VIP-ДИВЕРСАНТ

Поділитися
Поділитися

Кримське адміністративне прикордоння. Сусідство з окупованим півостровом істотно впливає на все, що відбувається на півдні Херсонщини – від локальної економіки до ворожих диверсій, формуючи і людські настрої.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 5

Ідеологічну роботу з генічанами із Криму проводить і колишній головний регіонал району Сейтумер Німетуллаєв. До анексії Криму він очолював Генічеську райдержадміністрацію.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 2

У травні 2014-го разом з іншими кримськими татарами-колабораціоністами зустрічався з президентом країни-агресора, який прямо попереджав про покарання за підтримку України.

ВЛАДІМІР ПУТІН, президент РФ:

– Интересы крымских татар связаны сегодня с Россией, с Российской Федерацией. И нельзя защищать интересы других, третьих  государств, используя крымскотатарский фактор. Это пойдет во вред народу. Это нужно осознать.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 4

Після анексії півострова Німетуллаєв перебрався до Криму, а зберігати чималеньке добро на Херсонщині довірив дружині – Надіє. Німетуллаєви – одна з найзаможніших родин Херсонщини. У їхньому володінні тисячі гектарів орної землі, бази відпочинку, автомобільний бізнес.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 3

Сам же Сейтумер Німетулаєв створив пропутінську організацію “Къирим бірлігі”, яка пнеться конкурувати з Меджлісом за вплив на уми кримських татар.

СЕЙТУМЕР НІМЕТУЛЛАЄВ, екс-голова Генічеської РДА:

– Президент Российской Федерации говорит: дорогие жители Крыма, сконсолидируйтесь. И мы вместе сделаем невозможное … Крым будет одним из самых лучших уголков Российской Федерации. Вот поэтому мы вас сегодня собрали.

Із Криму Сейтумер Німетуллаєв посилає сигнали землякам на Херсонщині про чудове життя на окупованому півострові, а новим господарям  розповідає про “русский Геническ”.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 6

СЕЙТУМЕР НІМЕТУЛЛАЄВ, екс-голова Генічеської РДА:

– Генический район всегда был пророссийским. Всегда они поддерживали не именно Януковича, а те идеи, что партия выдвигала. Это государственный язык русский язык, сближение с Россией, и сегодня мы это наблюдаем, люди хотят жить и работать.

Безбідне проживання Німетуллаєва в анексованому Криму успішно забезпечує його бізнес, що залишився на материковій Україні.

На початку курортного сезону 2016 ліцей Херсонської облради віддав перемогу у тендері на відпочинок дітей табору імені Іллі Кулика, що належить Надіє Німетуллаєвій, а бенефеціаром є Сейтумер Наматуллаєв. Сума держзамовлення – понад 440 тисяч гривень.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 8

А ще в Німетуллаєва є готель. Одразу після окупації півострова в ньому розмістилися російські окупанти. Після того, як вони залишили Чонгар, тут живуть українські прикордонники.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 7

Восени 2014-го українська прокуратура відкрила-таки проти  Сейтумера Німетуллаєва справу і оголосила в розшук. Однак не за сепаратизм, а за посадовий злочин – службове недбальство. За повідомленнями прокуратури, Німетуллаєв на посаді голови РДА без аукціону передав понад 1000 гектарів сільгоспугіддь в користування підприємству, яким керувала його дружина. Було завдано збитків на сім мільйонів гривень.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 9

На частину майна Німетуллаєвих було накладено арешт. Ми вивчили судові рішення та записи у реєстрі нерухомості: арешт справді накладено на майно самого Німетуллаєва: торговельні точки та кафе, вантажні і легкові автівки.

Але більша частина сімейної бізнес-імперії Німетуллаєвих записана на дружину. І от активи, де вона є власницею, не заарештовані.

Цей занедбаний двір – колишній завод акціонерного товариства “Генічеськагробуд”, частки якого ділять Сейтумер Німетуллаєв, його партнер Олег Алексієнко та держава в особі міськради Генічеська. За протоколами зборів акціонерів, у часи, коли Німетуллаєв керував райадміністрацією, прибутковість підприємства впала до нуля, техніку було розпродано.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 10

Мер Генічеська Олександр Тулупов стверджує, що підприємство уже фактично вмерло.

– Делали там домики, беседки. А сейчас даже не знаю.

– А собрания акционеров проводятся?

– Проводятся. Но там фактически принимаются такие решения.. У нас всегда туда ходит Руслан Михайлович, начальник службы коммунальной, там ничего такого не происходит, доходов никаких нету, и все.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 11

Сейтумер Німетуллаєв керував Генічеським районом вісім років. Вибудована тоді вертикаль влади і бізнесу існує ї сьогодні, каже ініціатор Громадянської блокади Криму Ленур Іслямов. Тривалий час його батько Едем та Надіє Немітуллаєва були співвласниками найбільшого перевізника Криму – компанії «Сімсітітранс».

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 13

Тепер колишні бізнес-партнери – у різних окопах. Іслямов вважає, що саме Німетуллаєв зорганізовує  місцевих мешканців протестувати проти блокади.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 14

ЛЕНУР ІСЛЯМОВ, координатор Громадянської блокади Криму:

– Когда его вербовали, ему было сказано, что мы и Херсон захватим, мол, перебирайся к нам, будь с нами и все такое прочее. Я думаю, что этот человек просто совершил огромную ошибку, но сейчас он уже в системе. Весь Генический район принадлежал ему. Он как Маркиз Карабас.

Великі статки – це вже традиційна норма для посади голови Генічеської РДА.

Після Німетуллаєва район очолив Олександр Воробйов. За часів попередника він отримав від райдежадміністрації ділянку біля моря. Але каже, що для нього то неістотні дрібниці.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 16

ОЛЕКСАНДР ВОРОБЙОВ, голова Генічеської РДА:

– Десятки гектар куплены мною как гражданином Украины, куплены на аукционе в законном порядке для развития Стрелки. И говорить за 10 соток, тем более законных – ну это просто смешно.

Не на камеру місцеві мешканці та журналісти охоче розповідають, що бізнес сепаратиста Німетуллаєва має міцне прикриття.

При посадах лишились усі “колишні” –  його соратники-регіонали, які  змінили партійні квитки і знову засідають і в обласній, і в районній раді; правоохоронці, що отримали землю на узбережжі; впливові аграрні бізнес-партнери, які представляють у владі президентський блок. Ми намагалися надати право на відповідь Сейтумеру Німетуллаєву. Та, почувши, що телефонують з Києва, він кладе слухавку.

– Мы предлагаем вам высказать свою позицию.

– Во-первых, я вас наполовину слышу, наполовину не слышу. Хотя и на высокой точке сижу. Какая-то связь сегодня очень неважная.

– Но мы вас слышим хорошо, можете высказать свою позицию.

SCREEN_KRYMSKIY_SEPAR 17

Не дивлячись на карну справу і активну антиукраїнську діяльність в Криму, Сейтумеру Німетуллаєву і досі вдається уникати конфіскації майна в Україні. Це  дуже просто – адже арешт не розповсюджується на майно дружини чи фірм, які записані на неї, хоча сам він є кінцевим бенефіціаром. Тож, бізнес-імперія втікача хоч і зменшилась, але досі існує на материку. Дозволяючи заробляти навіть на бюджетних коштах держави, проти якої він фактично воює.

СЕРГІЙ МОКРУШИН, Кримський Центр журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»

Поділитися
Поділитися

Автор розслідування

Сергій Мокрушин

Не менш важливі розслідування