовтні 2016-го року «Київпастранс» замовив партнерам Порошенка транспорту на 675 мільйонів гривень.

«Ось цей у Порошенка «Богдан» з російською резиною, між іншим. І з російськими комплектуючими. Це ми так воюємо? Останні «Богдани», що приходили минулого року, «мейд ін Росія» на колесах. Зараз вони будуть закуповувати 2-му парку 5 машин. Там електроніка не чеська, а знову ж таки російська – Петербург», – обурюється Андрій Самко, водій тролейбусу у «Київпастрансі».

Днями тендер на більш ніж 300 мільйонів гривень виграв  «Богдан Моторс», що належить бізнес-партнеру Президента і за сумісництвом заступнику голови РНБО Олегу Гладковському.

– За останні кілька років багато тендерів виграють фірми, які наближені до Петра Олексійовича Порошенка. Це конфлікт інтересів, ви розумієте?

– Єдине, куди я не лізу, це тендери. З 2014-го року, коли я прийшов до «Київпастрансу», я не лізу в тендери і закупівлі, – розповідає Дмитро Левченко генеральний директор комунального підприємства.

 

Щоправда, у березні цього року СБУ спільно із Генеральною прокуратурою влаштували 29 обшуків на підприємстві. У документі про досудове розслідування ГПУ мова йде про відмивання десятків мільйонів гривень на держаних закупівлях:

«Генеральною прокуратурою України здійснюється досудове розслідування за фактами скоєння службовими особами КП «Київпастранс» та представниками груп компаній протиправних дій, спрямованих на привласнення коштів комунального підприємства в особливо великих розмірах шляхом організації в період 2015-2016 років закупівель товарів, робіт та послуг у підконтрольних підприємств за завищеними цінами та легалізації (відмиванні) доходів, отриманих злочинним шляхом».

– Якщо Ви зараз кажете корупція, то Ви не уявляєте, що тут було раніше.

– Тобто в «Київпастрансі» була корупція, крали мільйони, сотні мільйонів, а останній рік не крадуть?

 

– Ні, у нас, може, і крадуть, але 100% менше ніж раніше», – запевняє нас генеральний директор «Київпастрансу».

Але попри численні журналістські розслідування та обшуки  силовиків, попри тендери та конкурсні процедури, у «Київпастрансі» не вщухають корупційні скандали, пов’язані із правлячою політсилою.

/Олена Козаченко, Слідство.Інфо