Український олігарх Дмитро Фірташ, статки якого оцінюють у мільярди доларів, у вівторок представ перед австрійським судом. Залишав будівлю суду бізнесмен разом зі своїми адвокатами без жодних коментарів — верховний суд Австрії 25 червня вирішив екстрадувати його у США. 

Тепер дата екстрадиції українського бізнесмена залежить лише від підпису міністра юстиції Австрії, який повинен затвердити рішення. У США йому загрожує 80 років позбавлення волі, тобто довічне.

Хто такий Дмитро Фірташ, чому американці правоохоронці добивалися його екстрадиції та до чого тут всесвітньо відома компанія «Боїнг» — розповідає Слідство.Інфо.

ХТО ТАКИЙ ДМИТРО ФІРТАШ 

Дмитра Фірташа називають одним з найвідоміших українських бізнесменів. Донедавна його вважали ключовим гравцем на ринку газу в Східній Європі — він був одним зі співвласників компанії «Росукренерго», яка постачала російський газ до України. Фірташу належить частина українських обленерго, які продають газ населенню.

Фірташ також керує групою компаній DF Group, яка володіє низкою хімічних підприємств, має значні активи в гірничій промисловості, а ще він — співвласник телеканалу «Інтер». 

Доходи Фірташа у 2018 році оцінювали у 489 мільйонів доларів. 

У 2010-му Фірташ фінансував президентську кампанію Віктора Януковича. Серед його соратників — очільник «Опозиційного блоку» Юрій Бойко та Сергій Льовочкін, ексголова Адміністрації президента часів Януковича.

Після Революції Гідності, у березні 2014-го Фірташ переїхав до Відня. Того ж року його затримали в австрійській столиці за запитом американських спецслужб. Але потім суд відпустив його під рекордну для Австрії заставу — 125 мільйонів євро. Кошти вніс російський бізнесмен Василь Анісімов, близький друг Аркадія Роттенберга — партнера Фірташа по хімічному бізнесу.

Серед соратників Фірташа — очільник «Опозиційного блоку» Юрій Бойко та Сергій Льовочкін, ексголова Адміністрації президента часів Януковича. Окрім інших активів, Фірташ — співвласник телеканалу «Інтер». На фото — зображення Фірташа і Льовочкіна на плакаті під час акції під Верховною Радою в Києві, 21 вересня 2018 року. Мітингарі закликали депутатів не співпрацювати з телеканалами 112, NewsOne та «Інтер». Гонтар Володимир / УНІАН

У листопаді 2015-го Фірташ планував повернутися в Україну. Але міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в разі повернення Фірташа затримає поліція, бо до Генпрокуратури звернулося міністерство юстиції США.

ШВЕЙЦАРСЬКА ФІРМА, ІНДІЙСЬКА УГОДА Й АМЕРИКАНСЬКА СПРАВА

Спецслужби США вважають Дмитра Фірташа керівником злочинної організації, розповідає «Українська правда». 

Титан купувала в США фірма, яку у висновку суду називають «компанія А». Вочевидь, ідеться про авіабудівного гіганта «Боїнг»

Швейцарська фірма, що належить олігархові, уклала угоду з індійськими чиновниками на видобуток титану. Титан купувала в США фірма, яку у висновку суду Північного округу штату Іллінойс називають «компанія А». Вочевидь, ідеться про авіабудівного гіганта «Боїнг». Компанія підпадає під наведені в документах критерії: «Це корпорація зі штату Делавер, яка тримала головний офіс в Чикаго, Іллінойс. Компанія була покупцем титанової продукції». 

«Компанія А» домовилася з фірмою Фірташа про поставку титану з Індії 2007 року. Проєкт мав приносити 500 мільйонів доларів щороку. Але для того, щоб продавати титан за межі Індії, олігарх повинен був отримати ліцензію від індійських урядовців. На думку американських спецслужб, для цього Фірташ вирішив заплатити хабар. 

До оборудки залучили мінімум шістьох людей, переважно індійських чиновників. Очолював групу, на думку слідства, Дмитро Фірташ. 

Адвокати українського олігарха кілька років намагалися оскаржити в суді підсудність справи у США, адже злочини не відбувалися на території Америки. Лише 21 червня Окружний суд Іллінойсу остаточно відхилив всі клопотання Фірташа. Американський суд може розглядати справу, оскільки титан, видобутий в Індії ймовірно завдяки злочинній схемі, мав постачатися компанії, зареєстрованій у Чикаго. 

ЩО ЧЕКАЄ НА ФІРТАША У США

Фірташа можуть екстрадувати до США вже на початку липня — за 7-10 днів. В Америці олігархові загрожує до 80 років за ґратами, а також конфіскація всіх його статків.

Чимало експертів вважають, що Фірташ піде на співпрацю з урядом США, аби зменшити собі покарання. На думку американського юриста Джина Берда, ймовірність залишитися на волі для українського олігарха дуже низька, однак угода зі слідством може призвести до судових справ проти інших українських бізнесменів.

Також у Guardian вважають, що американських правоохоронців можуть зацікавити й стосунки Дмитра Фірташа та Пола Манафорта. Манафорт майже десять років працював на команду Януковича в Україні та ймовірно мав зв’язки й з Фірташем.

Водночас захист українського олігарха також сильний. Серед адвокатів українського олігарха є Ден Вебб з чиказької фірми Winston & Strawn. Його вважають одним з найкращих і найбільш високооплачуваних адвокатів США. 

Тодішній голова Федерації роботодавців України (ФРУ) Дмитро Фірташ під час відкриття новозбудованого тепличного комплексу в Синькові (Тернопільська область), 21 вересня 2012 року. УНІАН