РЕЗИДЕНТИ

Поділитися
Поділитися

Акції протесту проти російської агресії та на підтримку українських політичних бранців Путіна традиційно проходять біля посольства Російської Федерації. Та помітно, що будівля за високим муром у центрі Києва спорожніла.

KRYM_screen 2Як стверджує народний депутат Мустафа Наєм, російські дипломати перебралися в інше приміщення на Подолі, де базується представництво організації під назвою “Россотрудничество”.

KRYM_screen 3Насправді, за угодою між урядами України та Росії, тут мав бути російський Центр культури та науки. Власне, так його й відкривали.

Та, начхавши на підписаний договір, Міністерство закордонних справ Росії розгорнуло у Києві представництво свого агентства, головне завдання якого – просування інтересів Росії за кордоном.

Ще у лютому “Слідство.Інфо” довело незаконність існування “Россотрудничества” в Україні.

KRYM_screen 4Та саме бездіяльність української влади залишається надійною парасолькою для представництва країни-агресора.

KRYM_screen 6За міжурядовою угодою, культурні центри України в Москві та Росії в Києві мали бути зареєстровані як юридичні особи. Український центр в столиці Росіх так і зробив. Росіяни ж у Києві довго тягли і врешті, не реєструючись у Міністерстві юстиції, стали на облік у районній податковій Києва без статусу юрособи. І без надання інформації про свої фінанси. Однак провести перевірку  законності діяльності “Россотрудничества” фіскальна служба начебто не може – не дозволяє закон.

KRYM_screen 8ВОЛОДИМИР РЄЗНІК, начальник управління главку ДФС:

– Так, дійсно, ми можемо здійснювати контроль щодо представництв іноземних органів та компаній. Але відповідно до вимог Податкового кодексу, є мораторій, встановлений на 2016 рік. Не підлягають проведенню перевірок підприємства з доходом менше 20 мільйонів гривень. Окремим може бути виключенням рішення суду або рішення Кабінету міністрів щодо такого платника податків.

KRYM_screen 5Оскільки дані про банківські рахунки “Россотрудничества” відсутні, нікого чомусь не хвилює питання, як фінансується непередбачена угодою російська урядова структура в Україні. А вона не сидить без діла. Як зізнавався нам у лютневому інтерв’ю керівник “Россотрудничества” в Україні, окрім російського бюджету, його численні заходи спонсорують і дружні українські бізнесмени.

KRYM_screen 9

KRYM_screen 10КОСТЯНТИН ВОРОБЙОВ, керівник представництва «Россотрудничества» в Україні:

– Чтобы сразу снять тему финансирования, оно не сопоставимо с тем, что получают наши коллеги из французского, немецкого, а также польского культурных центров. Мы анализировали. Конечно, у них значительно больше ресурсов в этом отношении. Мы, конечно, стараемся исправить дисбаланс за счет привлечения социально ответственного бизнеса. Но он сейчас здесь тоже себя чувствует на Украине не очень комфортно.

KRYM_screen 11Усе, що пов’язано з оформленням статусу “Россотрудничества” в Україні, ніби оповите туманом. Код державної реєстрації, за яким організація стоїть на обліку у податківців, за інформацією з Мінюсту, у держреєстрі відсутній.  Так ця обставина чомусь не підштовхнула відомство до якихось дій. Намагання ж знайти дані про тих, хто здає в оренду “Россотрудничеству” будівлю на Борисоглібській, 2, дало невтішний результат – у звичайний спосіб це неможливо. Електронний реєстр майнових прав видав нам інформацію про власника будівлі навпроти. Юрисконсульт тамтешньої компанії, яка, за іронією долі, належить тим, кого в Росії називають бандерівцями, пояснює: власник будівлі, ймовірно, не вніс до реєстру своє майно, а пошуковик за запитом видав нам схожий результат.

KRYM_screen 12ОЛЕКСІЙ МАНУСОВ, юрисконсульт:

– Компанія, яку я представляю, не має ніякого відношення до будівлі за адресою Борисоглібська, 2. Наш об’єкт – за іншою адресою та в іншому місці. У звя’зку з тим, что БТІ міста Києва було підключено до реєстру об єктів нерухомості лише у 2010 році, а інформація вносяться виключно за заявним характером, тобто, власник сам ініціює подання інформації або під час здійснення нотаріальних дій, тобто, там є дані тільки з 2010 року.

