Марія Горбань, Слідство.Інфо

Під одним з райсудів Одеси з’явилися ґрати. Їх принесли під будівлю активісти — в такий спосіб вони вимагають справедливого вироку для міського голови Одеси Геннадія Труханова, якого судять тут. Ідеться про заволодіння понад 90 мільйонами гривень — саме стільки, на думку слідства, переплатила міськрада на чолі з Трухановим за будівлі колишнього заводу «Краян».

Наразі триває фінальний етап суду — дебати. Якщо судді вирішать, що Труханов винний, йому та іншим фігурантам справи загрожує від 7 до 12 років уже за справжніми, а не бутафорськими ґратами. Утім, на думку антикорупційних активістів, це малоймовірно. 

За що судять Геннадія Труханова та в яких справах іще фігурував міський голова Одеси  — розповідає Слідство.Інфо.

ЩО ТАКЕ СПРАВА «КРАЯНУ»?

На заводі «Краян» колись будували крани. Підприємство збанкрутувало ще в середині 2000-х.  Одеська міськрада на чолі з Трухановим придбали приміщення заводу у вересні 2016 року. Туди після ремонту планували перенести структурні підрозділи міськради, розташовані в різних частинах міста. На думку чиновників, це мало б зекономити бюджету 15 мільйонів гривень. Та натомість, за інформацією НАБУ, ймовірно за приміщення заводу переплатили в 17 разів.

До оборудки нібито залучили оцінника, який визначив завідомо завищену ціну за будівлі «Краяну» — 185 мільйонів. Хоча компанія UAB Naster, яка, на думку слідчих, також залучена до схеми, раніше на державному аукціоні придбала весь комплекс будівель заводу за 11,5 мільйонів гривень.

Приміщення заводу продавала міськраді компанія «Девелопмент Еліт». А відтак намагалася вивести кошти на рахунки ймовірно фіктивної компанії «А Моторс Плюс». Її керівник на той час перебував на окупованій частині Луганської області. «Девелопмент Еліт» уклало з «А Моторс Плюс» договір на поставку зернозбиральних комбайнів на майже 184 мільйони гривень. Але правоохоронці встановили, що договір був фіктивним і встигли арештувати кошти.

Інфографіка НАБУ

ЯК ПРОХОДИВ СУД?

У лютому 2018 року Геннадія Труханова і його заступника Павла Вугельмана затримали в аеропорту. Пізніше суд відпустив Труханова на поруки народного депутата Дмитра Голубова від БПП, а Вугельмана — на поруки двох нардепів з «Відродження» та «Опозиційного блоку».

Розслідування у цій справі НАБУ і САП завершили в червні 2018 року, а в жовтні — вручили Труханову та іншим фігурантам справи обвинувальні акти. Суд розпочався в листопаді 2018-го.

Сам Геннадій Труханов не вважає себе винним.

«Ніхто з нас за час процесу так і не почув, яку статтю або букву закону я як обвинувачений, як міський голова, або мої підлеглі порушили. Ми тільки чули сумніви звинувачення в доцільності одного з ухвалених нами рішення», — сказав він під час одного із засідань суду.

Геннадія Труханова і його заступника Павла Вугельмана затримали в аеропорту в лютому 2018 року. Пізніше їх відпустили на поруки народних депутатів. На фото — Геннадій Труханов під час розгляду клопотання про обрання йому запобіжного заходу в Солом’янському райсуді Києва, 15 лютого 2018 року. Гонтар Володимир / УНІАН

У травні 2019-го суд змінив обвинувачення Труханову, зменшивши ймовірні збитки зі 185 до майже 93 мільйонів гривень. Як повідомляє Центр протидії корупції, нове обвинувачення збільшує шанси на обвинувальний вирок.

Від початку року справу почали розглядати в Малиновському райсуді дуже швидко, засідання проводять по декілька разів на тиждень. Судді відкладають усі інші засідання, щоб якнайшвидше розглянути справу одеського мера. Зокрема, 14 січня суд за один день встиг дослідити 9 із 67 томів справи — це майже 1000 сторінок. 

Та на думку голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, судді так поспішають винести вирок Труханову, бо інакше справа може потрапити до новоствореного Антикорупційного суду, який уже невдовзі запрацює. За словами Шабуніна, найімовірніше вирок Малиновського райсуду буде виправдувальним. 

Наразі триває фінальний етап суду — дебати.

В ЯКИХ ІЩЕ РОЗСЛІДУВАННЯХ ФІГУРУЄ ТРУХАНОВ? 

Справа «Краяну» — не єдина, в якій фігурує одеський міський голова. Труханов згадується у справі про розкрадання коштів при ремонті доріг та у справі Одеського аеропорту. А нещодавно САП закінчила розслідування щодо недостовірного декларування. За даними слідства, Труханов не задекларував майна на понад 50 мільйонів гривень, йому вже вручили обвинувальний акт.

Труханов також фігурував і в журналістських розслідуваннях. Журналісти Слідства.Інфо спільно з OCCRP з’ясували, що в офшорних документах, через які Труханов контролював свої компанії, він був зазначений як громадянин Росії. А база даних російської Федеральної податкової служби містить ідентифікаційний номер платника податків Труханова. 

Сам міський голова Одеси заперечував, що має російське громадянство, однак журналісти знайшли копію оригіналу його російського паспорта. А також дізналися, що мати Труханова має дорогу квартиру в Москві, яку той також не задекларував. Детективи НАБУ долучили матеріали про московську нерухомість до справи. 

До того ж, родина Труханова володіє й елітною нерухомістю в Лондоні. Як розповідало раніше Слідство.Інфо, його дружина та старша донька придбали трикімнатну квартиру в одній з розкішних Лондонських новобудов Чілтернс (Chilterns) у центрі міста.

Дружина та старша донька Труханова придбали трикімнатну квартиру в одній з розкішних Лондонських новобудов Чілтернс (Chilterns) у центрі міста. Слідство.Інфо

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розкішна квартира бідного українського мера