Земля під будинком, де квартирує “Россотрудничество”, столична міська рада до 2029-го року передала  ТОВ “Проектно-будівельне підприємство “Лев”.

Публікації десятирічної давнини кажуть, що саме воно й зводило будинок. Тоді на Борисоглібській навіть рух на півроку перекривали – щоб ніщо не заважало будівництву.

KRYM_screen 13Такі комфортні умови можна пояснити тим, що фірма належить Людмилі та Сергію Єрмакам – дружині та сину колишнього заступника голови Подільської райадміністрації та депутата Київради Віктора Єрмака.

KRYM_screen 14На наші дзвінки до офісу підприємства “Лев” Сергій та Людмила Єрмаки не відгукнулися. Спроби застати їх за адресою реєстрації компанії також успіху не мали.

– Ні, в офісі нікого немає.

Ми не повірили. І знайшли ще один вхід в офіс з іншого боку.

KRYM_screen 15Вивіски підприємства “Лев” немає на жодному з двох входів. Нам кажуть, що тут нікого немає. Але світло горить, а люди , як тільки ми почали знімати, кудись поховались. Питання задавати нікому.

Можливо, це просто збіг, але реєстраційні дані, пов’язані з діяльністю “Россотрудничества” в Україні, або суперечливі, або недоступні громадськості. Така секретність агента “русского мира” в Україні викликає щонайменше тривогу.

Між тим, троє народних депутатів від Блоку Петра Порошенка – Ірина Фріз, Ігор Гринів та Вадим Денисенко – пропонують вирішити питання руба. За 10 днів після виходу першого сюжету “Слідства.Інфо” про російське федеральне агентство у Верховній Раді зареєстрували проект денонсації міжурядової угоди, яка й дала життя таким квазікультурним центрам у Києві та Одесі. Проект пролежав без руху півтора місяці. Очільниця профільного комітету – у закордонних справах – щиро дивується.

KRYM_screen 16ГАННА ГОПКО, голова Комітету ВР України з закордонних справ:

– У нас в комітеті? Я зараз уточню в секретаріаті, але ми не розглядали цього питання. Це раз. Я можу сказати, навіть з останніх візитів за кордоном, що Росія посилює свою присутність через дипломатичні центри різні, і аля культурні, в тому числі і в Софії, і в Мінську, і в Києві. Я думаю, що крім таких культурних, які вже є явними центрами, я думаю, що є багато інших громадських рухів, активностей і так далі. Я думаю, напевно, що на наступному засіданні подивимося.

Та й взагалі, вважає Ганна Гопко, питання про діяльність російських центрів –  більше до силовиків.

– Де наша СБУ, де наші правоохоронні органи? У нас є президент, у нас є міністр Аваков…

– У нас є парламентський контроль за ними.

– Вчора у нас було в закритому режимі обговорення дуже важких питань, на яке прийшли вони абсолютно не готові до елементарних речей.

30 березня, коли комітет у закордонних стравах нарешті мав визначитись щодо проекту про денонсацію угоди, його розгляд не відбувся. Жоден з трьох його авторів не з явився на засідання комітету. Ганна Гопко, звертаючись до преси, закликала взяти це до уваги і не звинувачувати Комітет у затягуванні розгляду проекту. Між тим, присутні депутати запропонували на наступне засідання запросити представників СБУ і Служби зовнішньої розвідки – для інформування про законність діяльності російських центрів в Україні.

KRYM_screen 17Тим часом “Россотрунічество” безперешкодно продовжує свою місію з провування “русского мира” точно за кримським сценарієм. Заходи – культурні, підтримка – проросійським політикам.

KRYM_screen 188 березня у Миколаєві за підтримки “Россотрудничества” відбулося свято за участі відомих проросійських діячів з організацій “Молода гвардія” та “Русич”. Тих, що зорганізовували антимайдан, а після анексії Криму і початку війни на Донбасі – мітинги з антиукраїнськими гаслами та російськими прапорами. До речі, кримінальні провадження за незаконні акції в МВС закрили. Тому свято триває…

ВАЛЕНТИНА САМАР, Кримський Центр журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»

Поділитися
Поділитися

Автор розслідування

Валентина Самар

Не менш важливі розслідування